Povinnosti začnou i předškolákům!

I budoucí předškoláčci a jejich rodiče mají posledních pár týdnů na to, aby doladili přípravy na školku.
Povinnosti začnou i předškolákům!

Dnes je dost komplikované získat místo ve školce, takže pokud projdete sítem přijímacích kritérií, nastane důvod k radosti. U někoho ale možná i k obavám. Nejste si jistí, co by mělo vaše dítko před nástupem do MŠ zvládnout? Nevíte, jak reagovat, pokud se mu do školky nechce? Poradíme vám.

Hned od tří let?
Ne všechny tříleté děti jsou na školku skutečně zralé. Zejména chlapečci bývají ještě ve třech letech poměrně silně fixovaní na maminku, proto je pro ně vhodnější, nastoupí-li do MŠ až ve čtyřech letech nebo pobývají-li ve školce zpočátku jen dopoledne. Vy sama nejlíp víte, jestli má vaše dítě rádo kolektiv, jestli je společenské a komunikativní, nebo jestli má rádo domácí klídek a pohodu. Prof. Matějček říkával, že jesle by si dítě samo nevybralo, ale školku už ano. Na vás je poznat onu hranici.

Nalaďte se
Co když se mu do školky nechce, ale vy už si prostě nemůžete dovolit zůstat s ním další rok doma? Snažte se ho pozitivně naladit. Jistě jste společně okoukli školku při dni otevřených dveří nebo při zápisu. Procházeli jste kolem školní zahrady a dívali se, jak si tam hrají jeho budoucí kamarádi. Vyprávějte mu o tom, že každý předškoláček má svoji značku, že tam mají malinké záchodky a umyvadla, že se s paní učitelkou naučí nové hry a písničky. Rozhodně se neptejte: „Těšíš se do školky?“ Jak byste pak reagovali na zápornou odpověď? O nástupu do školky mluvte jako o samozřejmosti, nepřenášejte na dítě své obavy z velké změny, nepředjímejte problémy. Říkejte si: „To zvládnem.“

Jak na ranní pláč
Separace dítěte od mámy bývá někdy tvrdý oříšek. Pokud jste v minulém školním roce chodili do kroužků, hlídala občas babička nebo teta, zkrátka je-li dítě alespoň trochu zvyklé být i bez vás, odloučení určitě zvládne. Musíte být připravená i vy sama, protože mámin strach bývá silnější než úzkost dítěte. Pokud vám ráno ve dveřích třídy dítě nechce pustit ruku, nepouštějte se do dlouhých proslovů. Pohlaďte ho, dejte mu pusinku, řekněte, že ani vám se nechce loučit, ale že jste moc zvědavá, co dnes budou děti s paní učitelkou dělat, a že se těšíte, až vám to odpoledne poví. Důležitá poznámka: Nemějte výčitky, že jste OPUSTILA SVÉ DÍTĚ. Pravděpodobně hned, jak se za vámi zabouchnou dveře, zasedne vesele k hračkám.

Co může pomoci

Plyšák z domu?
Na spinkání ano, tedy pokud paní učitelka dovolí. Jinak doporučujeme spíš oddělovat školkové hračky od těch soukromých. Předejdete tak případnému nářku, když se oblíbený mazlík ve školce ztratí.

Rozlučovací rituál?
Ano! Vymyslete si činnost, kterou stůj co stůj při každém loučení zopakujete. Táta se synkem si můžou plácnout rukama nad hlavou, maminka s holčičkou fouknout na očička a tvářičky, můžete si vymyslet říkanku na rozloučenou, kterou spojíte s pohlazením a pusinkou.

Mávání z okna?
Ne vždy. Některé děti mávání odcházející mamince ještě více rozteskní. Poraďte se s paní učitelkou.

Kouzlo?
Ano! Zabírá stoprocentně. Chyťte mrňouska do náruče a proneste magickou formulku: „Nezapomeň, že mezi maminkami a dětmi funguje takové kouzlo. Vždycky, když si chlapeček (holčička) vzpomene na maminku a zasteskne se mu (jí), v tu chvíli si vzpomene i maminka na něj (ni). Vždycky. Oba se usmějí a stesk přejde.“

5 vět, které neříkejte:
„Ale jdi ty, vždyť jsi už velká holka.“ Smutek dítěte nad vaším loučením akceptujte. Snažte se být vlídná, neuhýbejte od problému, ale taky ho příliš nerozmazávejte.

„Podívej na Aničku, jak je šikovná.“ Takovýmto srovnáním snižujete sebevědomí dítěte.

„Kluci nepláčou, tak toho nech.“ Tak zaprvé, i kluci mají právo si poplakat, a zadruhé, pláč nikdy neskončí na povel.

 „Když budeš hodný, koupím ti bonbony.“ Sladkou formu úplatku nedoporučujeme. Pěkné odpoledne (třeba i s nějakou sladkostí) slíbit můžeme, ale proč ho podmiňovat vzorným chováním?

„Když budeš zlobit, nepřijdu si pro tebe.“ Jeden z nejděsivějších výroků vůbec. Úzkost dítěte se prohloubí na maximum.

Co vás (asi) nemine
1. Počítejte s tím, že i když je dítě v prvních dnech nadšené, po týdnu školkování přijde rozčarování. Bude pramenit z pochopení, že teď se TOHLE bude dít nekonečně dlouho, každé ráno se půjde do školky, není úniku. Nebojte, po pár týdnech se krize přežene.

2. Počítejte také s tím, že nástup do MŠ vyvolá změny v chování. Zničehonic začne odmlouvat, vzdoruje, je protivné, ostentativně nás před svými parťáky nechytí za ruku. Klame nás tělem: i když machruje, mámino obejmutí ještě pořád potřebuje!

3. Počítejte také s tím, že začne více stonat. Podávejte hodně vitaminů v přirozené formě, otužujte.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články