Potrat není jen slovo

Samovolný potrat bývá pro většinou žen velkou osobní tragédií. Někdy je těžké se z takové bolesti vzpamatovat a východiskem může být pokus o další miminko. Jenže je to vůbec možné? A kdy se do toho pustit?
Potrat není jen slovo

Proč se to stává?

 

Naprostá většina potratů proběhne do konce třetího měsíce, nejčastěji hned prvních týdnech života plodu. Příčiny samovolných potratů jsou různé. „V naprosté většině případů je potrat způsoben chybným vývojem zárodku. Velký význam pro udržení těhotenství má také správná snášenlivost mateřského organismu vůči plodu, který je jakoby náhlým vetřelcem v organismu. Další možností samovolného potratu je hormonální nepravidelnost. Pokud dochází u ženy k opakovaným potratům, může se také jednat o některý typ infekce nebo to bývá vrozená vada dělohy či její malé rozměry. Naštěstí díky vyspělé medicíně jsou při vhodné léčbě vysoké šance na nové těhotenství a narození děťátka přirozenou cestou,“ vysvětluje gynekolog Adam Císař.

 

 
Nicméně po 12. týdnu máte již skoro vždy vyhráno. Riziko samovolného potratu je mnohem menší. Samozřejmě se to bohužel může stát, ale je to skutečně v desetinách procent. Hlavními důvody pak bývají již zmíněné odchylky tvaru dělohy a infekce. Až v této pokročilejší fázi přistupuje jako rizikový faktor poškození uzávěrového aparátu děložního hrdla, hlavně v souvislosti s předchozími interrupcemi.
 
Klepněte pro větší obrázek 


Mohu mít po potratu miminko?

 

Dobrá zpráva je, že většinou ano. Nelze to sice stanovit s přesností na sto procent, ale ve většině případů může žena po potratu znovu otěhotnět. V případě jednoho samovolného potratu se doporučuje nechat organismu alespoň dva měsíce na regeneraci, než se pokusíme o další miminko.

 

 

V momentě, kdy má za sebou žena samovolných potratů více, je to trochu složitější. „Před dalším otěhotněním by bylo vhodné absolvovat vyšetření na eventuální některé skryté nemoci, které by mohly opakované potraty způsobit. Především se jedná o různé tzv. antropozoonosy, tedy nemoci přenosné na člověka z domácích zvířat a některá vyšetření další. Gynekolog ve specializované poradně si s tím už bude vědět rady. Další otěhotnění by bylo vhodné až po absolvování těchto vyšetření,“ dodává k tématu sexuolog Radim Uzel.

Samovolný potrat: Kdy můžete znovu otěhotnět?

Samovolný potrat: Kdy můžete znovu otěhotnět?Interrupce a další dítě
Někdy se může stát, že žena je z mnoha osobních či zdravotních příčin v tak zoufalé situaci, že musí dojít k umělému přerušení těhotenství, kterému se říká interrupce. Ta je samozřejmě pro narostou většinu žen velmi traumatizující. Mezi hlavní traumata pak patří obava, že po interrupci nelze mít další dítě. To je bohužel polovině případů skutečně pravda. Někdy se totiž stane, že v průběhu interrupce dojde k zánětů ženského ústrojí. Pozánětlivé změny pak mohou vést k neprůchodnosti vejcovodů, a tím omezit schopnost dalšího přirozeného těhotenství.

Text: Anna Berková

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články