Poradna: V mléce, sýru, najdeš sílu

Mám 14měsíční dceru, kterou ještě kojím, celkem asi 6x za 24 hodin, ráno jinak dostává ovoce, v poledne masozeleninový pokrm, odpoledne jogurt (ne vždy) a před spaním 100 ml kaše.
Poradna: V mléce, sýru, najdeš sílu
Váží 8900 g, při narození měla 3100 g. Některé kojení mám málo mléka. Jak poznám, že dostane mléka dostatek, četla jsem, že to má být minimálně 500 ml denně? Mám už dávat Sunar? Kolik tekutin má vypít denně (nyní pije asi 150 ml vody)? Je lepší již kojení něčím nahradit a čím?
    Jana

Určitě dále kojte, i po prvních narozeninách je kojení prospěšné a je škoda jej nahradit Sunarem. Vámi uvedená váha je lehce nižší, než by odpovídalo porodní váze a danému věku. Holčička ale může být od přírody drobnější... Vzhledem k věku a váze bych k masozeleninovému pokrmu dávala již přílohu (rýže, brambory, těstoviny), ráno k ovoci i kousek pečiva, ev. odpoledne na svačinku pravidelně jogurt, pečivo, ovoce apod., a pak teprve kojit. Večer bych raději nabídla nejprve kaši, pak až dokojila dle chuti. Kaše je možno již nabízet více než 100 ml. Jinak kojení ničím nenahrazujete a Sunar zatím nezavádějte. Během 6 kojení, která uvádíte, holčička pravděpodobně potřebné množství mléka dostane, množstvím tekutin si také nelamte hlavu, určitě je vyhovující.

Co jíst do jednho roku
Mám 4měsíční dcerku, od ukončeného 4. měsíce ji přikrmuji, je na umělém mléku. Naše pediatrička na mne „vychrlila" informace o zavádění příkrmů a skoro nic si nepamatuji, ráda bych se dozvěděla, jaké potraviny a v jakých kombinacích mám postupně do 1 roku zavádět...
P. Procházková

Většinou se od počátku 5. měsíce začíná, pokud dítě nemá alergii či výrazné rodinné dispozice k ní, bramborem s mrkví ve formě pyré. Příkrm se nesolí, nesladí, lze přidat lžičku rostlinného oleje. Postupně se rozšiřuje sortiment zeleniny, ale opatrně, po 4 až 5 dnech. To je důležité, v případě vzniku alergie se tak dá lépe určit, co bylo její příčinou. Když nejsou se zeleninou problémy, lze nabízet i ovoce, rýžovou kaši na noc, od 6. měsíce pak jogurt. Lepek je vhodné odsunout až do posledních 3 měsíců prvního roku věku, i když oficiální doporučení hovoří o možnosti jej podávat od 7. měsíce. Lepek je obsažen v pšenici, ječmeni, ovsu a žitu, jedná se tedy o pečivo, cereálie a těstoviny. Od konce 5. měsíce lze také k zelenině přidávat masový vývar, postupně též libové kvalitní maso, ale nemusí to být denně.V žádném případě nedávejte kojenci ryby, vaječný bílek, tvaroh, smetanu a luštěniny kromě červené čočky.

Krmím správně
Mám 14měsíční dceru, narodila se předčasně, ale potíže nemá. Měří 82 cm,váží 12 kg. Snažím se dodržet zásady zdravé výživy, ale ostatním příbuzným se můj jídelníček pro dceru nelíbí. Ráno má 210 ml Nutrilonu, ke svačince bílý jogurt s ovocem, na oběd maso, zeleninu a přílohu, na svačinu 210 ml mléka nebo bílý jogurt s ovocem, na večeři chléb se sýrem, tvarohem nebo ovesnou či pohankovou kaši, před spaním ještě 210 ml Nutrilonu. Je vhodné zařadit ovocné jogurty?Já sama trpím alergií na prach, dcera je bez potíží...
Mirka

Paní Mirko, váš jídelníček je naprosto v pořádku, měnit nic nemusíte, pokud chcete, lze rozšířit sortiment kaší na večeři, ale není to podstatné.Vzhledem k vaší alergii bych byla raději opatrná a spíše konzervativní, v zavádění nových potravin není kam spěchat. Ovocné jogurty zařazovat nemusíte, nejsou výhodnější než bílé, spíše naopak - mají podíl cukru, ev. i barviv a konzervačních přípravků.
 
Klepněte pro větší obrázekMUDr. Lenka Smetanová - odbornice na výživu malých dětí

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články