Od 4. měsíce dáváme běžnou smíšenou kojeneckou stravu (kromě kaší, ty odmítá), syn sní celý jogurt, ostatní příkrmy jí v malém množství. Špatně přibývá na váze, nyní i 10 g zhubl. Celkové vyšetření poruchu nikde neprokázalo. Jinak je čilý a spokojený. Maximální množství mléka, které v současné době vypije, je asi 270 ml. Přidávání mléka k ovoci se také nepovedlo, jakmile syn ucítí v něčem mléko, pokrm odmítá, pije ho jen v polospánku v noci. Má nepravidelnou stolici, při plynatosti mu pomáhám rektální rourkou…
Nikola B., Kladno
Někteří kojenci mají období, kdy mléko odmítají. Většinou to bývají dlouhou dobu kojené děti, které pak nechtějí umělé mléko. Ale problém se může vyskytnout i u uměle živených. Mlék jste vystřídali opravdu hodně, nepíšete však, v jakém intervalu. U dětí se zácpou většinou pomůže mléko Omneo vyřešit problém, případně mléko obsahující Bifidus bakterie upravující střevní flóru. Trvalé řešení problémů rektální rourkou není vhodné. Interval 4 dny při vyprazdňování může být ještě normální, pokud ovšem má stolička normální konzistenci a dítě nemusí usilovně tlačit, nebolí ho bříško apod.
Problém by měl posoudit váš pediatr, který by se na toto vše měl vyptat. Denní množství vypitého mléka by nemělo v dlouhodobém horizontu klesnout pod 500 ml, pokud je to po 1-2 měsíce méně, nic se tak hrozného neděje. Pokud syn jí jogurty, doplňte chybějící mléčnou dávku větším množstvím jogurtu. Bezhlavé střídání mlék problém většinou nevyřeší a velká část dětí po určité době začne mléko normálně pít, někdy ale opravdu jen na noc, ráno a v noci, většinou jako rituál při usínání. Výjimečně pomůže výměna mléka za hypoalergenní typ. Je třeba sledovat množství přijatého vápníku a některých dalších minerálů a stopových prvků, zejména ale jodu, jehož podstatným zdrojem je u nekojených dětí právě umělé mléko. Množství vápníku by nemělo klesnout pod 400 mg za den, spíše by mělo být vyšší. Jodu potřebuje kojenec asi 50-80 mikrogramů na den. Pro vaši orientaci, v pokračovacím mléce je většinou v každých 100 mililitrech 75 mg vápníku a asi 16-18 mikrogramů jodu, podle druhu mléka.
Ohledně přibývání na váze se ve vašem případě nemohu přesně vyjádřit, nepíšete, kolik byla porodní váha. V tomto věku (5,5 měsíců) by ji měl syn přibližně zdvojnásobit. Úbytek na váze 10 gramů není směrodatný, jde o velmi malou odchylku, stačí, aby bylo dítě více či méně vyprázdněné a váha se liší ve stejný den i o víc gramů. Během 7.-9. měsíce by syn měl přibírat zhruba 15 gramů za den, od 3. do 6. měsíce většinou přibírají kojenci asi 20 g za den. Pokud existuje podezření, že růst je nerovnoměrný, zpomalený nebo dítě spadá do velmi nízkých tabulkových hodnot pro svůj věk, je potřeba pravidelně sledovat tzv. percentilový růstový graf. Na něm se sleduje zejména pásmo, ve kterém se dítě se svojí váhou a výškou pohybuje. Vyhodnocení provede odborník - dětský lékař. Hodnotí se vždy poměr výšky, váhy a věku.
MUDr. Lenka Smetanová - odbornice na výživu malých dětí