Poradna: Jsou závislé na prsu?

Zatímco jednomu miminku stačí mléka trošku, jiné jako by pořád nemělo dost. Je správné přikládat je k prsu, kdykoli se mu zamane?
Poradna: Jsou závislé na prsu?
Zdá se vám, že děťátko nepije podle vašich představ. Že málo nebo zase naopak příliš přibírá? Na vaše dotazy odpovídá odbornice na kojení MUDr. Anna Mydlilová.

Pije skoro pořád
Mám dvouměsíční miminko. V „moudrých“ knihách jsem si přečetla, že dítě nemá být kojeno podle časového harmonogramu. V poslední době je však mám u prsu skoro pořád (ve dne, i v noci). Nedám-li mu napít hned, když se ozve, je nejprve neklidné a pak pláče. Co s tím?
Zita V., Poděbrady

Dítě by skutečně mělo být kojeno podle jeho potřeby bez omezování délky a frekvence kojení, pokud však nejde o děti neprospívající, nedonošené či spavé, které naopak potřebují být na kojení zpočátku buzené. V prvních 6 týdnech života, než se kojení stabilizuje, může dítě vyžadovat kojení i 10 až 15x za den. Totéž platí pro období růstových spurtů 3. a 6. týden, 3. a 6. měsíc, kdy dítě také vyžaduje častější kojení. Sama uvádíte, že když dítěti vyhovíte a ono se napije, je spokojené. Správná technika kojení, zejména technika přisátí a sání je rozhodující pro získání dostatečného množství mléka z prsu. Dítě, které nesprávně saje, nezíská dostatečné množství mléka. Dudlíky, láhve ovlivňují způsob, jakým dítě získává mléko z prsu. Z lahvičky teče mléko rychleji než z prsu a také techniky sání se podstatně liší. To, že dítě má prs v ústech, však ještě neznamená, že saje efektivně a že získá dostatek mléka. Proto by zdravotníci vždy měly pozorovat dítě při kojení, aby mohli učinit závěr a nedostatky odstranit. Správně přiložené dítě saje zpočátku rychle, pak následuje pomalé sání doprovázené slyšitelným a viditelným polykáním. Občas se stává, že některé děti, které dobře zpočátku prospívaly, najednou prospívat přestanou.

Prs i při bolesti a nepohodě
Mé holčičce jsou skoro 3 měsíce a u prsu ji mám prakticky neustále. Zdá se mi, že někdy ani nepije, jen jí dělá dobře, že takovou možnost má. Když jí takhle budu vycházet vstříc, nemohu u ní vypěstovat „závislost“ na prsu? Existuje vůbec něco takového? Jak se závislost pozná?
Vlaďka K., Uherský Brod

Prs je jediná přirozená originalita pro dítě a preference pro prs je geneticky dána. Kojení je víc než jen získávání potravy. Dítě může vyžadovat prs i při bolesti, nepohodě. V zemích, kde je kultura kojení na vysoké úrovni, se kojení nikdy nedává do souvislosti se závislostí. Ani dlouhodobě kojené dítě není „závislákem“. Naopak vytváří se jedinečný vztah mezi matkou a dítětem, děti se cítí bezpečně, a proto jsou nezávislejší. Častým důvodem ukončení kojení v zemích s nízkou kulturou kojení je právě nezastupitelnost matky při kojení a malá sebedůvěra matky.

Dát, nebo nedat napít?
Můj tříměsíční syn má „hlad“ prakticky neustále. Moje maminka mi radí, ať mu nedávám pít, kdykoli se mu zamane, že když vydržím, lépe si zvykne na rytmus a nakonec to bude vyhovovat nám oběma. Mám tedy vydržet a nedat mu napít, když se ozývá? Jaký je správný postup?
Jana J., Ústí nad Labem

Kojte dítě vždy, když bude chtít. Délku kojení stejně jako frekvenci si řídí každé dítě samo, pokud mu bude umožněno pít podle poptávky. Časté kojení je normální a pomáhá vytvořit dostatečnou zásobu mléka. Jedná se o regulační mechanizmus odstraňování a tvorby mléka reagující na měnící se potřeby dítěte. Některé děti chtějí sát nepřetržitě po dlouhou dobu a mají i různorodé spánkové cykly. Některým dětem stačí kojení z jednoho prsu a jiné vyžadují kojení z prsů obou při každém krmení. Kojte zpočátku z jednoho prsu při jednom sezení, a to tak dlouho, dokud ho dítě nepustí, a teprve potom můžete zkusit nabídnout druhý prs.

