Poradna: Je lepší krmit podle potřeby, nebo pravidelně?

Už odmala jsme závislí na dobré výživě. A dobrá znamená nejen zdravá, ale i chutná.
Poradna: Je lepší krmit podle potřeby, nebo pravidelně?
Kolikrát a kolik
Sedmiměsíční dítě už dokáže vyjádřit na jídlo „svůj názor“. Kolikrát denně by mělo jíst? Je lepší, aby si „řeklo“, nebo ho krmit pravidelně?
Markéta Mikšová, Č. Budějovice
 
Lenka Smetanová: Sedmiměsíční dítě jí většinou pětkrát denně. Pokud není kojené, zavádí se už od pátého měsíce smíšená kojenecká strava. Minimální množství podaného mléka by mělo být 500 ml na den. K tomu je třeba podávat ještě kojenecké mléko – důležitý zdroj esenciálních mastných kyselin, vápníku, jódu, vitaminu D a dalších důležitých živin. Ty není možné v tomto věku nahradit. Rozložení jednotlivých příkrmů a mléka záleží na chuti dítěte a režimu dne. Ráno a večer většinou dostává mléko, na svačinky ovoce, jogurty, později i obiloviny a pečivo, k obědu masozeleninový příkrm. V jídle je dobré zachovávat pravidelnost, stejně jako v režimu dne obecně. Zapíjení každého jídla není nutné, někdy může nadměrný přísun tekutiny při jídle zhoršit trávení.

Pozor na reakce!
Pokud je v rodině alergie na mléčné výrobky, znamená to, že je lepší vyhnout se jim i u miminka, které maminka odstavuje?
Hana J. Loket

Lenka Smetanová: Pokud je přechod na umělé mléko nutný už během prvního roku, je lepší podávat mu mléko hypoalergenní. Jogurty jsou ze všech mléčných výrobků nejlépe tolerovány, proto je možné je do jídelníčku zařadit. Pozor však na případné alergické reakce! Při zavádění jogurtu nezkoušejte žádnou další novou potravinu, aby se dalo posoudit, co případnou alergickou reakci (vyrážka, průjem, zvracení, koliky břišní aj.) vyvolalo. Když bude dítě hypoalergenní mléko i jogurty dobře snášet, zkuste obvyklou zátěž mléčnými výrobky. Sójové mléko alergizuje stejně často jako kravské a není z výživového hlediska výhodnější.

Paštiky jsou tabu
Čeho se především vyvarovat v jídelníčku pro dítě mezi desátým až dvanáctým měsícem?
Katka D., Praha

Lenka Smetanová: Vyvarujte se solení, sacharózy ve větším množství, přebytku nasycených mastných kyselin, nedávejte do dvou let uzeniny, tučná masa a ryby. Koncentrované ovocné džusy a černý čaj ani minerálky nejsou pro kojence vhodné. Tavené a plísňové sýry, paštiky a konzervované potraviny by měly být i v batolecím období tabu. Kojení je možno samozřejmě protáhnout déle než do roka – je to pro dítě optimální. Zeleninu je v kojeneckém období lepší podávat dušenou či krátce upravenou v páře. Z vajec jen žloutky, bílek je totiž silný alergen. Dítě se má pokoušet jíst rukama, ukusovat a žmoulat pod dohledem dospělých, pro vývoj příjímání stravy je to nezbytné. Kousky ovoce – nakrájená jablíčka, banán apod. – dávkujte raději opatrně a především postupně.

