Poradna: Jídelníček se mění

Máme 8,5měsíčního syna, váží 9,5 kg. Do 6 měsíců byl plně kojen. Po zavedení příkrmů se snažím doplňovat tekutiny formou čajů a kojenecké vody.
Poradna: Jídelníček se mění
Všechny tekutiny i v teple odmítá, vyzkoušela jsem už různé formy podávání (savička, hrníček s pítkem, lžičkou, z normálního hrníčku). Stále ještě kojím, jiný příjem tekutin nemá. Pleny měním 3 - 4 x denně. Jak docílit toho, aby více pil?
Petra, Havl. Brod
Pokud je dítě stále ještě několikrát denně kojeno, není bezpodmínečně nutné hned po zavedení příkrmů zavádět také denní konzumaci čaje a dalších nápojů. Kojenecká strava obsahuje poměrně velký podíl vody (ovoce, zelenina, kaše, jogurty atd.) a kojení ve vašem případě zřejmě kryje potřebu tekutin dostatečně. Pokud dítě nemá potřebu pít, nedonutíte jej žádným způsobem. Můžete jen opakovaně tekutiny během dne nabídnout. Pokud dítě pití odmítá, vysoce pravděpodobně žízeň nemá a krytí základní potřeby vody kojením a ostatní polotekutou stravou je dostatečné. V případě opravdové obavy lze eventuálně vyšetřit moč: již na první pohled při nedostatečném příjmu tekutin má sytě žlutou barvu a laboratorně lze vše potvrdit. Jestliže ale kojenec jinak prospívá a nemá žádné zdravotní problémy, situací se netrapte a buďte trpělivá. Pro orientaci: dítě má v prvním půlroce života celkovou spotřebu vody na den 150 mililitrů na kilogram tělesné váhy, v druhém půlroce života pak asi 120 mililitrů na kilogram tělesné váhy dítěte. Tato potřeba zahrnuje jak tekutiny v nápojích, tak i jídle. Mléko obsahuje 87 % vody, brambory 80 %, kuřecí maso 63 %, pomeranč 86 %.

Jaké další příkrmy
Mám 9měsíční holčičku, do 6 měsíců plně kojenou. Pak jsme zaváděli příkrmy. Nyní má ovoce, zeleninový příkrm, kuřecí maso, občas žloutek, bílý jogurt, večer rýžovou kaši z mateřského mléka, jinak kojím. Holčička váží asi 8 kg, měří 69 cm a prospívá. Jaké další potraviny mám zavádět? Lékařka mi doporučila do dopoledního ovoce přidávat piškoty, mně se to nezdá kvůli cukru a mouce. Mám zavádět i jiné než kuřecí maso, co králičí? Smím podávat odtučněné jogurty? Dcerka špatně usíná a v noci se budí velmi často, uklidní ji jen přiložení k prsu. Kaše na noc moc nepomohla. Jaké další kaše mohu začlenit? Kdy je možno „s čistým svědomím" ukončit kojení, stačí 9 - 12 měsíců a čím mléko nahradit?
Jarmila N.

Strava je naprosto vyhovující pro 9měsíční dítě. Pokud chcete být „předpisová“, pak by kojenec do roka správně neměl dostat řepný cukr, ale ani velké společnosti zabývající se výrobou kojenecké stravy toto nedodržují a cukr např. do přesnídávek běžně přidávají. Lepek, pokud v rodině nemáte alergii, můžete již od 10. měsíce začít podávat. Pokud piškotů nebude mnoho, jistě je lze občas k ovoci přidat, ale výrazný výživový význam pro kojence nemají. Piškoty lze nahradit různými rozmočenými cereáliemi, ale je problém sehnat nesolené, nepřeslazené atd. Kvůli pestrosti určitě nabídněte i jiné maso než kuřecí. Králičí je výbornou volbou. Lze podávat i krůtí, občas telecí. Odtučněné mléčné výrobky se kojencům ani batolatům nepodávají, zkuste použít jakýkoli polotučný nebo i plnotučný bílý živý jogurt. Z kaší můžete v bezlepkové formě zkusit kromě rýžové i kukuřičnou, pohankovou, od 10. měsíce pak třeba ovesnou nebo z více druhů cereálií. Kojte minimálně do roka, i po roce je ale kojení prospěšné, záleží však již na představách a možnostech maminky. Pokud budete později přecházet na kojenecké umělé mléko, zvolte pokračovací číslo 2, ev. „junior" variantu, označovanou číslem 3. Dobrá jsou mléka obohacená pro- a prebiotiky. Pokud se v rodině vyskytuje alergie, doporučovala bych kojit až do ukončeného 2. roku nebo použít některé mléko hypoalergenní, označované zkratkou HA2. Noční buzení kojenců, pokud se po malé chvíli od přiložení ztiší, je spíše psychologickým problémem. Dítě se potřebuje uklidnit, někdy vadí narušený rytmus spánku a bdění, nevhodná poloha postýlky, přetopená místnost, suchý vzduch, bolení bříška, rostoucí zoubky...
 
Klepněte pro větší obrázekMUDr. Lenka Smetanová - odbornice na výživu malých dětí

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články