Nechci, aby bylo obézní
Dítě (5 měsíců) kojím, kdykoli to vyžaduje. Zdá se mi však, že příliš tloustne. Myslela jsem si, že po mateřském mléce to možné není. Nemohu mu „namnožit“ tukové buňky a rozvíjet v něm tak sklon k budoucí obezitě? Co mám dělat, aby netloustlo?
Valérie H., Praha

Kojené děti pijí podle své potřeby, proto u nich nehrozí, že se přepijí. Množství vypitého mléka se liší od dávky k dávce. Vaše dítě přijímá jen mateřské mléko, a proto je jeho strava ideální. Mateřské mléko nemá „prázdné kalorie“, jako je tomu u umělé výživy. Neexistuje jediný důkaz, že výlučně kojené dítě, které na mateřském mléce nadprůměrné přibývá, bude v dospělosti obézní. Naopak četné studie prokazují, že kojení je výbornou prevencí nadváhy a obezity jak v dětském věku, tak v dospívání a díky tomu i v dospělosti, protože dětská obezita představuje až 80% riziko obezity v dospělosti. Tuk, který se v relativně klidnějším kojeneckém období nahromadí, je pouze přípravou pro vysoce aktivní batolecí období, kdy zaměstnanému dítěti nezbývá na jídlo čas. Ve věku 2 či 3 let se hmotnostní nárůst obvykle zpomalí. Nároky na výživu jsou u dětí odlišné a omezování kojení nemusí být v zájmu dítěte. Drží-li tak malé dítě dietu, vystavuje se riziku omezení růstu. Malé dítě potřebuje živiny pro zdárný vývoj mozku a nervů a kvůli dostatečné produkci všech buněk, tukové nevyjímaje. Jako u dospělého i u dítěte jsou nároky na výživu individuální. V pití je tedy neomezujte (některé děti mají v 6 měsících i 12 kg).

Jak má přibývat na váze?
Při návštěvách poradny jsem zjistila, že moje tříměsíční dítě nepřibývá na váze stejně jako ty ostatní, ale mnohem víc – někdy až 200 gramů týdně. Je to problém?
Lenka Holásková, Litomyšl

Od narození do 6. měsíce je běžný váhový nárůst 112 až 240 g týdně. Ani toto rozpětí není pevně dané. Nikde není stanoveno, že to musí být 150 g za týden. Proto máme percentilovou síť od 3 do 95 percentilu. Růstové grafy znázorňují růst dítěte proti řadě percentilových čar. Typické dítě bude na 50. percentilu pro hmotnost. To znamená, že ze 100 dětí bude 49 vážit méně nebo stejně a zbytek bude mít hmotnost vyšší. Důležité je nezapomínat na to, že tyto grafy popisují růst jednoho dítěte ve srovnání s dalšími dětmi stejného věku. Nelze říci, že 5. percentil je bezpodmínečně ten „špatný“ a 95. je nutně tím „dobrým“. Ale srovnáváním růstu v průběhu dnů, týdnů či měsíců lze stanovit odpovídající růstový model.

MÁ DÍTĚ DOST MLÉKA - HLAVNÍ UKAZATELE
Percentilové grafy hmotnostně-výškový a délkový najdete ve Zdravotním a očkovacím průkazu. Použít lze i kalkulátor na www.kojeni.cz. Nový software pro pediatry i rodiče umožňuje sledování tělesné výšky, hmotnosti a BMI, obvod hlavy, paže, břicha a boků, program Státního zdravotního ústavu, www.szu.cz, heslo Růstové grafy.
 
6 až 8 pomočených plen za den, 3 až 6 stoliček do 6. týdne věku dítěte, od 6. týdne je možná několikadenní absence stolice.

Od narození do 6 měsíců je běžný váhový přírůstek 112 – 240 g/týden.

Váhový přírůstek by se měl počítat od nejnižší poporodní hmotnosti, které dítě dosáhlo, ne tedy od váhy porodní.

PROČ MI DĚŤÁTKO DOBŘE NEPROSPÍVÁ?
Občas se stává, že některá miminka, která v prvních dnech či týdnech dobře prospívala, najednou nechtějí pít od maminky tak jako dřív a nepřibývají na váze, jak by měla.
 
Příčin může být několik:
 
Delší noční pauza nebo cílené vytváření delších intervalů mezi jednotlivými kojeními.
 
Používání dudlíku a lahviček.
 
Používání některých léků včetně antikoncepce.
 
Stres, nepohoda, které ovlivňují spouštění a „tok mléka“ k dítěti.
 
Příliš zaměstnaná matka, která je neustále ve spěchu a nemá dost klidu ani při krmení dítěte.
Betynka na Facebooku


Nejčtenější články