Pozor na úrazy! Nejčastěji se zraní děti do pěti let doma nebo v okolí domova

Léto je prima období, ale kromě štípanců a úžehu je bohužel nejbohatší i na úrazy. Jezdíme na kole, chodíme se koupat, večer opékáme buřty – to je víc nástrah než v kterékoli jiné části roku.
Pozor na úrazy! Nejčastěji se zraní děti do pěti let doma nebo v okolí domova | istockphoto.com

Začíná to už na přelomu května a června. Jakmile slunko začne pořádně pálit, zprovozníme bazény, a právě tahle letní pohodička skrývá jedno z největších nebezpečí. Pamatujete si, jak před prázdninami museli záchranáři v Kravařích na Opavsku oživovat topícího se chlapce?

Rodina mu sice poskytla první pomoc, takže chlapec už při příjezdu sanitky dýchal, ale pořád zůstával v bezvědomí… Když necháte v bazénu dítě bez dozoru, může to zkrátka skončit špatně. A to nejen kvůli vodě: vloni v srpnu zase v Ústí nad Labem zachraňovali batole, kterému uvízla ruka ve filtrační trubici. V létě to chce, milí rodiče, víc opatrnosti než kdy jindy.

Dětských úrazů neubývá

Během letních prázdnin dojde k desítkám tisíc dětských úrazů. Dobrá zpráva je, že stále méně jich končí úmrtím. Špatná zpráva je, že jich podle statistik neubývá. V aktuální zprávě Ministerstva zdravotnictví ČR se píše:

„Meziročně ubývá jak závažných dětských zranění, tak smrtelných úrazů u dětí ve věkovém rozmezí 0 – 19 let. Celkový počet úrazů však neklesá, naopak meziročně nadále lehce přibývá všech ošetřených dětských pacientů pro úraz (cca 0,5 mil. ročně)“. Na uklidněnou: Naprostá většina jsou ale banální poranění typu zhmožděnin, odřenin nebo jednoduchých zlomenin.  

Dále ve zprávě stojí, že nejčastější příčinou hospitalizace jsou pády, a to jak u dětí do 14 let, tak i u adolescentů. „U dětí do 14 let stály pády za zhruba 58 % hospitalizací pro úraz. Na dalších místech byly dopravní nehody a působení neživotných mechanických sil (pád kamenů a stromů, úder sportovním náčiním, kousnutí nebo kopnutí zvířetem – pozn. red.). U dětí do 14 let stojí za zmínku vysoký výskyt opařenin a kontaktních popálenin.“

Léto a úrazy. Buďte připraveni

Léto a úrazy. Buďte připraveni

Nebezpečná trampolína

K tržným ránám a odřeninám, podvrtnutým kotníkům, pohmožděným nohám, rukám, vymknutým kloubům, zlomeninám, podvrtnutým kolenům dochází tedy nejčastěji kvůli pádu.

Například z kola nebo na in-line bruslích. Vzrůstá i počet úrazů při pádech z koně nebo na stále více oblíbených trampolínách. „Jedním z nových nebezpečí je neuvážlivé používání trampolínky, kde dochází k velkému nárůstu zranění nejenom dětí, ale i dospělých.

Zároveň tam dospělý mnohdy zraní své děti,“ řekl Betynce tiskový mluvčí brněnské fakultní nemocnice Pavel Žára. Během léta se zmíněná FN Brno nejčastěji setkává s těmito úrazy: zlomeniny horních a dolních končetin, hlezno, podvrknutí a otřesy mozků. „Dětské kosti jsou měkčí než dříve, snadněji se lámou a dochází k poranění. Možnými důvody jsou strava nebo málo pohybu,“ dodává Pavel Žára.

Abychom představili celý sklad letních úrazů, mohli bychom pokračovat ještě dlouho. Stačí například drobná neopatrnost při opékání špekáčků nebo grilování, a dítě může strávit několik měsíců na oddělení popálenin. Řeč byla o pádech z koně, ale pozor i na kopnutí koně nebo kousnutí - rafnout může i jinak celkem milý sousedovic pes.  

