Poradna: Vyvážený jídelníček

Můj syn váží ve 13 měsících skoro 14 kilogramů. Paní doktorka tvrdí, že za to, že je tak velký cvalík, mohu jenom já. Když se narodil, vážil 4,5 kg a měřil 54 cm.
Poradna: Vyvážený jídelníček
Od jeho tří měsíců jsem nemohla kojit, a tak dostával umělou výživu. Prý má problémy proto, že jsem sušené mléko neředila podle návodu, ale dávala mu ho do každé dávky poněkud víc, než bylo doporučeno (měl totiž jinak hrozný hlad). Má dětská lékařka pravdu? Mohu to napravit tím, že mu teď budu dávat všechno pokud možno nejzdravější – hodně jogurtů, zeleniny a ovoce, neslazených příkrmů či přesnídávek. Jak by měl teď vlastně vypadat jeho jídelníček?
Dominika N., Kladno
 
Paní Dominiko, tabulková průměrná váha vašeho syna v jednom roce by měla být přibližně trojnásobek jeho porodní váhy, tedy 13,5 kilogramu. Jeho váha tedy není zase až tak neobvyklá. Jiná věc je vaše předchozí předávkovávání mléčného prášku při přípravě mléka. Nadměrná koncentrace mléka dlouhodobě zatěžuje ledviny, samozřejmě k tomu přistupuje nadbytečný přívod energie, pokud se to děje dlouhou dobu. Pro „hladová“ miminka do 4 měsíců se proto dělají speciální mléka, kde je situace řešena jinak než zvýšením koncentrace a mléko dítě zbytečně nezatěžuje. Popřípadě je možno od 4 měsíců na noc takovým dětem podávat směs mléka s rýžovou moučkou, tedy řídkou kaši, a přes den se situace řeší celkovou úpravou jídelníčku. Nadále se snažte zejména o vyvážený jídelníček bez zbytečného obsahu řepného cukru, preferujte zakysané mléčné výrobky, čerstvé ovoce, kojenecké, resp. batolecí, mléko v množství 0,5 litru za den, bílé maso a zeleninu. Samozřejmě nesmějí chybět obiloviny, které jsou důležitým zdrojem sacharidů a energie. Podávají se ve formě obilninových dětských kaší, příloh (rýže, těstoviny) a pečiva. Omezte slazené nápoje, nedávejte slazené jogurty a ovocné přesnídávky s vyšším obsahem cukru, pokud chcete synovi prospět. Výrobky s umělými sladidly a odtučněné výrobky se však do jídelníčku takto malých dětí zařazovat nesmějí.

Nechce jíst
Sedmiměsíční dceru stále kojím, ale kromě toho už se jí snažím dávat i příkrmy. Problém je v tom, že ve dne skoro nic nechce jíst. Příkrmy v podstatě odmítá a zdá se mi, že ani mléka moc nevypije. Zato v noci je hrozně „čilá“. Skoro každou hodinu začne poplakávat, ale když jí dám napít mléka, zase se na chvilku uklidní. V podstatě si s ní nevím rady. I když nevypadá nějak hubeně, bojím se, aby se časem neukázalo, že je nějak podvyživená. Je správné, když ve dne málo pije a v noci se naopak často dožaduje prsu? Mám ji nutit do příkrmů, i když je nechce? Nemá obrácený den a noc (slyšela jsem, že se to stává u novorozenců)? Jak mám postupovat, aby byla v pořádku?
Helena J., Kolín

U některých dětí trvá déle, než si na příkrm zvyknou. Situace je častější u plně kojených dětí. V žádném případě ale dcerku nenuťte. Jiná věc je množství vypitého mléka přes den a buzení v noci po hodině. Sedmiměsíční kojenec již určitě kojení po hodině nepotřebuje a problém buzení jistě není v nedostatku jídla. Je potřeba přes den nabízet kojení a příkrm opakovaně a často, naopak v noci se snažte pití omezit. Pokud je holčička nakojená, přebalená, dbejte na správné prostředí v místnosti (teplota, vlhkost, přiměřené oblečení holčičky,v bytě nekouřit apod.), po dalším probuzení nerozsvěcujte, na dítě hlasitěji nemluvte, zkuste vydržet minimálně 3 hodiny bez pití, i když bude malá z počátku asi velmi protestovat. Na noc nabízejte rýžovou kaši, která zasytí více než samotné mléko, pak ještě nakojte. Buďte trpělivá. Pokud si nejste jistá přírůstky na váze, poraďte se se svým pediatrem. Uvědomte si, že v druhém půlroce přírůstky na váze oproti prvním šesti měsícům života klesají. Pokud máte pocit, že máte méně mléka, kojte přechodně z obou prsů při jednom krmení.“
 
Klepněte pro větší obrázekMUDr. Lenka Smetanová - odbornice na výživu malých dětí

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články