Podzimní viry nemají slitování a klidně sednou i na těhulku. Ale nebojte se, miminko je chráněno placentou, a abyste měla oprávněný strach, musela byste podle odborníků chytit vir pravé chřipky v prvním trimestru, s čímž se prý lékaři setkávají zcela výjimečně. Ve většině ostatních případů se dá s viry bojovat a platí, že riziková bývá pro miminko pouze vaše vysoká teplota.
Chřipka a nachlazení
Že se kvůli nachlazení v těhotenství není třeba hroutit, potvrzuje i gynekolog a porodník doc. MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
„Léčba nachlazení, případně chřipky v těhotenství, se neliší od léčby netěhotné ženy. Důležité je zachovávat klid na lůžku a vyvarovat se jakékoliv námahy, která by mohla ještě více snížit obranyschopnost organismu. Nezbytný je dostatečný přísun tekutin a vitaminů obsažených v ovoci a zelenině.“
Chřipka se od nachlazení liší razancí nástupu (často v řádu hodin), objeví se vysoká teplota, zimnice, nechutenství, bolesti svalů a kašel. V takovém případě je na místě konzultace s lékařem či lékárníkem.
Ten vás pravděpodobně vybaví paracetamolovým lékem, který je bezpečný po celou dobu gravidity (a to do maximální dávky 6 tablet denně), a doporučí prázdniny s hrnkem čaje v posteli, nárazové pocení při nemoci pro plod škodlivé není. Pozor však na vysokou teplotu.
„Samotné zvýšení teploty nad 38°C již může mít škodlivé účinky na plod. Na snížení vysoké teploty se nejčastěji doporučují léky obsahující paracetamol a ibuprofen,“ dodává lékař s tím, že ibuprofen, se nesmí užívat ve III. trimestru.
Pozor také na bylinky v těhotenství, mnoho léčivek ovlivňuje dělohu a ve vyšších dávkách mohou způsobit i potrat, a tak jejich užívání raději proberte s odborníkem.
„K podpoře imunitního systému a při léčbě nachlazení se často používají přípravky s echinaceou. Tato bylina byla shledána jako bezpečná pro užívání v těhotenství, ale neměla by se používat déle než osm týdnů, kvůli riziku možného poškození jater,“ říká lékař.
Na co se však lze spolehnout, je zázvorový čaj (povařte 10 minut kousek zázvoru, nakonec přidejte med) a popíjejte (denní dávka zázvoru by však neměla přesáhnout 5g).
Na co dát pozor: Vyhněte se lékům typu acylpyrin, pozor na ibuprofen (v posledním trimestru může způsobit předčasný uzávěr tepenné dučeje v srdíčku plodu), dále na tzv. kombinované léky proti rýmě, kašli a teplotě jako je Paralen Plus, Modafen, Nurofen Stopgrip či Coldrex.
Rýma
Se zánětem nosní sliznice se i jako netěhotná setkáte často a bohužel platí, že „Léčená rýma trvá sedm dní a neléčená týden“. Na rýmu lék není, dobře ji ale mohou ukočírovat nosní kapky či spreje, které zmírňují otok a překrvení nosní sliznice.
„Obecně platí, že jakýmkoliv místním přípravkům (kapky, spreje) se dává přednost před celkovou léčbou (tabletami). Je však nutné dodržovat dávkování. Platí, že tyto přípravky by se neměly používat déle než jeden týden,“ varuje lékař.
Mezi bezpečné nosní kapky patří Nasivin, Sanorin, Olynth či Otrivin, velmi vhodná je léčba i sprejem s mořskou vodou, vincentkou nebo kapky či mast s obsahem silic (Pinosol). „Nosní spreje se obecně pokládají za vhodnější a šetrnější než nosní kapky,“ doporučuje lékař.
Doma často větrejte a na topení položte mokrý ručník, zabráníte tím vysušování nosní sliznice. Ucpaný nos pomůže uvolnit pár kapek eukalyptového oleje v aromalampičce.
Na co dát pozor: Trpíte-li v těhotenství na vysoký krevní tlak, měla byste se nadměrnému užívání nosních kapek vyhnout obloukem, mohou totiž váš krevní tlak ještě zvýšit.
Kašel
I když jde v podstatě o obranný mechanismus, který udržuje volné dýchací cesty, je nepříjemný a dráždivý.
