Poradna: Chci odstavit dceru, kterou ale u prsa uspávám

Řešíte problém s kojením? Pošlete nám i vy svůj dotaz do laktační poradny! Otázky zasílejte na email: web@mojebetynka.cz.
Poradna: Chci odstavit dceru, kterou ale u prsa uspávám

Dobrý den,
dcerce je už 14 měsíců a pomalu bych chtěla odstavovat. Lépe řečeno chtěla bych tak březen, duben odstavit úplně. Jenže kojím jen, když jde malá spinkat - 2x někdy 3x denně(uspávám u prsu) a pak v noci (tj. tak 3-4x za noc pokud zrovna nerostou zoubky, to je častěji).

Potřebovala bych porad, jestli odstavit hned (prostě nedat mateřské mléko) nebo po částech vynechat kojení? Umělé mléko jsem zkoušela, ale nechce, jelikož ví, že stejně dostane ode mě. Vše mi jinak papá bez problému kromě kaše, tu dávám jednou za čas a to dětskou krupici z klasického mléka a krupice. Můžete poradit, prosím?

Moc děkuji, Svobodová

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,
určitě se doporučuje postupné odstavování, jak kvůli miminku, tak i kvůli mamince, které může rychlé odstavení způsobit zánět v prsu. Začíná se tím, že se vynechá nejméně žádoucí kojení, tedy kojení, o které dítě nejeví takový zájem. Postupně se takto odebírá kojení, co týden, to jedno kojení.

Nejhorší samozřejmě bývá kojení v noci, kdy je dobré využít i tatínka, odstěhovat se do vedlejší místnosti a nabídnout místo kojení dítěti vodu. Doporučuji vodu, ne jiný nápoj.

Pokud jste tedy opravdu rozhodnutá o ukončení, tak přeji, ať se daří a doporučuji postupné odstavení.

UM není v tomto věku již nutné, i když samozřejmě není na škodu, ale v tomto věku se dá denní mléčná dávka plně zajistit příkrmy, kdy je možné využít i jogurtových či kysaných nápojů, večerních kaší, jogurtů apod.

Šárka Valešková, certifikovaná laktační poradkyně

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články