Předporodní kurz ano, či ne?

Každá z nás má z porodu obavu a předporodní kurz se jeví jako praktická věc, která by nás na těžkou hodinku měla připravit. Některé maminky si je pochvalují, jiné říkají, že při porodu jednaly intuitivně a kurz byl pro ně vlastně zbytečný. K čemu tedy jsou dobré? A jsou opravdu potřeba?
Předporodní kurz ano, či ne?

Zatímco dříve se předporodní kurzy pořádaly jen v porodnicích, dnes je jich nepřeberné množství a můžete si vybírat podle místa, času i způsobu vedení. Výhodou absolvování kurzu v porodnici je seznámení se s místem, kde budete rodit, i s některým personálem. Až přijdete k porodu, budete se tu cítit jistější.

Jak často a s kým

Na kurz lze chodit buď dlouhodobě (třeba i půl roku před porodem pravidelně jednou týdně), nebo absolvovat třeba i jen jednodenní rychlokurz. Můžete přijít s budoucím tatínkem, vzít si s sebou kamarádku, maminku nebo třeba i babičku. Každá instituce má svá vlastní pravidla a samozřejmě také své ceny. Není asi třeba říkat, že když už se pro předporodní kurz rozhodnete, je lepší jej absolvovat v několika lekcích (lékaři doporučují cca 2 měsíce před porodem), abyste probírané informace mohly vstřebat, procvičit doma, zkrátka zažít tak, abyste si je i ve chvílích porodu dokázaly vybavit.

Hlavní témata

Kvalitní kurz by měl zahrnovat čtyři základní tematické části. Zaprvé byste se měly dozvědět vše potřebné o předporodní přípravě a o tom, jaké jsou doby porodní, kdy se vypravit do porodnice i zásady životosprávy. Druhá část by měla být věnována novorozenému miminku, tedy výkladu, jak ho správně ošetřovat, jaké jsou techniky kojení apod. Vše se nacvičuje s modelem – panenkou. Další důležitou částí je péče o duševní zdraví rodičky. Rozebírají se témata hormonálních změn, poporodní blues i jak se vypořádat s novou situací po narození děťátka. Ve čtvrté části by pak měly být na pořadu dne otázky související s rodičovstvím a péčí o miminko v domácím prostředí.

Proč kurz absolvovat

Předporodní kurzy by vás měly připravit na novou situaci. Měly byste se dozvědět organizační věci, získat informace o tom, jak porod začíná, jak probíhají jednotlivé doby porodní, naučíte se správně dýchat atd. Kurz by vám měl dodat odvahu, že porod zvládnete a že „v tom nejste samy". Lékaři kvitují, že maminky z předporodních kurzů lépe poznají, kdy je třeba vyhledat lékaře, kdy jet do porodnice, a kdy naopak ještě vyčkat, nevystraší je bolest a při porodu lépe spolupracují. Na druhou stranu některé maminky, které kurzy absolvovaly, říkají, že zkušenost je nesdělitelná a že ani sebelepší výklad je dostatečně nepřipravil, a při porodu jednaly více intuitivně než dle pouček, které si z kurzu odnesly. Každá maminka samozřejmě porod snáší jinak, ale dle starého přísloví „těžko na cvičišti, lehko na bojišti" bychom asi provorodičkám přece jen nějaký ten kurz doporučovaly, už jen pro získání většího klidu a jistoty. Možná při porodu na mnoho rad zapomenete, ale dost možná se vám nějaká klíčová vybaví a pomůže vám. I kdyby to měla být jen jedna.

S tatínkem, nebo bez

Hodně tatínků prý má před porodem strach z toho, co všechno od nich žena očekává. Připadá jim, že jsou zbyteční a nemohou své ženě pomoci. Kurzy by je měly ujistit, že potřeba rozhodně jsou. Naučí se, jak své ženě aktivně pomoci, a zbaví se strachu. Budou zkrátka lépe vědět, do čeho jdou, a nebudou panikařit. Lékaři mají své zkušenosti s rozrušenými tatínky, kteří jsou nervóznější než nastávající maminky, a to situaci příliš nepřidá. Je tedy třeba, aby tatínkové byli tím pilířem, o který se žena může opřít a který situaci v klidu a s přehledem zvládne. A právě k tomu je předporodní kurz dobrý i pro tatínky.

Jaké jsou vaše zkušenosti s předporodním kurzem? Absolvovala jste ho nebo se ho chystáte navštěvovat? Podělte se s námi o své zkušenosti na našem Facebooku.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články