Posázaví: Kraj, který si zamilujete

Tomuto kraji dala jméno jedna z nejhezčích českých řek – Sázava. Romantická, malebná, klidná, ale také drsná a nebezpečná.
Posázaví: Kraj, který si zamilujete

Líně se vlní rovinami, poklidně se kroutí údolími, spěchá zalesněnými i skalnatými kaňony, valí se peřejemi. Nikoho, kdo ji pozná, nenechá lhostejným. Děti, dospělí, aktivní sportovci, turisté, rybáři, náhodní návštěvníci. V Posázaví si každý najde to své. O atraktivitě regionu svědčí i fakt, že postoupil až do finále národního kola soutěže EDEN. V ní spolu soupeří turistické oblasti o titul znamenité evropské destinace.

Po řece Sázavě za historií, odpočinkem i adrenalinem
Sázava se regionem vine jako šňůrka korálků ověšená drahokamy. Drahokamy v podobě majestátných hradů a zámků, tajuplných zřícenin, skalnatých ostrohů s nádhernými vyhlídkami i vzácných rostlin a živočichů. Stačí sednout do lodě a nechat se unášet vlnami. Nebo jen tak spočinout u řeky a zaposlouchat se do jejího vyprávění. Dozvíte se z něj třeba o poustevníku, mnichu, opatu a patronu českého národa sv. Prokopovi, zakladateli Sázavského kláštera.  Nechte se jím provést českými dějinami a okuste atmosféru místa, kde konal své malé i velké zázraky.

Místopisci v Posázaví napočítali 12 středověkých hradů. K nejstarším patří Český Šternberk, gotická stavba tyčící se na ostrohu nad řekou Sázavou. Z řady kamenných pevností sice zbyly jen ruiny, na jejich vážnosti jim to ale neubralo. Vyšplhat lze třeba k zřícenině hradu Zlenice, která byla předlohou malebných obrázků malíře Josefa Lady. Vyprávět by mohla i zřícenina původního královského hradu na soutoku Sázavy a Kamenického potoka. Od roku 1467, kdy neodolal nájezdu vojska Jiřího z Poděbrad, se nazývá Zbořený Kostelec. Výletem do historie může být návštěva dalších architektonických dominant Posázaví – zámků Konopiště a Jemniště, kostelů sv. Havla a sv. Petra a Pavla v Poříčí nad Sázavou nebo románské rotundy v Týnci nad Sázavou.

Chcete se vrátit do minulosti, kdy k tradičním dopravním prostředkům patřily vory? Pak si nenechte ujít akci Voraři z Posázaví, kterou můžete navštívit 21. a 22. července 2012 v Týnci nad Sázavou. Užijte si trochu vorařské a vodácké legrace, zkuste si postavit vlastní vor, prohlédněte si vorařskou cestu po proudu Sázavy a zároveň se naučte zásady bezpečného a slušného chování na řece!

Klepněte pro větší obrázek

Za zážitky legendárním Posázavským Pacifikem
Komu jsou cizí hučící jezy a šumění peřejí, může se na výlet do Posázaví vydat legendárním Posázavským Pacifikem. Oblíbené lokálce dali název mladí trampové, kteří s ní vyráželi za dobrodružstvím po vzoru Divokého západu. Nostalgické Posázavské linky vás zavezou k památkám i muzeím, kempům a penzionům, k vesničkám a městům i třeba na poutě v Sázavě a Kácově. Nebo také pod Zbořený Kostelec, kde můžete být svědky historické Bitvy o brod. Neobyčejná podívaná spojená s předvedením dobového tržiště, ukázkou řemesel a vystoupením hudebních i šermířských souborů se koná 30. června 2012. Vyvrcholením programu bude lítý boj vojáků v kostýmech z 15. století.

Posázavím na kole i pěšky
V Posázaví si ale přijdou na své i milovníci pěších výletů, cyklistických toulek nebo adrenalinových sportů. Zkuste se vydat na Posázavskou stezku, kterou vybudoval v letech 1914-1924 Klub českých turistů. Povede vás lesem, po hřebenech skalnatých srázů i cestami vytesanými do skal. Nabídne krásné výhledy na řeku Sázavu i okolní přírodu. Třeba na nejvyšší kamenný železniční most v České republice, který se klene ve výšce 41 metrů nad roklí Kocour u Žampachu. Při toulkách Posázavím nesmíte minout Vojenské technické muzeum v Lešanech, které se složením svých sbírek, v nichž je zastoupen nejeden světový unikát, řadí mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Důležitou událostí roku je zde Tankový den, kdy se poutavě představí vojenská technika přímo v pohybu. Letos je akce naplánována na 1. září 2012 a i sem tisíce návštěvníků spolehlivě dopraví historický vlak tažený parní lokomotivou.

Cykloturisté se mohou vydat na některou z více než 60 cyklistických tras v Posázaví a nechat se jimi dovést třeba do Benešova nebo Votic. Na svých toulkách určitě nevynechejte Vlašim s jedinečným přírodně krajinářským parkem doplněným množstvím romantických staveb a zákoutí. Odtud je to už jen kousek na bájnou horu Blaník opředenou legendou o spícím vojsku sv. Václava, které vyjede, až bude české zemi nejhůř.

Více informací na www.posazavi.com. Přehled dalších regionů, které se úspěšně zúčastnily soutěže EDEN, naleznete na stránkách www.kudyznudy.cz/eden.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články