Poradíme vám, jak správně vybírat dětské boty

Nákupy pro naše nejmenší jsou velmi specifické a mnohdy je potřeba upřednostnit kvalitu před cenou. Obzvláště pak, když se jedná o výběr dětské obuvi. Ten rozhodně podcenit nesmíme.
Poradíme vám, jak správně vybírat dětské boty

Všichni přeci chceme, aby se noha našeho děťátka vyvíjela správně. Uvědomujeme si ale dostatečně, že kvalitní obuv je potřeba nejen ven do “terénu” a na sport, ale také na doma, do školy či školky? Výběru a nákupu přezůvek pro školáky i předškolní děti by měla být věnována minimálně stejná pozornost, hlavně kvůli tomu, že v nich naše ratolesti mnohdy tráví většinu dne.

Žirafa
Jak si mohou být tedy maminky jisté, že obuv, kterou svým ratolestem kupují, je opravdu kvalitní a vhodná pro zdravý vývoj dítěte?
„Maminky, které se zajímají o kvalitní dětskou obuv, jistě znají symbol Žirafy. Dnes je to už poměrně rozšířená „značka“, která se stala symbolem zdravotně nezávadné obuvi. Jedná se o dobrovolnou certifikaci, kterou zavedla Česká obuvnická a kožedělná asociace a kritéria pro certifikaci stanovil tým odborníků ve spolupráci s Českou ortopedickou společností.

Hlavní nákupčí dětské obuvi Baťa, Kristýna Chmelová, radí několik základních zásad, které je potřeba při výběru přezůvek nepodcenit.
 
● Dětské přezůvky musí být maximálně pohodlné z prodyšného materiálu (bavlna, len, kůže).
● Pro ty nejmenší je vhodné volit kotníkový model, kde je celé chodidlo pevně ukotveno, aby mohla správně vznikat tvarovaná nožní klenba.
● Ideální jsou bačkůrky s kulatou a dostatečně prostornou špičkou.
● Starší děti už mnohdy požadují jen boty nazouvací, tedy bez pevné paty. Na prvním stupni základní školy by ale měly ještě nosit uzavřenou pevnou obuv. Pro ty starší jsou pak vhodnou volbou zdravotní sandály s tvarovanou stélkou.
● Vzhledem k tomu, že jsou děti neustále v pohybu, je nutné, aby přezůvky měly pevný, dostatečně dlouhý a vysoký opatek. Dokonale tak zabrání nežádoucím bočním pohybům patní části chodidla.
● Mezi hlavní kritéria kvalitních přezůvek patří anatomicky tvarovaná stélka z dobře prodyšného, savého materiálu a odlehčená, dobře ohebná, pružná podešev, která neklouže.

Nakupujte s dětmi a kvalitně
Ať potřebujete dětské boty do města, na sport či přezůvky do školy, nikdy dětem nedávejte obuv po starších sourozencích či z bazaru. Hrozí vznik nepříjemných plísní a deformace nohou, protože bota už je vyšlápnutá. Nákup nových přezůvek absolvujte rozhodně se svými dětmi. Je nutné, aby si botu předem vyzkoušely a v prodejně se v ní prošly. Ti nejmenší mnohdy nedokážou objektivně posoudit, zda je bota tlačí nebo ne. Vy to ale jednoduše zjistíte. Pokud do zadní části boty lehce vsunete jeden prst, velikost je v pořádku. Noha malého dítěte za rok povyroste o cca 1,5 – 1,8cm a během roku se může 2x až 3x změnit. U těch starších to bývá 0,8 - 1,2cm za rok.

Nekvalitní obuv se vyznačuje hlavně tím, že je nedostatečně pevná, nedostatečně podlepená, bez ortopedického klenku. Poctivý ortopedický klenek se během nošení nedeformuje a poskytuje podporu nožní klenby po celou dobu nošení. Mnohdy užívané molitanové náhražky se během krátké doby sešlapou a nožní klenbu nepodporují.

„Je třeba si dát pozor na výrazně levnou nabídku některých obchodníků.  Cena je lákavá, ale bota absolutně neodpovídá kvalitnímu zpracování. Na první pohled to nemusí být úplně patrné, ale při bližším prozkoumání je vidět, že obuv je vyrobena z řidších materiálů, často bez podšívek a části jako opatek jsou buď zcela vynechány nebo vyrobeny z nekvalitního materiálu. Tím se snižuje nejen životnost obuvi, ale zejména její ochranná funkce. Klasické dětské bačkůrky, capáčky s tkaničkou či na klip se u nás nosí již od počátku 50. let 20. století. Je to tradice, která má však i kvalitativní opodstatnění,“ vysvětluje Kristýna Chmelová.

