Poradna: Má asi žízeň...

Mému synovi bude šest měsíců. Stále ho plně kojím, ale vím, že se pomalu blíží doba, kdy bude vhodné začít s příkrmy. Kterým ovocem nebo zeleninou mám začít?
Poradna: Má asi žízeň...
Má dostávat kromě mateřského mléka něco jiného k pití. Občas se mi zdá, že má velkou žízeň, ale zatím jsem vydržela a žádný jiný nápoj mu nedala. Jak se v takovém případě postupuje?
Iveta M., Praha

Paní Iveto, po půl roce začněte nenásilně nabízet pár lžiček zeleninového příkrmu před kojením, lépe hotového, určeného pro dané věkové období. Někdy mívají tyto výrobky název „první lžička“. Snězené množství bývá většinou napoprvé velmi malé, odeberte tedy ze skleničky malou trošku, tu ohřejte ve vodní lázni, zbytek uzavřete a uschovejte na další den v lednici.
Složení prvních příkrmů je z našeho pohledu dospěláka dosti jednostranné, mrkev a brambor nejčastěji, ale miminkům to tak vyhovuje. Můžete ale zkusit nabídnout i cuketu s bramborem, nealergizuje a dětem většinou velmi chutná. Pokrm nesolte a krmte lžičkou, pak dítě dokojte. Po 6. měsíci můžete začít nabízet i jiné tekutiny, než je mléko, nejlépe kvalitní kojeneckou vodu, později ovocnou či zeleninovou šťávu ředěnou kojeneckou vodou eventuálně kojenecký čaj. Neslaďte ho však nikdy řepným cukrem, raději ani medem. Zkuste neslazený, pokud bude dítě odmítat, lze přisladit troškou Glukopuru. Nedávejte mu čaj ruský ani zelený, pro kojence se nehodí. Koncentrované ovocné džusy jsou také ze zdravotního hlediska nevhodné.

Jen 6x za den
Má čtyřměsíční dcera (porodní váha 2,70 kg, 49 cm) je na rozdíl od ostatních dětí velký spáč. Zatímco jiná miminka se na kojení v tomto věku často budí, ona prospí skoro celou noc, takže ji často kojím v noci jenom jednou. Podobné je to také během dne. Někdy se totiž vzbudí až kolem osmé ráno. Já ji nakojím a ona do „oběda“ neprojeví o jídlo zájem. Spokojeně si brouká a pak zase spí. Nebude mít nedostatek mléka a živin, když často kojím třeba jen šestkrát za 24 hodin? Naše lékařka říká, že dítě podle jejího názoru prospívá a není se tedy čeho bát. Je to v pořádku?
Irena M., Uherský Brod

Po přečtení vašeho dotazu jistě bude mnoho čtenářek Betynky závidět, jaké máte hodné a klidné dítě. Pokud dcerka opravdu prospívá, není se čeho obávat. Intervaly 4 hodiny mezi kojením jsou již ve 4 měsících možné. V tomto věku dítě přibývá 70 až 100 gramů týdně, od 5. měsíce se přírůstky na váze ještě zpomalují. Dítě po 4. měsíci by mělo mít pomočených 4 až 6 plen za den a většinou je několik stoliček, individuálně ale některé děti mají stoličku nepravidelně, i s několikadenní pauzou. Stolička by stále měla vzhledem připomínat míchaná vajíčka, výrazná změna vzhledu stoličky může znamenat i poruchu prospívání, je-li spojena s dalšími příznaky. Věřím, že váš pediatr vzal všechna tato krité< ria v úvahu a s největší pravděpodobností jde o vzorně prospívající miminko.

Kde je lepek
Mám sedmiměsíční holčičku. Pořád kojím,tak jsem s příkrmy začala teprve před měsícem. Chutná jí nejen mrkvička, ale i další druhy zeleniny, z ovoce samozřejmě nejvíc banán. Minulý týden jsem s ní byla na procházce a trochu jsem se zdržela, takže jsem neměla nic po ruce. Kamarádka, která byla se svým ročním chlapečkem na procházce také, jí strčila do ručky piškot. Byla jsem sice proti, ale všimla jsem si, jak si na něm malá pochutnala. Mohu tak malému dítěti piškot dát aspoň občas? Není v něm příliš cukru? Co se v takových případech hodí, když není po ruce správná svačinka? Třeba suchý rohlík?
Ivana J., Prachatice

Piškot obsahuje lepek, poměrně velké množství cukru a vejce. Na lepek a vejce je možná alergie, pokud ale v rodině nemáte tento problém, oficiálně je lepek povolen od 7. měsíce, i když mnozí pediatři nabádají v tomto směru ke zdrženlivosti. Konečné řešení je samozřejmě na vás jako na mamince. Podání rohlíku problém příliš neřeší, protože lepek obsahuje také, není ale sladký. Lépe je koupit v tomto případě speciální sušenky pro kojence, bývají alespoň bez vajec, některé firmy nabízejí i bezlepkové.

Může tvaroh?
V jedné knížce o výživě malých dětí jsem četla, že miminka nemohou tvaroh. Domnívala jsem se donedávna, že tvaroh je zdravý. Samozřejmě bych ho nedala několikaměsíčnímu miminku, ale myslela jsem si, že by ho můj roční Tomášek jíst mohl. Jak je to správně? Pokud mu ho mohu nabídnout, v jaké podobě? Třeba s ovocem? Zmrazila jsem si jahody, borůvky a ostružiny…
Jitka Z., Ivančice

Tvaroh má samozřejmě své místo ve výživě, je bohatým zdrojem vápníku a bílkovin. Jenže pro kojence až moc bohatým, obsah minerálů a bílkovin tedy zbytečně zatěžuje ledviny. Neobsahuje navíc živé mikroorganizmy prospěšné pro trávení, jako například jogurt. Tvaroh také častěji vyvolá alergii na bílkovinu kravského mléka než jogurt, protože v tom je bílkovina částečně přírodním procesem naštěpena a je lépe stravitelný. Nemá-li roční dítě alergii na kravské mléko a odmítá pít například mléko, pak je jeho občasné zařazení v kombinaci s ovocem možné, samozřejmě jogurtům dáme přednost. Pokud ale syn normálně pije kojenecké mléko nebo je dokonce ještě kojen, tvaroh žádnou přednost nemá. Kojenecké či mateřské mléko mají vhodnější složení.
 
Klepněte pro větší obrázekMUDr. Lenka Smetanová - odbornice na výživu malých dětí

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články