Potřebujete půjčit na vánoční dárky?

Nemusíte nosit v peněžence kapří šupinu nebo chodit po večerech koledovat. Pokud potřebujete peníze na vánoční dárky, zajděte raději do banky. Pro půjčování peněz ale platí několik zásad a ta nejdůležitější zní: Půjčujte si pouze, pokud máte na splácení.
Potřebujete půjčit na vánoční dárky?
Zda si můžete půjčku dovolit, zjistíte snadno. Od všech příjmů (výplata, příspěvky od státu, výživné) odečtěte měsíční výdaje (za jídlo, domácnost, dopravu, oblečení, atd.). Pokud je rozdíl mezi příjmy a výdaji příliš malý, měli byste místo půjčky spíše pravidelně spořit. Pokud vám zbývá peněz více, část jich můžete použít na splácení půjčky. Víte, který typ půjčky je pro vás nejvhodnější?

S kreditkou ušetříte
Výhodou kreditních karet je bezúročné období (až 55 dnů), kdy nemusíte z půjčených peněz platit úroky. Vztahuje se však jen na platby v obchodech nebo na internetu. Za výběr z bankomatu zaplatíte vysoký poplatek a bezúročné období se na něj nevztahuje. „Na nákup vánočních dárků se kreditka hodí jen v případě, že stihnete peníze vrátit během bezúročného období,“ radí Štěpánka Lencová z Raiffeisenbank.
 
Při placení některými kreditními kartami navíc můžete získat slevy u obchodníků a jiné výhody. Např. paní Bubeníčková z Plzně má díky chytrým nákupům s Premia kartou České pojišťovny penzijní připojištění zadarmo.

Na účtu do mínusu (kontokorent)
Na rozdíl od kreditní karty nenabízí kontokorent bezúročné období. Úroková sazba je však většinou nižší než u kreditní karty. Abyste u vybrané banky mohli využívat kontokorent, musíte u ní mít běžný účet. Např. k eKontu od Raiffeisenbank můžete získat kontokorent ve výši 5 000 – 150 000 korun. Mínus na vašem účtu se splácí automaticky z peněz, které na něj přicházejí (např. výplata), takže se o splátky půjčky nemusíte starat. Mějte na paměti, že do plusu se na svém účtu musíte dostat u většiny bank alespoň jednou za rok.
 
Klepněte pro větší obrázek

Desatero správného půjčování:
 
1. Půjčujte si pouze, pokud máte na splácení.
 
2. Nikdy si nepůjčujte proto, abyste měli na splácení jiné půjčky.
 
3. Úvěr si berte pouze u obecně známých institucí, v žádném případě u pochybných firem.
 
4. Nedělejte neuvážená rozhodnutí. Nikdy neberte první nabídku, zeptejte se na více místech a porovnejte si více nabídek. Nejdříve zajděte do své banky, kam vám chodí výplata, tam dostanete velmi pravděpodobně dobré podmínky.
 
5. Věc, kterou si za úvěr pořizujete, by měla úvěr přežít (měla by mít trvalejší hodnotu).
 
6. Pořádně si prostudujte všechny podmínky úvěru a ceník poplatků.
 
7. Pokud si půjčujete větší částku, uzavřete raději pojištění schopnosti splácet i když to po vás banka nevyžaduje.
 
8. Dobře splácejte – pokud nebudete správně splácet, dostanete se do registru dlužníků.
 
9. Pokud nemůžete splácet, informujte o tom banku.
 
10. Řekněte o své půjčce manželovi.
 
 
PTEJTE SE NA VŠE, CO VÁS ZAJÍMÁ
 
Klepněte pro větší obrázekVaše dotazy na téma úvěry vám zodpoví Milan Voldřich, produktový manažer spotřebitelských úvěrů Raiffeisenbank.

 
 
 
 
 
Své dotazy vkládejte přímo do diskuze pod článkem. Pro přidání příspěvku není nutná registrace. 
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články