Hry s kůrkami
Jsou děti, které snědí všechno, co dostanou. Jiné však jídlo často považují za hru a vůbec se jim nechce do kousání. Jak zvládnout jedenáctiměsíčního zlobila?
Marie Lerchová, Olomouc

Lenka Smetanová: Každé dítě se vyvíjí individuálně, někdo přijímá tuhou stravu dříve a bez obtíží, jiné děti mohou preferovat stravu „bez kousání“ ještě v batolecím věku i později. Pravdou je, že pokud se vhodná doba pro nácvik kousání promešká, může nastat problém. Přijímat kousky činí potíže také často dětem s opožděným vývojem nebo vážnějším zdravotním problémem. Ukousnutí, rozmělnění a polknutí sousta vyžaduje určitou zralost nervového systému, souhru zapojených svalů, koordinaci. Nezbude asi nic jiného než obrnit se trpělivostí a přestat podávat jídla dohladka mixovaná. Pyré, které dítěti chutná, je možné použít jako základ a do něj zkoušet tužší kousky: brambor, rýži, ovesné vločky, kousky měkké mrkve, těstoviny atd. Někdy zachutná lehce rozmočený dětský piškot či kojenecká sušenka v ovocné šťávě. Pozor na pečivo, aby nedošlo ke vdechnutí.

Mléko od krávy
K velmi oblíbeným patří o dovolených několikadenní pobyty na venkově se „vším všudy“. Není už dnes tedy žádnou výjimkou, že někde prodávají mléko rovnou od krávy. Je vhodné pro roční mimino?
Vlaďka Hanáková, Vimperk

Lenka Smetanová: Čerstvé nepasterizované kravské mléko je pro dítě nevhodné jak z výživového, tak z hygienického hlediska a nemá pro ně žádný přínos. Když dítě mléko „rovnou od krávy“ vypije, může dostat průjem či začít zvracet. Osobně doporučuji podávání upravených kojeneckých a batolecích mlék do tří let.

Co na první lžičku
Šest měsíců po porodu přichází doba, kdy by mělo miminko kromě mateřského mléka dostávat i něco jiného. Jak nejlépe obohatit jeho jídelníček?
Lucie Konášová, Brno

Lenka Smetanová: Do konce šestého měsíce stačí dítěti pouze kojení. Pak většinou začínáme zeleninovým příkrmem, který je jednodruhový, to znamená z jednoho druhu zeleniny. To proto, abychom mohli snáze rozpoznat nesnášenlivost či alergickou reakci na příslušnou zeleninu, a tu pak z jídelníčku vypustit. Ve většině případů začínají maminky pyré z mrkve. Je možné (a bývá to i výhodnější) zkusit první příkrm již hotový, od některého výrobce kojenecké výživy. Často bývají označeny názvem „první lžička“. Pokud dítě zeleninu snese, zhruba za 4 dny přidáme k mrkvi například brambor. Když si dítě zvykne na zeleninu, zavádíme na svačinku ovoce. Zpočátku je lépe je podávat lehce podušené, protože méně alergizuje. Můžeme také využít hotovou přesnídávku, zpočátku nejlépe tu, která je určena pro děti od čtvrtého měsíce. Koncem sedmého měsíce, má-li miminko v noci hlad, můžeme začít dávat na večeři rýžovou kaši. Kaši obsahující lepek odkládáme raději až na poslední tři nebo čtyři měsíce prvního roku.
 
Voda není čistá
V horkých letních dnech jsou oblíbená brouzdaliště pro nejmenší. Jejich voda však není nejčistší. Co když si děti loknou vody z bazénku? Může se jim něco stát?
Helena Nováková, Hodonín

Lenka Smetanová: Dětská brouzdaliště bývají co do čistoty vody pro koupání ročního dítěte zcela nevhodná. Velký bazén na tom nemusí být o mnoho lépe. V žádném případě není vhodné kojence ani malé batole nechat volně si hrát v takové vodě, protože je téměř jisté, že se napije. Mnohem lepší variantou je domácí bazén nebo čerstvá voda v dětském nafukovacím bazénku. Ten můžete vzít s sebou na výlet či dovolenou a po nafouknutí ho jednoduše naplnit pitnou vodou. V případě, že si dítě „lokne“ kontaminované vody, může se u něj rozvinout infekce zažívacího traktu nebo dokonce celková infekce. Tu by měl řešit dětský lékař.
 
Klepněte pro větší obrázek MUDr. Lenka Smetanová - odbornice na výživu malých dětí

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články