Podle typu kašle (suchý bez vykašlávání nebo vlhký s hlenem) se pak volí vhodné léky k užívání: expektorancia, která rozpouštějí jeho hlen a usnadňují vykašlávání a antitusika, která kašel tlumí.
„Nadměrné potlačování kašle však není žádoucí, protože vede k zadržování infikovaného hlenu,“ radí lékař. Bezpečným antitusikem je v těhotenství například přípravek Robitussin, sáhnout můžete i po léku Stoptussin, Sinecod či Humex sirup.
Proč však hned užívat léky, od kašle uleví i medicína našich babiček, známý cibulový sirup. Velkým pomocníkem jsou masti na hrudník či záda (uvolní i ucpaný nos), účinná je např. Tymiánová od Justu či Droserin od Energy. Při závažnějších projevech kašle a silném zahlenění lze po poradě s lékařem zvolit i přípravek ACC Long.
Na co dát pozor: Máte doma zbytek léku Mucosolvanu či Bromhexinu? Výrobci jejich užívání v těhotenství nedoporučují, proto je berte pouze v případě, že vám je lékař přímo předepíše. Stejně tak užívejte i bylinné směsi například z jitrocele, mateřídoušky či lípy, ne všechny směsi jsou pro vás teď vhodné.
Škrábání a bolest v krku
Bolest v krku, protivné škrábání či obtížné polykání – tak se hlásí chřipka, angína či zánět horních cest dýchacích. Aby se nemoc nerozjela, je vhodné včas zasáhnout.
„V těhotenství je lépe vyhýbat se přípravkům obsahujícím lokální anestetikum, což jsou léky znecitlivující, například Strepsils plus, Orofar pastilky, Septolete Neo. Doporučit pak lze například Septisan pastilky,“ radí docent Pařízek a já mohu z vlastní zkušenosti přikývnout.
Na bolavý krk se mi také osvědčil tvarohový zábal (500g tvarohu na bavlněný šátek na min. 2 hodiny) a priessnitzův obklad. Pokud vám nevadí kloktání, zkuste vincentku, solný roztok (2 lžičky soli v hrnku vody) nebo tinkturu z heřmánku.
S bolestí v krku ale není radno si pohrávat, pokud se vás nechce pustit ani po 5 dnech, raději zajděte k lékaři, aby případně podchytil bakteriální infekci nasazením antibiotik.
Na co dát pozor: Jinak často doporučovanou šalvěj (ať už jako kloktadlo, tinktura či pastilky) v těhotenství neužívejte, odborníci ji totiž vyhodnotili jako plodu škodlivou. Pozor dejte i na tzv. Kutvirtovo kloktadlo a přípravky s jodovaným povidonem (Jox), který může negativně ovlivnit štítnou žlázu vaši i miminka.
Zvýšit spotřebu „céčka“?
Nachlazení = zvýšit přísun vitaminu C, předávkovat se jím nedá, vždyť se přebytek vyloučí močí. Tak tahle rovnice v těhotenství bohužel neplatí, denní dávka céčka by teď totiž neměla překročit 500 mg.
Sledujte pečlivě etikety šumivých vitaminů (některé jej obsahují i dvojnásobné množství, což může vyvolat žaludeční potíže) a nekombinujte je ani s jinými multivitaminy.
Podle docenta Pařízka je ideální zobnout jednou denně céčko s postupným uvolňováním, anebo zvýšit přísun potravin na céčko bohatých – např. červenou papriku (100-200 mg), kiwi (100 mg) či černý rybíz (50-400 mg/100g).
Jak srazit teplotu v těhotenství?
Horečka je projev zaktivovaného imunitního systému, je tedy vlastně mechanismem, jímž se tělo brání v okamžiku, kdy je napadeno bakteriemi či viry. Podle lékařů není zvýšená teplota pohybující se kolem 37,5-38°C důvodem k panice, vy i miminko se s ní vyrovnáte snadno.
Teplotu vyšší než 38°C je však již nutné řešit (ideálně s lékařem, zvlášť trvá-li více než 24 hodin!), a to užitím léku na sražení teploty nebo ochlazováním. Pomůže vlažná sprcha (neměla by však trvat déle než dvě minuty), nebo chlazení a ledování čela, zápěstí, kotníků a tepen v tříslech a na krku.
Celkově stav zlepší klid na lůžku s vyšším příjmem tekutin, větrání a konzumace čerstvého ovoce a zeleniny.