Poradna na téma bakteriální vaginózy

Poradna s MUDr. Oldřichem Šottnerem – specialistou v oborech gynekologie – porodnictví a urogynekologie

Otázka: Často trpím na poševní výtoky, kdy k léčbě většinou používám antimykotika ve formě vaginálních tablet. Obtíže se mi však vracejí, cítím svědění, mám většinou řidší výtok, který nepříjemně zapáchá. Nemůže se jednat o jiný druh infekce?

Odpověď: Příznaky, které pociťujete, spíše značí na bakteriální vaginózu. Ta je nejčastějším vaginálním onemocněním, ale ženy toto onemocnění často zaměňují právě s mykózou. Bakteriální vaginóza se vyznačuje nepříjemným zápachem po rybách, který doprovází výtok, svědění a další nepříjemné pocity a rovněž změna pH v pochvě. Pro každé z těchto onemocnění se hodí jiná léčba.

Vhodným zdravotnickým prostředkem, který pomáhá v léčbě bakteriální vaginózy, je kupříkladu přírodní vaginální gel Lactofeel, který díky obsahu kyseliny mléčné a glykogenu obnovuje přirozené pH pochvy a podporuje růst laktobacilů. Zároveň zabraňuje opakování infekcí v pochvě přirozeným způsobem. U žen, které trpí na bakteriální vaginózu je Lactofeel rovněž vhodný jako prevence po léčbě antibiotiky, po sexuálním styku, menstruaci, návštěvě koupaliště či sauny.

Klepněte pro větší obrázek

Otázka: Po léčbě antibiotiky často trpím na poševní výtoky. V lékárně mi doporučili užívat spolu s antibiotiky i laktobacily. Je to dostačující prevence?

Odpověď: Léčba některými antibiotiky může narušit přirozené a zdravé poševní prostředí. Proto se k účinné prevenci doporučuje užívání přípravků, které pomáhají udržovat přirozené pH v pochvě a obnovují vaginální flóru.

Jedním z vhodných přípravků na přírodní bázi je vaginální gel Lactofeel, který díky obsahu kyseliny mléčné a glykogenu obnovuje přirozené pH pochvy a podporuje růst laktobacilů. Proto se doporučuje i jako prevence právě bezprostředně po léčbě antibiotiky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Otázka: Jsem na začátku těhotenství a často trpím na bakteriální vaginózy. Existuje nějaká šetrná prevence, kterou bych mohla používat i v době těhotenství?

Odpověď: Bakteriální vaginóza, která se vyznačuje poruchou poševního prostředí a změnou pH v pochvě, může v těhotenství znamenat vážnou hrozbu v podobě samovolného potratu, předčasného porodu, zánětu dělohy po porodu či horšího hojení poporodních poranění. Správné pH v pochvě má také velký význam během přirozeného porodu při ochraně novorozence před infekcemi.

Šetrným řešením může být přírodní vaginální gel Lactofeel s obsahem kyseliny mléčné a glykogenu, který napomáhá v podpůrné léčbě bakteriální vaginózy a rovněž zabraňuje opakování infekcí v pochvě přirozeným způsobem. Složky Lactofeelu jsou přírodní, přípravek neobsahuje konzervační látky a proto je vhodný i pro těhotné a kojící ženy. Jeho účinnost a  bezpečnost je podložena klinickými studiemi.

Klepněte pro větší obrázek

MUDr. Oldřich Šottner

Gynekolog-porodník a specialista urogynekologie pracuje v oboru téměř patnáct let. Působí jako vedoucí lékař privátní praxe na Vysočině, rovněž spolupracuje s Gynekologicko-porodnickou klinikou 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a s Nemocnicí na Bulovce v Praze.


O Exeltisu

Farmaceutická společnost Exeltis provází ženu v průběhu každé etapy jejího života (reprodukční období, těhotenství, období plodnosti, menopauza) a nabízí rozmanité gynekologické produkty přizpůsobené jejím konkrétním reprodukčním potřebám pro zlepšení jejího zdravotního stavu a kvality života. Kromě produktů podporující ženské zdraví nabízí na českém trhu i řadu dermatologických produktů.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články