Nezdá se to, ale i přetížení a únava může vést k úrazu. Stačí neodhadnout před (cyklo)výletem fyzickou kondici a motorické schopnosti, přidá se dehydratace, a zraníte se natotata.

Video: První pomoc dětem: Umíte dýchání z úst do úst a masáž srdce?

Nebezpečí úrazu číhá na děti na každém rohu! Bohužel...

Nebezpečí úrazu číhá na děti na každém rohu! Bohužel...

Jak předcházet úrazům

+ tonutí v bazénu? Měli byste mít dítě pořád na očích. Když se zrovna nekoupete a děcko jen tak pobíhá po zahradě, je jistější zahradní bazén ohradit, zakrýt nebo dítěti nasadit plovací rukávky, které by ho v případě pádu do bazénu udržely nad vodou.

+ zranění při autonehodě? Rozhodně musíte dbát na to, aby dítě bylo připoutané, v autosedačce. Měla byste řídit vždy v pohodě, soustředit se na cestu, pokud děti potřebují něco podat, utřít, zavázat, vždy si zastavte na bezpečném místě - za jízdy se nepouštějte do žádných větších akcí. Naučte děti samostatnosti, uspořádejte to v autě tak, aby na pitíčko, plyšáka apod. dosáhlo samo.

+ popálení od ohně? Samozřejmě, že pětiletý mrňous už si může držet tyč se špekáčkem sám, ale už ti nejmenší by měli vědět, že oheň je žhavý, létají z něho jiskry, a jakkoli je fascinující ho pozorovat, měli bychom se od něho držet v dostatečné vzdálenosti. Nejdůležitější je chránit si obličej. Pokud mu dovolíte přikládat polínka, tak jen na kraj ohniště a hodně opatrně.

+ pádu ze stromu? Jistě, dalo by se říct, že pádu ze stromu zabráníte nejlíp tak, že dětem po větvích zakážete lézt. Je otázka, jestli se zraní spíš ten, kdo je ohebný a mrštný, protože mu rodiče umožní svobodný pohyb, nebo ten, kdo si nikdy nevyzkoušel někam vyšplhat, někam skočit (samozřejmě uměřeně věku). Nepřeceňujte jejich motorické schopnosti, ale ani nepodceňujte.

+ odřeným kolenům na bruslích? To je jednoduché, k bruslím (pochopitelně i ke kolu) patří nejen

helma, ale i chrániče na kolena, lokty, zápěstí.

TŘIKRÁT NIKDY:

Nikdy neskákejte do vody, kterou neznáte!

Nikdy nejezte neznámé bobulky nebo houby!

Nikdy nenechávejte dítě samotné v zavřeném autě!

Víte, že...

+ na světě na následky úrazů zemře víc dětí (do 15 let) než na všechna ostatní onemocnění dohromady? Ve vyspělých státech jsou úrazy příčinou více než 40% úmrtí dětí.

+ nejčastěji se děti do pěti let zraní doma nebo v okolí domova?

+ v České republice utone mnohem víc dětí než například v Dánsku, Rakousku nebo Itálii?

+ velmi častým místem úrazu je vozovka a ulice? Dokonce až ve 42%. I když ta vaše vypadá jako klidná čtvrť, jezdit na kole nebo na kolečkových bruslích učte děti tam, kde nejezdí auta. 

+ nejčastěji se při jízdě na kole zraní chlapci ve věku od 10 do 14 let?

+ 22% úrazů vzniká při sportu?

+ mezi nejrizikovější kraje z hlediska počtu úrazů patří oblast Českobudějovicka a Frýdko-Místecka? Podle jiných zdrojů jsou nejméně opatrní lidé na Českokrumlovsku.

Jak chránit děti před úrazy v domácnosti

Jak chránit děti před úrazy v domácnosti

Pozor na letní úrazy a poranění! Chraňte svoje děti

Pozor na letní úrazy a poranění! Chraňte svoje děti

7 tipů pro první letní pomoc

7 tipů pro první letní pomoc

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články