Pojišťovny vám dají víc

Všichni si povinně platíme zdravotní pojištění, ale jen málokdo z nás využívá výhody nabízené zdravotními pojišťovnami. Přitom nabídka je skutečně široká. Zdravotní pojišťovny přichystaly pro letošní rok řadu novinek a některé dokonce příspěvky navyšují.
Pojišťovny vám dají víc
Například naše největší zdravotní pojišťovna má pro letošní rok na prevenci připraveno více než půl miliardy korun. Největší zájem je již tradičně o příspěvky na očkování. Přispívá se na očkování proti hepatitidě, karcinomu děložního hrdla a další očkování podle doporučení lékaře (proti chřipce, klíšťové encefalitidě, meningokokovým nákazám, příušnicím nebo pneumokoku).
 
Všeobecná zdravotní pojišťovna některé z příspěvků dokonce pro rok 2009 navyšuje – například rozhodne-li se pojištěnec pro kombinované očkování proti hepatitidě typu A i B, dostane místo 500 Kč dvojnásobek, tedy 1000 Kč. Není to ovšem jen očkování, na které vám pojišťovna přispěje. Máte-li děti, pak můžete využít finančních příspěvků určených na ozdravné pobyty, na fixní rovnátka, cvičení rodičů s dětmi, na přilby a chrániče. Roční příspěvek na bezlepkovou dietu pro děti vzrostl na rovných 3000 korun.
 
Klepněte pro větší obrázek
 
Velkým problémem, který trápí nejen českou populaci, je obezita. Alarmující je situace hlavně u dětí, které tráví stále více času u počítače a pohyb takřka mizí z jejich denního programu. Zdravotní pojišťovny proto zařazují do preventivních programů i obezitu. Jedním z takových projektů je internetový portál www.zijzdrave.cz, kde najdete kompletní informace týkající se snižování nadváhy a obezity a také tipy, jak začít žít zdravě. Dokonce si zde můžete zkusit vypočítat i index tělesné hmotnosti BMI – tedy Body Mass Index. Jde o měřítko, které se používá pro určení míry obezity a umožňuje statistické porovnávání lidí s různou výškou.

K obezitě se vážou také mnohá civilizační onemocnění. Dnes je již obecně známým faktem, že druhý typ diabetu je způsobován právě obezitou. Pro nový bonus se proto rozhodla VZP, která dá 500 Kč diabetikům, kteří se odhodlají snížit svou hmotnost. V rámci boje proti nadváze a obezitě jinak přispívá pojišťovna 1000 Kč dětem a mládeži do 18 let a starším pak 500 korunami. Zkrátka nepřicházejí ani těhulky, které mohou využívat příspěvky na plavání a cvičení. Tyto programy přispívají k hladkému průběhu těhotenství a také pomáhají nastávajícím maminkám udržet se v kondici a načerpat síly, které budou potřebovat na porod.
 
Klepněte pro větší obrázek 

Velmi zásadní až průlomovou novinkou je příspěvek 400 Kč na mamografický screening pro ženy starší 69 let, které nemají toto vyšetření hrazené zdravotními pojišťovnami. Jako první s touto nabídkou přichází Všeobecná zdravotní pojišťovna, která se k tomuto kroku rozhodla na základě zkušebního projektu z roku 2007, kdy hradila mamografické screeningové vyšetření i ženám ve věku 69-74 let. Výsledky projektu upozornily na poměrně vysoký výskyt karcinomu prsu u žen nad 69 let a značný zájem těchto žen o absolvování mamografickému vyšetření.

Již standardní nabídkou zdravotních pojišťoven jsou i ozdravné pobyty a příspěvky pro dárce krve a kostní dřeně.
 
PTEJTE SE NA VŠE, CO VÁS ZAJÍMÁ 
 
Klepněte pro větší obrázekRadí Tereza Květoňová, vedoucí oddělení veřejných záležitostí Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Své dotazy vkládejte přímo do diskuze pod článkem. Pro přidání příspěvku není nutná registrace. 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články