Přečtěte si, o čem sní těhotné. A proč

Zdají se vám zvláštní sny? Trpíte děsivými nočními můrami? Vaše podvědomí tak zpracovává spoustu nových emocí, nejčastěji obav.
Přečtěte si, o čem sní těhotné. A proč

V těhotenství sní ženy často a intenzivně. Je to tím, že prospí průměrně víc času a díky zvýšené hladině progesteronu upadají víc do REM spánkových fází (právě v nich se zdají sny). A kvůli plnému močovému měchýři, tlaku v nohou nebo celkovému nepohodlí se častěji budí, a tak si svoje sny i víc pamatují.

Máte noční můry?

Někdy nebývají příjemné, někdy vás můžou dokonce vyděsit. MgA. Katarína Zatovičová, lektorka pražského A centra (www.acentrum.eu), která se dlouhodobě zabývá psychikou těhotných a prenatální psychologií, vnímá sny jako léčivé a organismu pomáhající procesy: „Když nezvládnete přes den zpracovat nějaké emoce, zdravě je ventilovat, ve snech se vám zviditelní. Člověk se pak zbaví stresových hormonů a uvolní se,“ vysvětluje Katarína. Proto nemá cenu považovat sny za hororové scénáře, které se naplní. Sen vám nepředepisuje, že vás opustí manžel nebo že budete mít příšerný porod. Říká vám, že podvědomě pociťujete strach, že zůstanete na dítě sama (není divu, jste teď zranitelná), a že se podvědomě bojíte bolesti, zodpovědnosti nebo nové situace. Což je taky naprosto přirozené.

Emoce všeho druhu

Ve snech se třeba ventilují podvědomé výčitky z toho, že jste ze začátku dítě nechtěla, obavu z toho, že se vám narodí třetí kluk, když chcete holčičku, apod. Sny vlastně fungují jako úklidová četa. Vynesou na povrch emoce, které jste v bdělém stavu potlačila, a pomůžou vám trochu provětrat duši. Udělají tak za vás práci, ke které jste se přes den nedostala. A co dělat, když vás sny hodně děsí a nedokážete si s nimi poradit sama? „Určitě je s někým sdílejte. Vyhledejte třeba porodní asistentku nebo dulu a povídejte si s ní o nich,“ radí lektorka Zatovičová. Psychologové taky doporučují sny si psát, i to pomůže. Hlavně je v sobě netutlejte – musí ven!

Hezké sny si tolik nepamatujeme

Připadá vám, že se vám nezdá nic hezkého? Ale zdá. To, že si romantické idylky nepamatujete, neznamená, že jich v noci nemáte plnou hlavu. Z výzkumů vyplývá, že si lidé mnohem častěji pamatují právě ty „špatné“ sny, představují pro nás zřejmě užitečnější informace. Když se vám podaří (klidně s něčí pomocí) interpretovat je a zpracovat, pomůžou vám. To je vědecky potvrzeno. Odborníci totiž zkoumali vliv snů (a hlavně přístup k nim) na délku porodu. Zjistili, že 90 % žen, které měly v těhotenství zkušenosti s nočními můrami a postavily se k nim pozitivně, sebevědomě, jako k léčivému procesu, rodily výrazně kratší dobu.

Poslouchejte intuici

Přece jen ale existuje zvláštní skupina snů, které můžeme s nadsázkou nazvat „věštecké“. Známý porodník Thomas Verny jich v knížce Tajný život dítěte před narozením popisuje habaděj. Matkám se třeba zdá, že si mají zabalit tašku do porodnice, protože budou rodit o dva týdny dřív. Nebo si dítě prostřednictvím snů řekne, jak chce, aby se jmenovalo.

S těmito věcmi „mezi nebem a zemí“ má zkušenost třeba zpěvačka Léňa Yellow, která pojmenovala svou dceru Andělka. Prý na její vlastní žádost.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články