Pozor, vši na obzoru!

Ze školky a školy si děti nenosí jen nové poznatky, ale občas i nemoci. Ačkoliv je doma cepujeme v dodržování hygienických návyků a chodí vymydlení, vším je to jedno. Klidně si na ně přeskočí z hlavy spolužáka.
Pozor, vši na obzoru!

To je trapas! Našla jsem naší malé Alence, která si tak potrpí na parádu, v dlouhých blonďatých vláskách hnidy. Poslední dobou byla neklidná a nevyspalá a hlavně se často drbala večer na hlavě. To se jí tam chudince promenádovaly mezi vlásky vši a já ji kárala, proč už nespí. Co s tím?

Nejde jen o boj s hmyzem
Alenka nesla zavšivení těžce i psychicky. Našlo se totiž pár spolužáků, kteří se jí posmívali. Cítila se ponížená i vyloučená z kolektivu. Při zběžné prohlídce dětských hlaviček pak ale paní učitelka zjistila, že v tom nelítá zdaleka sama, a jak známo, společné neštěstí sbližuje. Takže jsme naštěstí nemuseli tuto celkem banální záležitost řešit s pomocí psychologa, což se prý také stává.

Domluvte společnou obranu
Ve skutečnosti se ale není za co stydět a problém by se neměl tajit, protože veš dětská může skočit na kohokoliv a její přítomnost nevypovídá o špatných hygienických podmínkách rodiny. Což ovšem neplatí o vši šatní, která bývá důkazem zanedbané osobní hygieny. S oznámením o zavšivení dítka je nutné se okamžitě svěřit učitelům, kteří by měli upozornit kolegy i další rodiče. Do boje s nežádoucím vetřelcem se totiž musejí pustit všichni společně. Jen tak se ho dětský kolektiv zbaví. Pokud totiž všechny postižené domácnosti vši opravdu dokonale neodstraní, vzniknou tu ohniska vracející se nákazy. Pozor na to, že dětskou veš může chytit i dospělý, a to podobně jako dítě, tedy těsným kontaktem s už postiženým jedincem. Stalo se to i paní učitelce v jedné mateřské školce, která si nechala nastavit vlasy. Nedalo se nic dělat, ale musela je opět za nemalý obnos dát odstranit, protože se broučkům i v této části její hřívy zalíbilo.

Nepřítel ve vlasech
Veš dětská je bezkřídlý hmyz velký 2 až 4 milimetry. Žije pouze ve vlasech lidí, nejčastěji dětí. Má 3 páry nohou se silnými drápy, jimiž se pevně přidržuje vlasů. Samička klade vajíčka, hnidy, která přilepuje pevným tmelem na vlasy, těsně u pokožky. Již za 7 dní se z nich vylíhnou larvy a začnou hned bodat a sát krev. Za 25 dní dospějí a dožívají se 3 až 5 týdnů. Veš dětská nepřenáší žádné původce infekčních onemocnění, ale její přítomnost ve kštici je považována za infekční onemocnění, pedikulózu, jež se musí léčit. Spolehlivým důkazem zavšivenosti jsou živé vši na hřebenu při vyčesávání nebo při prohlídkách kštice.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články