Porodní formality

Než se miminko narodí, je toho třeba hodně zařídit. Nemáme ovšem na mysli nákup výbavičky, ale úřední formality.
Porodní formality

Nedá se nic dělat, narození dítěte je provázeno různými dotazníky. Nebojte se, není toho tolik, ale na nic z toho byste neměli zapomenout.

PŘED PORODEM

1/ Jméno dítěte

Nestačí si doma v kalendáři zaškrtnout vybrané jméno pro miminko, je třeba ho také úředně oznámit světu. Potřebný formulář dostanete při první návštěvě porodnice, tedy asi šest týdnů před termínem porodu, nebo ho dostanete v gynekologické ambulanci, kam pravidelně docházíte. Některé porodnice nabízejí jeho stažení ze svých internetových stránek. Vyplněný dotazník pak odevzdáte buď při další kontrole v porodnici, nebo až při příjmu k porodu, záleží na praxi dané porodnice. Společně s formulářem budete potřebovat oddací list nebo v případě svobodné maminky rodný list.

2/ Uznání otcovství

Pokud žijete v nesezdaném páru a chcete, aby váš partner měl k dítěti stejná práva a povinnosti, jako kdybyste byli manželé, potom je nutné provést tzv. souhlasné prohlášení rodičů o uznání otcovství. To se provádí na obvodním úřadě v místě vašeho trvalého pobytu. S sebou musíte mít občanské průkazy a být dohodnuti na budoucím jménu a příjmení dítěte. Pokud už s tímto partnerem nějaké děti máte, pak s sebou musíte mít i jejich rodné listy. Uznání otcovství je možné provést i po porodu, ale praktičtější je vyřešit vše dopředu. Jednak proto, že je otec automaticky zapsán do rodného listu dítěte, ale i proto, že oficiálně vystupuje jako otec dítěte, přestože nejste manželé.

PO PORODU

1/ Rodný list

Po porodu matrikářka na základě formuláře o jméně dítěte a kopie příslušných dokladů (oddací list, rodný list, uznání otcovství) podá žádost na matriku o vystavení rodného listu. Jeho vystavení trvá obvykle do pěti pracovních dnů a vyzvednout si ho můžete s občanským průkazem nebo je zaslán poštou, záleží na postupu daného úřadu.

2/ Zdravotní pojištění

Se získáním rodného listu je miminku přiděleno rodné číslo, které je třeba co nejdříve přihlásit u zdravotní pojišťovny.

Miminko se po příchodu na svět automaticky stává pojištěncem zdravotní pojišťovny, u níž je přihlášena matka, ale je třeba jeho narození nahlásit, a to zpravidla do týdne od narození. Některé pojišťovny vyžadují, abyste se dostavili osobně, jiné využívají telefonického nebo internetového nahlášení. Pokud chcete pro miminko jinou pojišťovnu, než jakou jste dosud využívala, pak je třeba to udělat s předstihem s tím, že i vy změníte pojišťovnu na tu, u níž chcete mít dítě pojištěné.

3/ První návštěva u pediatra

Po propuštění z porodnice přebírá miminko do péče pediatr – k němu se objednejte co nejdříve. Dobré je vybrat si pediatra ještě před porodem, kdy na to máte dost času. Poptejte se známých, s kým jsou spokojeni, podívejte se v okolí, abyste to měli blízko, a vůbec dobře vybírejte. K pediatrovi musíte mít důvěru a být si jistá, že bude k vašim dotazům a problémům vstřícný. Nezapomeňte se také podívat, s jakou zdravotní pojišťovnou má smlouvu, zda je to právě ta vaše.

A to ještě stále není všechno, co je třeba s příchodem miminka zařídit. Nastávají žádosti o porodné, rodičovské příspěvky a další dávky. Ale o tom podrobněji zase příště.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články