Poradíme vám, jak najít kvalitního pediatra

Najít kvalitního a zkušeného praktického lékaře pro dítě může být někdy těžší, než se na první pohled zdá. Rozhodnutí, komu svěříte do péče váš největší poklad, je jedno z nejdůležitějších, které musíte učinit ještě v během těhotenství.
Poradíme vám, jak najít kvalitního pediatra

Až přivedete svůj uzlík štěstí na svět, právě dětský lékař bude člověk, kterého bude potkávat dost často a řešit s ním nejrůznější záležitosti, od očkování, preventivních prohlídek až po eventuální problémy při vývoji miminka a podobně. Bude vaším průvodcem, rádcem a pomocníkem při sžívání se s novým přírůstkem v rodině a měla byste mu v první řadě důvěřovat.

1. Zahajte průzkum

Kde a jak hledat, když je praktický lékař pro děti a dorost dnes u nás tak trochu ohroženým druhem? Ano, v některých regionech jich začíná být dokonce akutní nedostatek. Nejlepším řešením je dát na osobní doporučení. Ptejte se kamarádek, známých, kolegyň na jejich zkušenosti s lékaři v okolí, jak jsou spokojeni s úrovní péče a podobně.

Na co se nejčastěji ptáte pediatra? Tady jsou odpovědi!

Na co se nejčastěji ptáte pediatra? Tady jsou odpovědi!Podívat se můžete také na internet, zvláště na nejrůznějších mateřských serverech najdete reference rodičů…Ale samozřejmě počítejte s tím, že vás vybraný lékař možná odmítne zaregistrovat, protože má plný stav a další pacienty nepřijímá.

„Z vlastní zkušenosti musím říci, že nejčastější způsob, jak ke mně přicházej „moje maminky“, je doporučení od kamarádek nebo známých. Obecná kritéria jsou různá, pro každého může být důležité něco jiného.

Pro jednu maminku je rozhodující, že má lékař ordinaci blízko jejího bydliště, pro jinou, že je dostupný na telefonu i mimo ordinační hodiny, dále například samotný rozsah ordinačních hodin, a to, že jsou rozděleny hodiny pro nemocné a zdravé děti, někomu zase vyhovuje objednávkový systém….“ říká MUDr. Alena Šebková, praktická lékařka pro děti a dorost.

2. Na nic nečekejte

Nad výběrem byste měla přemýšlet už během těhotenství, zaregistrovat se u vybraného lékaře se totiž musíte ještě dříve, než nastoupíte do porodnice, jeho jméno budete uvádět do zdravotní dokumentace novorozence. Nehledě na to, že až se vrátíte s uzlíkem v zavinovačce domů a dolehne na vás hormonální bouře zvaná šestinedělí, věřte, že na vybírání vhodného lékaře nebude čas ani síla.

Takže až se vám začne kulatit pupík, udělejte si v klidu předvýběr, sepište si jména kandidátů a všechny kontaktujte. Telefonický rozhovor nebo osobní návštěva ordinace totiž hodně napoví. Hlavně se ptejte – na možnosti prevence, zkušenosti, názor na očkování nebo alternativní medicínské metody, možnosti eventuálních odborných vyšetření a tak dále.

3. První návštěva

Dříve bylo běžnou praxí, že dětský lékař vždy poprvé navštívil každého svého novorozeného pacienta v domácím prostředí. To už dnes neplatí a není to běžný postup, přesto řada pediatrů tuto možnost novopečeným maminkám nabízí.

Záleží na vašem rozhodnutí, zda se vám bude chtít pár dní po návratu z porodnice cestovat s kojencem do ordinace (často plné malých marodů) nebo si objednáte návštěvu lékaře přímo u vás v obýváku. Podle doporučení, které vám pravděpodobně sdělí už neonatolog po porodu, by měla první návštěva praktického lékaře proběhnout do 48 hodin po odchodu z porodnice.

