Potřebuji pohlídat zn. Nutně

Hlídání dětí je v poslední době velkým fenoménem. Jak jsme psali v minulém článku, míst ve školkách je málo, zato dětí a maminek, které by rády pracovaly nebo měly alespoň chvilku času samy pro sebe hodně.
Potřebuji pohlídat zn. Nutně
Kdo mi pohlídá
Do státní školky se vaše dítko nedostalo a na školkovné v soukromé nemáte peníze? Když není po ruce ochotná babička, nezbývá než najít prozatímní řešení. Tím může být dočasně placená chůva. Bohužel i tato služba provozovaná mnoha agenturami je pro „normální“ rodiče finančně nedostupná. Ceny se pohybují od 130 Kč na hodinu v základní sazbě. K té musíte počítat s příplatky za večerní hlídání, či dokonce dopravné pro chůvu, nebo dokonce za více dětí v rodině. Takže najmout si agenturu na hlídání, pokud by se maminka chtěla třeba vrátit do práce se vyplatí jen těm s opravdu lukrativním zaměstnáním. V opačném případě by totiž skoro celý příjem mohl jít rovnou hlídací agentuře, což je poněkud kontraproduktivní. Alternativou je tak najít paní na hlídání ve svém okolí, jejíž služby budou jistě levnější. Osobu, které chceme svěřit své dítě, bychom ale měli dobře znát nebo o ní mít alespoň pozitivní reference.
 
„Rodiče by se určitě měli seznámit se zázemím paní na hlídání. Požadovat čistý trestní rejstřík či psychologické osvědčení není nic neobvyklého ani „drzého“ Vždyť jde o vlastní dítě! I tak bych doporučila některá opatření jako občasná namátková kontrola doma, nebo nainstalování webové kamery ve vaší domácnosti. I kdyby to byla maketa, chůva se bude mít na pozoru a bude o svěřená děťátka pečovat jako Mary Popins…“ říká tématu Martina Žmolíková, majitelka malé hlídací agentury.
 
Klepněte pro větší obrázek

Tipy, jak najít dobrou chůvu
Nejdříve se zeptejte svých známých, kteří již chůvu mají. Poradí vám a třeba i dají tip.
 
Pokud možno, nereagujte na inzeráty. Zajděte raději do solidní agentury.
 
Při výběru chůvy buďte nároční. Nechte si předložit reference z předešlých rodin.
 
Spíše než na vzdělání se zaměřte na její vztah k dětem.
 
Vybrané chůvy si pozvěte domů a nechte je prověřit dětmi.

„Sousedka“ na hlídání
Svůj nový návrh jak řešit prekérní situaci s nedostatkem míst ve školkách předložil i ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Jde o osvědčený model z Belgie a v platnost vyšel na podzim minulého roku V praxi funguje tak, že si žena na mateřské udělá živnostenský list a kromě svých dětí tak bude hlídat (už za peníze :-)) i další – maximálně však pět dětí. Návrh se ale moc nesetkal s úspěchem ani mezi matkami, ani mezi částí odborné scény.
 
Klepněte pro větší obrázekOdpůrkyní je i třiatřicetiletá produkční Gábina Králová: „Vůbec si to neumím představit, sama jsem byla doma se dvěma dětmi a měla toho dost. Jak tedy můžu vědět, že se „sousedka na mateřské“ o další caparty dobře postará?! A jak to je s hygienou nebo se stravovacími návyky? Já bych takové mamině své děti svěřila maximálně na hodinu, když si potřebuji něco zařídit a ne pravidelně. Navíc podle mě děti kolektiv, jaký je v rámci školek, prostě potřebují.“
 
Další úskalí tohoto modelu vidí i PhDr. Opatrný: „Děti jdou do školky, aby se naučily žít a chovat se v kolektivu. Mezi více dětmi se získají sociální dovednosti jako jednat s ostatními, pomáhat si a když je třeba i bojovat. A to se v domácím prostředí – byť i cizím - jen mezi dalšími dvěma dětmi nenaučí...“

Našli jste dobrou a finančně přijatelnou chůvu a čeká vás první den, kdy své dítko necháte doma s někým jiným než s vámi.
Předem připravte všechno, co bude po dobu vaší nepřítomnosti zapotřebí: láhev s dudlíkem, mléko, vodu, pleny, krém atd. Chůva pak nemusí pátrat ve všech skříních po čistých dupačkách.
 
Požádejte paní na hlídání, aby přišla čtvrt hodiny před vaším odchodem, abyste měla čas všechno jí v klidu vysvětlit. Vyhnete se tak překotnému odchodu.
 
Laskavě ji přivítejte. Pokud dítě nezná, seznamte ji s ním a ukažte jí hlavní místnosti bytu (koupelnu, dětský pokoj, kuchyň, obývací pokoj…). Ukažte, kde je uloženo čisté dětské oblečení, pleny, sušené mléko.
 
Řekněte, případně napište jí, na co je dítě zvyklé: léky, zacházení, koupání, krmení…
 
Napište jí také telefonní čísla, na nichž jste dosažitelná, a také další důležitá čísla, například lékaře, sousedů, pohotovosti nebo blízkých příbuzných.
 
Jděte opravdu tam, kam jste řekli, že půjdete. Na změnu svého programu ji upozorněte a vraťte se v hodinu, kterou jste stanovili.

Text: Anna Berková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články