Porodnice v Olomouci

Ať ji máte za rohem nebo kus cesty od domova, zajděte se do ní podívat. Nadšených rodiček i těch, které by příště vybraly jinak, je zhruba stejně.
Porodnice v Olomouci
Vyptejte se kamarádek, zkoukněte internetové diskuze, ale při rozhodování nezapomeňte, že dojmy novopečených maminek nejvíc ovlivňují emoce. My jsme pro vás bez emocí zjistili základní informace. Na otázky odpovídá doc. MUDr. Martin Procházka, Ph.D.
 
Jaké vedení porodu rodičkám nabízíte?
Většinou se rodí na porodnické posteli v polosedě, bez upevnění nohou. Jsou však možné, dle přání pacientky, i alternativní polohy. V současné době nenabízíme porod do vody.
 
Co mohou maminky očekávat na porodním sále?
Vybavení boxů odpovídá standardu perinatologického centra. K dispozici jsou míče, žíněnky, porodnická stolička atd. Maminka si s porodní asistentkou upřesní svá přání a požadavky individuálně.
 
Je u každého porodu přítomen neonatolog a dětská sestra?
U každého porodu bývá vždy přítomna dětská sestra, dětský lékař je volán pouze v určitých případech.
 
Je klystýr povinný?
Klystýr není povinný, alternativně lze použít komerčně dostupné preparáty z lékárny.
 
Může maminka odmítnout násřih hráze nebo je rozhodnutí plně v kompetenci porodníka?
Nástřih čili epiziotomie se rutinně neprovádí. S rodičkou se můžeme vždycky domluvit.
 
Mohou rodičky využít epidurální analgézii? Je třeba o ni žádat předem a vyplňovat dotazník?
Epidurální analgézie je dostupná prakticky vždy. Pokud má rodička zájem, sdělí své přání při příjmu eventuálně v průběhu porodu. Analgézie je aplikována po vyplnění stručného dotazníku, proto je výhodnější plánovat tento výkon před začátkem děložní činnosti při rutinních kontrolách na porodním sále.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Jak si mohou maminky ulevit od bolesti v první době porodní?
Masážní vanu v současné době neposkytujeme, doporučujeme sprchu, také balóny, event. úlevové polohy na žíněnce. K dispozici máme masážní oleje, aromaterapii, CD přehrávače jsou součástí vybavení boxu, takže každá maminka může relaxovat při své oblíbené hudbě.
 
Kdo z blízkých může být u porodu přítomen a za jakých podmínek?
Kterákoli osoba blízká rodičce. Doporučujeme však maximálně dvě. Poplatek činí 200 Kč za osobu.
 
Kdy nejdříve může mít maminka rodící císařem u sebe miminko a kdy je dostane k celodenní péči?
Po císařském řezu je péče o novorozence a jeho přítomnost u matky závislá na aktuálním zdravotním stavu rodičky. V průměru je dítě s matkou do 8–12 hodin, vždy však na požádání dětská sestra mamince dítě přinese i na jednotku intenzivní péče (JIP).
 
Jaké pokoje nabízíte šestinedělkám?
Na šestinedělí je k dispozici nadstandardní pokoj (stojí 545 Kč na den) se samostatným sociálním zařízením, TV, lednicí a telefonem. Běžné pokoje jsou dvoulůžkové se sociálním zařízením vždy pro dva pokoje společně.
 
Je k dispozici laktační sestra, případně banka mateřského mléka?
Laktační sestra včetně dostupného poradenství je rutinně dostupná, banka mateřského mléka je k dispozici v Brně.
 
Kolik porodů průměrně denně ve vaší porodnici proběhne? Je nutné se v porodnici k porodu registrovat? Je možné navštěvovat těhotenskou poradnu v posledním stadiu těhotenství přímo v porodnici?
V průměru máme 5–8 porodů za den. V naší porodnici se rodičky nemusí registrovat a předporodní ambulanci je možné (ale není nutné) u nás před porodem navštěvovat. Kontroly před porodem je však výhodné absolvovat tam, kde se maminka rozhodne rodit, protože se včas seznámí s prostředím i personálem a má dostatek času dořešit vše kolem zdravotnické dokumentace, eventuálně potřebných vyšetření před porodem.
 
Mohou se u vás maminky přihlásit k odběru pupečníkové krve?
Provádíme komerční odběry pupečníkové krve. Smlouvu máme se dvěma firmami.
 
Text: Hanka Bělohlávková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články