Pomoc, bolí mě v oušku

Zánět středního ucha totiž patří mezi nejčastější a bohužel také nejbolestivější dětská onemocnění. Postihuje nečastěji děti mezi šestým měsícem a čtvrtým rokem života a většinou jde o komplikaci rýmy či jiného virového zánětu horních cest dýchacích.
Pomoc, bolí mě v oušku
Infekce ouška
A cože ten strašák jménem zánět středního ucha vlastně je? „Je to bohužel poměrně časté onemocněním malých dětí, které vzniká vždy jako komplikace probíhající vleklé rýmy. Infekce pronikne sluchovou neboli Eustachovou trubicí do středouší a zde dojde k zánětu sliznice. Hromadí se tu hlen nebo hnis, bubínek se rozpíná a právě toto pnutí a tlak vyvolává ukrutné bolesti,“ vysvětluje MUDr. Erik Leitman z pražské ambulance ORL a dodává: „U dospělých k tomuto onemocnění tak často nedochází, protože mají sluchovou trubici již dostatečně vyvinutou. Bohužel kojenci a mrňouskové zhruba do čtyř ji mají kratší a širší, takže infekce poměrně snadno najde do ouška cestu.“

Zánět nebo přeleželé ouško?
Při akutním zánětu středního ucha může vaše dítě probudit uprostřed noci silná bodavá bolest pocit tlaku v nemocném uchu. Tato nemoc je často doprovázena zvýšenou teplotou a pocitem schvácenosti. Můžete mít pocit, že na nemocné ucho hůře slyšíte. Velmi malé dítě pláče, je neklidné, sahá si na ouško. Při vysoké teplotě může i zvracet či mít průjem.
 
„Příčinou obtíží je nahromadění zánětlivé tekutiny za bubínkem a její tlak spolu se zánětlivým překrvením sliznic působí prudké bolesti. Pokud není včas zahájena léčba, bubínek může prasknout a dojít k samovolnému vyprázdnění hnisu,“ dodává MUDr. Leitman.
 
Klepněte pro větší obrázek 

Léčba doma
Opravdu jde zánět středního ucha vyléčit doma? „Tak pokud je onemocnění na samém začátku, určitě se dá dítěti pomoci. Maminka by ale měla vždycky zavolat lékaři a poradit se. Některé babské rady úplně nezabírají a mohou ještě způsobit komplikace,“ podotýká MUDr. Leitman. A co tedy zabírá v klidu domácího prostředí?
 
Často prokapávejte svému drobečkovi nosánek.. Je potřeba, aby se mu nosní dutina uvolnila.
 
Často o pořádně nechte mrňouska vysmrkat. Když to nejde, přizvěte na pomoc odsávačku, v tomto případě ale mechanickou. Smrkání ani odsávání se nesmí provádět velkou silou.
 
Ledový obklad také uleví. Působí proti otoku ouška i tlumí bolest.
 
A když nezabírá studené, zkuste teplé. Dobré zkušenosti jsou i s několikaminutovým nahříváním ouška zahřátým ručníkem nebi s nahřívací lahví
 
Přírodní léčba zase doporučuje zabalit do gázy stroužek česneku a vložit do nemocného ouška. Lékaři ale o této babské radě neradi slyší. Sice zabírá, ale při neopatrné manipulaci může poškodit zvukovod. Takže pokud zázračné síly česneku využijete, určitě netlačte!
 
Nedávejte dítěti žádné sladké jídlo a místo cukru do čaje používejte med.

Kdy je čas zajít za doktorem
Hned, jak se objeví horečky nebo jsou bolesti tak silné, že vaše zlatíčko pláče nahlas a vy určitě s ním. Pak raději honem k doktorovi. Nejprve asi k vašemu pediatrovi, který vás pošle na speciální vyšetření do ambulance ORL. V případě, že se bolesti a horečky dostaví v noci, vyrazte do nejbližší nemocnice, kde je oddělení ORL. Tam specialista maličkému ouško vyšetří a navrhne léčbu. „Někdy stačí jen speciální kapky a antibiotika. U těch závažnějších zánětů středního ucha bohužel musí dojít k malému zákroku tzv. paracentéze neboli k propíchnutí postiženého bubínku. To sice není nic příjemného, bolí to, ale dítěti se hned uleví. Jakmile odejde hnis, bolest okamžitě přestane,“ vysvětluje MUDr Leitman.

Trpí vaše dítě opakovanými záněty středního ocha? Můžete mu pomoci
Protože většina těchto zánětů vzniká jako komplikace řady virových infektů horních dýchacích cest, je na místě především zvyšování odolnosti dítěte. Takže svého drobečka utužujte „dopujte“ vitamíny a po konzultaci s lékařem je možno podat přípravky na posílení obranyschopnosti organizmu. Další možností je očkování proti bakterii Streptococcus penumoniae, což je nejčastější původce opakovaných středoušních zánětů. Očkovací látka pod názvem PREVENAR je proti předpisu lékaře k dostání v lékárnách, na základě zvážení ošetřujícího lékaře (častosti zánětů a dalších okolností) zdravotní pojišťovny rodičům finančně přispívají, jinak si zájemci očkovací látku hradí sami. Veškeré informace vám ale podá samozřejmě ošetřující dětský lékař.
 
Text: Markéta Králová
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články