Porodnice Zlín

Na východě Moravy upřednostňují přirozené porody. Jsou regionálním perinatologickým centrem a Baby friendly hospital.
Porodnice Zlín
Co mohou pacientky očekávat během porodu?
Po přijetí odejde rodička i s partnerem na porodní sál, kde je pro ni připraven samostatný porodní box. K dispozici máme navíc osm speciálních místností, v nichž mohou ženy odděleně trávit první dobu porodní. Nabízíme možnost rodit klasickou cestou nebo alternativně, a to na porodnické stoličce, ve stoje, na boku, v kleče na všech čtyřech takzvanou polohou à la vache. Můžeme též nabídnout i porodní vak, což je podobné způsobu porodu na porodnické již zmíněné stoličce.

Musí nastávající maminka podstoupit povinně klystýr a holení?
Ne, tyto úkony nejsou povinné. Vždy záleží na přání rodičky a na její vzájemné domluvě s porodní asistentkou.

Kam mohou blízcí rodičku doprovázet?
Doprovod rodičky může být přítomen u samotného spontánního porodu i po celou poporodní péči na porodním sále. Při císařském řezu doprovod čeká v předsálí. Partner u porodu je také přítomen ošetření novorozence a tráví čas se ženou po operaci na porodním sále.

Je u porodu přítomen pediatr a neonatolog?
U porodu za zcela fyziologických podmínek je vždy přítomna neonatologická sestra. Při rizikových porodech bývá přítomen lékař − neonatolog. Pokud je porod přirozený, je přístup našeho personálu spíše vyčkávací a podporovací.

V jakých případech nabízíte epidurál a je tento výkon hrazený pojišťovnou?
Epidurální anestezie je hrazena ze zdravotního pojištění a provádí se v indikovaných případech a na přání rodičky. Vždy musí být pro tento zákrok splněny určité podmínky podle standardů lékařské a ošetřovatelské péče. Z nefarmakologických metod tlumení porodních bolestí nabízíme využití teplé lázně, sprchy, relaxačních pomůcek − balonů, žebřin, liány, vaku či poslechu hudby, aromaterapie a masáží prováděných personálem.

Jaké zázemí poskytujete novopečeným maminkám?
Pokoje na oddělení šestinedělí jsou dvojlůžkové se samostatným sociálním zařízením. Pro novorozence jsou na pokoji polohovatelné a velmi pěkně řešené postýlky, které jsou pojízdné. Pro rodičky je k dispozici chladnička umístěná v jídelně. Jednolůžkový pokoj na oddělení je nadstandardní, to znamená, že má televizi, chladničku, záclony a barevné povlečení.

Provádíte odběry plodové vody a pupečníkové krve?
Odběry plodové vody provádíme v indikovaných případech. Odběry pupečníkové krve ve spolupráci s tkáňovou bankou Fakultní nemocnice v Brně.

A nadstandardní porodní box?
Ten je kompletně vybaven sociálním zařízením, masážní vanou, chladničkou, televizí, CD přehrávačem a případným rozkládacím lůžkem pro partnera.

Na otázky odpovídal MUDr. Z. Adamík
Betynka na Facebooku


Nejčtenější články