Pediatři nevědí, že kojené děti rostou jinak, a nutí ženy k přikrmování  

Pediatři nevědí, že kojené děti rostou jinak, a nutí ženy k přikrmování  

Rodiče by měli mít připravenu propouštěcí zprávu z porodnice, dotazník o nutnosti očkování tuberkulózou a Zdravotní a očkovací průkaz dítěte. Lékař se bude dále ptát na rodinnou anamnézu, tedy na choroby vyskytující se v nejbližší rodině, na průběh těhotenství. Je dobré mít připravené dotazy, které vás již napadly.

Klidně si je zapisujte na papír nebo do mobilu, ať na nic nezapomenete. Dostanete informace týkající se péče o miminko, očkování, budete upozorněna na možná rizika úrazu. Lékař samozřejmě přebírá vaše miminko do své péče i tím, že ho kompletně prohlédne a příslušné údaje pak zaznamená do Zdravotního a očkovacího průkazu.

4. Na co se ptát?

Zkušený dětský lékař by měl být nejen odborně schopný, také se cení velká míra empatie vůči maminkám, které se mnohdy perou s rozporuplnými pocity, mají rozkolísané hormony nebo si ze začátku příliš nevědí rady s tím, jak o děťátko pečovat, aby nic nezanedbaly.

Ať se zeptáte na cokoli, lékař by vám měl být schopen nabídnout pohled z druhé strany, emočně nezaujaté stanovisko a nejlepší možný návrh řešení případných potíží.

V dnešní době různých alternativních přístupů je vhodné vědět, zda budete „naladěni na stejné vlně“ či zda se dokážete s lékařem domluvit na rozumném kompromisu ve prospěch dítěte.

Pro příklad, maminka, která je odhodlaná nenechat své dítě očkovat, může mít problém najít pediatra, který její rozhodnutí bude akceptovat, podobná situace může nastat v případě, že maminka hledá lékaře, který se nebrání využívání homeopatie a dalších „méně obvyklých“ metod.

Ptáme se odborníka

Odpovídá MUDr. Alena Šebková, praktická lékařka pro děti a dorost

Je potřeba registrovat se u konkrétního dětského lékaře ještě před porodem?

Ano, v těhotenských průkazkách je dokonce prostor pro razítko praktického dětského lékaře, ke kterému maminka bude registrovat své dítě. Není to ale nikterak vymahatelné. Podle mě je ale důležité kontaktovat se s lékařem již v průběhu těhotenství.

Jednak, aby ten vybraný měl  kapacitu k přijetí miminka, a pak to i souvisí s kritérii výběru. Péče dětského praktika je více než v jiných oborech založena na důvěře, hodně osobním vztahu a je dlouhodobá. Osobní setkání může hodně napovědět, maminka má možnost se informovat na důležitá témata.

Již více než rok se řeší návrh novely Ministerstva zdravotnictví ČR, který chce zrušit obor praktický lékař pro děti a dorost v podobě, v jaké ho známe. Jaké důsledky by toto rozhodnutí mělo?

Představte si, že s dítětem už nebudete chodit ke svému praktickému pediatrovi, kterému důvěřujete, a který ho zná prakticky od narození. Místo toho budete muset s každým očkováním, preventivní prohlídkou, virózou k pediatrovi do dětské ambulance nejbližší nemocnice. Tam se vám navíc bude věnovat pokaždé jiný lékař…

Zřejmě je nezanedbatelné také ekonomické hledisko…

Samozřejmě je finančně výhodnější, stará-li se o dítě soustavně jeden praktický pediatr, než když bude v péči několika lékařů v nemocnici. Je smutné, že Ministerstvo zdravotnictví chce zrušit komplexní systém pediatrické péče, který funguje a je vzorem pro ostatní evropské země. To potvrzují i zkušenosti českých rodičů, kteří vychovávají své děti v zahraničí.

Podle čeho vybírat pediatra?

Podle čeho vybírat pediatra?

Tipy, jak vybrat správného pediatra

Tipy, jak vybrat správného pediatra

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články