Pozor, za dětské kazy mohou rodiče!

Víte, že zcela zdravý chrup má v pěti letech jen méně než polovina českých dětí? V průměru má každé dítě téměř tři kazy. Mezi třetinou dětí s nejhorším stavem chrupu připadá dokonce na jedna pětiletá ústa v průměru šest zkažených zoubků!
Pozor, za dětské kazy mohou rodiče!

Stav chrupu předškolních dětí se sice postupně celkově zlepšuje, ale to neznamená, že by rodiče nedělali chyby. V 80. letech minulého století měla zcela zdravý chrup třetina dětí. Na počátku 90. let se situace zhoršila a pak se zvolna začala zlepšovat. Přechodné zhoršení souvisí se zrušením stomatologických prohlídek dětí z mateřských škol a s tím, že si rodiče museli postupně zvyknout na to, že odpovědnost za zdraví chrupu jejich ratolestí je výhradně na nich.

Ve vyspělých zemích západní Evropy má úplně zdravý chrup 50 až 60 procent pětiletých dětí. Nejlépe na tom jsou malí Skandinávci. Ve Švédsku má všechny zuby v pořádku téměř tři čtvrtiny takto starých dětí.

Desetina dětí má zcela zkažené přední horní zuby, někdy jim už ve třech letech zbývají jen pahýlky kořenů. Kazivost není dědičná, protože zubní kaz je vlastně infekční onemocnění. Bakterie se přichytí na sklovině a přeměňují cukry na kyseliny, které sklovinu leptají.

Nebezpečné mikroorganismy se do dětských úst dostávají nejčastěji od matek, které například čistí dudlíky spadlé na zem tím, že je olíznou. Při krmení lžičkou je častým zlozvykem i to, že rodič si občas nějaké to sousto stejnou lžičkou vezme sám.

Riziko kazivosti se podle lékařů různí, protože i množství bakterií se u jednotlivých dospělých lidí liší. Nebezpečné mikroorganismy by se do pusy dítěte dostaly v každém případě, ale čím později se to stane, tím lépe. Sklovina zubů při prořezání je nedozrálá, a tedy zranitelnější. Její vytvrzení trvá dva roky a je třeba zabránit tomu, aby se bakterie dostaly do úst už v době, kdy zuby vyzrávají.

Největší hrozbou jsou sladké nápoje na noc a v jejím průběhu. Přes den jsou zuby omývány slinami, ale v době spánku se tvorba slin výrazně snižuje. Matky však často používají sladké k uspávání dětí a ty usínají s lahvičkou něčeho sladkého v ústech či dudlíkem namočeným v medu. Stomatologové varují i před ponecháváním kojence u prsu.

Škodí také příliš časté mlsání sladkostí a pití limonád i džusů. Nemá však smysl zakazovat všechno sladké. To by bylo ponuré dětství. Jen by mezi jednotlivými konzumacemi měly uplynout alespoň dvě hodiny, protože za tu dobu stačí sliny kyselou reakci zneutralizovat.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články