Závažným signálem je předčasný odtok plodové vody, který můžete někdy zaměnit s únikem malého množství moči. Barva plodové vody a moči je podobná, obvykle čirá nebo nažloutlá, ale množství plodové vody bývá převážně větší. Při pochybnostech navštivte svého lékaře, který nález posoudí a při průkazném odtoku vody vás ihned pošle do porodnice.
V případech, kdy se nedaří zastavit hrozící předčasný porod anebo těhotná žena přichází s velkými problémy na vyšetření pozdě, nezbývá nic jiného, než provést předčasný porod extrémně nezralého novorozence. Tyto porody jsou centralizovány na gynekologicko-porodnických klinikách a odděleních s jednotkami intenzivní novorozenecké péče, kde jsou zaručeny maximální dostupné možnosti vyšetření a komplexní léčby v souladu se současnými světovými trendy.
Příčiny předčasného porodu
Obvykle jsou to stavy spojené s nadměrným a rychlým rozedmutím dělohy, například u dvojčat. Předčasné kontrakce může vyvolat také horečka během infekčních onemocnění. Nedostatečnost děložního hrdla, které uzavírá dělohu a drží plod v dutině plodového vejce, je další příčinou. K předčasnému porodu může také vést silné krvácení z dělohy a léčebně nezvladatelný vzestup krevního tlaku s rozvojem preeklampsie, která může závažně poškodit zdraví matky a plodu.
Předčasného porodu se ale nemusíte zbytečně obávat, dochází k němu totiž pouze asi v 6 % těhotenství.