Obuv na doma či do školky?
Mezi přezůvkami do školy a těmi na domácí nošení není v podstatě žádný rozdíl. Jedinou překážkou mohou být striktnější požadavky některých škol/školek. Obecně se ale jedná o obuv s uzavřenou patou a světlou podešví. Pro celodenní nošení nejsou vhodné různé typy gumotextilní obuvi (tenisky, cvičky, jarmilky,..), které jsou určené zejména pro sport a hry venku. Je nutné si uvědomit, že domácí obuv pro děti je plnohodnotná obuv.

Jak na dětské domácí obutí nahlíží ortoped MUDr. Petr Zubina z centra zdravotní péče Medicover CZ?

Jakou hlavní radu byste dal maminkám při výběru dětských bačkůrek, na co se mají zaměřit, čeho se vyvarovat?
Nějaká jedna univerzální rada asi neexistuje. Faktorů, na které by měly maminky dbát je hned několik. Každá dětská obuv by měla mít:

lehkou, pružnou stélku – ta kopíruje ohýbání plosky nohy
pružný podpatek – chrání nohu proti nárazům
pevný opatek – udrží správnou osu nohy
dostatečnou šířku v přední části  - před prsty by měl být prostor asi 1–1,5cm

Jaký je rozdíl v domácí obuvi pro batolata, která se teprve učí chodit a děti starší?
Noha dítěte není proporcionální zmenšenina nohy dospělé, liší se od nohy dospělého člověka jak po stránce anatomické, tak po stránce funkční. Kostěný základ je převážně chrupavčitý, nožní klenba se vyvíjí později. Pro tento fakt a přítomnost tukového polštáře se nám může zdát, že noha je zcela plochá. Jak tukový polštář mizí, objevují se postupně klenby i na povrchu nohy. Tento proces bývá ukončen až ve věku kolem 6 let.

Noha dítěte potřebuje pro dobrý vývoj úplnou volnost a možnost trvalého procvičování nožní svaloviny. Proto by kojenci a batolata měli zůstat neobuti co nejdéle, aby jejich nožky měly dostatek volnosti pro procvičování svalstva.  Na druhou stranu by se malé děti neměly pohybovat po tvrdých nebo studených podlahách naboso. V tomto období obuv slouží pouze jako ochrana, nikoliv jako opora.

V současné době mají maminky snahu obouvat své nejmenší zbytečně brzy. První obuv kupujte dítěti až tehdy, když začíná trávit převážnou část dne na vlastních nohou. Obouvejte jim ale takové botičky, které jsou dostatečně prostorné v prstové části, vyrobené z měkké usně, vybavené ohebnou, pružnou, ale tvarově stálou podešví a mají nízký, ale do plochy co nejširší podpatek. Pro nejmenší děti je vhodná obuv kotníčkového střihu, šněrovací. Patní část svršku u této dětské obuvi musí být vyztužena tuhým opatkem. Pro teplé letní dny, ale i jako domácí přezouvací obuv, jsou nejvhodnější usňové sandálky s pevným opatkem. Přirozeným požadavkem je respektovat růst nohy, nožička u malého dítěte se totiž mění v průměru o dvě až tři čísla ročně.

Jak jsou na tom obecně české děti?
Je logické, že kvalitní obuv bývá dražší než nekvalitní. V České republice to u dětské obuvi platí dvojnásobně. Do mé ordinace přicházejí rodiče s dětmi s odlišnými finančními možnostmi. Musím velmi pečlivě volit svá slova o výběru kvalitní dětské obuvi. Ekonomická situace může být důvodem, že dobře míněné rady jsou spíše frustrující a hlavním atributem výběru obuvi je cena. Proto se snažím vždy vyzdvihnout nejdůležitější kritéria výběru a zároveň zdůraznit, že kvalitu obuvi určují jednotlivé vlastnosti a ne cena nebo módní prvek.

Při koupi dětských botiček se držte následujících bodů:
1) Nevěřte deklarované velikosti uvedené na obuvi. Vnitřní prostor boty se může  lišit od uvedené velikosti. Proto je nutné při nákupu obuv vyzkoušet.
2) Určitě dítěti vyzkoušejte levou i pravou botu a velikost volte podle delší a širší nohy.
3) Nákup přesuňte na odpolední hodiny, protože v této době je noha objemnější.
4) Velikost nohy měřte v zatížení ve stoje včetně ponožky či punčochy. Nechte v botách dítě projít po prodejně, sednout si, dřepnout si...
5) Důležité je, aby bota seděla na nártu, netlačila a pata nevyklouzávala z boty.

Na článku spolupracovali:
Ortoped MUDr. Petr Zubina, Medicover
Nákupčí dětské obuvi Baťa, Kristýna Chmelová

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články