Počítač: kamarád, nebo nepřítel?

Samotný počítač dětem neubližuje, naopak. Jen svým dětem předkládejte hry, které je budou rozvíjet, a hlídejte čas, který u počítače stráví.
Počítač: kamarád, nebo nepřítel?
Pokud si dítě osvojí počítačovou techniku jako malé, nebude k ní mít odstup a nebude se ji bát používat. Žijeme v době, která se bez počítačů téměř neobejde, takže počítačová gramotnost je na startu jasnou výhodou. A právě na hrách se s počítačem naučí pracovat a ještě se pobaví. Co se mohou děti s počítačem díky hrám naučit? Od prvních anglických slovíček, přes poznávání prvních barev, zvířátek a jejich hlasů k řešení matematických hádanek, poznávání přírody, zeměpisu, dějepisu, až k přípravě na další studium. A když se nechtějí jen učit, mohou se obohatit hrou na hudebního skladatele, choreografa, novináře, mohou stavět železniční trasy se semafory anebo jen logicky přemýšlet nad nejrůznějšími hlavolamy, skládat pexeso, puzzle. Dobré jsou i adventury, příběhy, kde řešení záleží i na pozornosti malého hráče. Děti se mohou díky počítačům zdokonalit v udržení pozornosti, soustředění, dokáží lépe vstřebávat informace, cvičí postřeh, smyslovou a pohybovou koordinaci.

Předškoláci
Na českém trhu není nouze ani o programy pro opravdu malé děti. Většinou vycházejí z klasických pohádek. Ti nejmenší se propracovávají nejčastěji přes pohádkové postavy, se kterými řeší své první úkoly. Pro ty tu jsou například Včelka Mája, Krteček, Ferda Mravenec, oblíbený je i pejsek Rexík. Animovaná pohádka je v několika místech přerušena hrou a pokračuje teprve po vyřešení úkolu. Anebo je možné příběh vynechat a jen si hrát. Děti si procvičí pohyby myší, postřeh, mohou se zlepšit v počítání, logickém uvažování a občas i v angličtině. Pro malé od tří let jsou např. hry Klubíčko her, Klubíčko I., Klubíčko II. s množstvím pohádek, písniček, omalovánek, pexesa. Děti zaujmou třeba Rexíkova mateřská školka (sedm her na rozvoj logického a tvůrčího myšlení) či Rexík a poklad pirátů, pro předškoláky jsou určené: Alík – Veselá matematika, Pojď si hrát, Než půjdu do školyslabikář.

Malí školáci
Ti už si mohou třeba počítat při hrách Gordiho zábavné počty I, II (výuka matematiky doplněná hrou), poznávat divy planety, vyzkoušet bezpečné pokusy a cestovat vesmírem pomocí smyslů (Gordi a Tomík ve světě vědy), poznávat „Lidské tělo“ anebo se vydat „Křížem krážem stoletími“, natrénovat dopravní předpisy (Filip a jízdní kolo). Nauka o lidském těle je přiblížena například na CD-ROM Hejbejte se kosti moje (dětem od šesti let představuje lidské tělo).

Starší děti
Kromě klasických výukových programů pro matematiku či zeměpis, hrátek s přírodou mohou objevit multimediální zábavní park plný logických her a testů (Gordiho logické hry Supermozek), vydat se do filmového studia, dokončit animovaný film (Gordiho filmové dobrodružství), stát se novinářem (Novinář Junior) anebo špionem, mohou se procvičovat v angličtině při hře s mimozemšťanem (Zak‘s Wordgames).

Co vědět o počítačových hrách? Jaké jsou, jaké vybírat
Spousta zábavných her vychází na motivy filmů, které si děti oblíbily. Úžasňákovi, Medvědí bratři, Letopisy narnie, Auta... Většinou mají bavit a děti v nich plní úkoly, které kopírují děj filmu. Kromě akčních her, simulátorů či sportovních her se daří i hrám se „vzdělávací zábavou“. Největší úspěch má u předškoláků a mladších školáků. Než si hru objednáte či koupíte, ptejte se známých na zkušenosti, ať nejste nepříjemně překvapeni kvalitou. Děti usměrňujte jak v obsahu her, tak v množství času, které u monitoru stráví. ,Pokud máte dítě školní, není od věci udělat si rozvrh - který den a kolik času stráví u počítače. Optimální je 2x týdně hodina.

Kde hry hledat
Ve specializovaných obchodech s počítačovými produkty, v hypermarketech, velký výběr je na internetu: www.megami.cz, www.czsoft.cz, www.cdromek.cz, www.execd.cz, www.topcd.cz.
Počítačové hry obecně: www.hrej.cz, www.level.cz, www.gamestar.cz, www.score.cz.
 
Než hru koupíte: kromě doporučené věkové hranice dítěte dávejte pozor na minimální požadavky na vybavení vašeho počítače. Pro výukové programy pro malé děti podle prodejců CD-ROMů stačí většinou WIN 95/98/2000/NT/XP, zvuková karta, CD-ROM, procesor min. 486, 4MB RAM. Většina her pro děti se pohybuje mezi 300 - 700 Kč, hry z filmů kolem 800 korun.

Čeho se vyvarovat
Nic se nesmí přehánět. Počítač je bezva nástroj pro učení dětí, ale někteří rodiče ho používají i jako paní na hlídání. Pozor na nedostatek komunikace s potomkem. Když dítě sedí dlouho před obrazovkou, může se dopracovat k zánětu spojivek, bolestem hlavy a páteře od nesprávného a dlouhého sezení. Kupte dětem dobré židle. Průzkum ze Švédska varuje: až 40 tisíc švédských dětí propadlo závislosti na počítačových hrách. Hrají až 5 hodin denně a po ztrátě přístupu k počítači trpí „abstinenčními příznaky“. Akční hry dětem do rukoiu nepatří. Hry plné násilí a brutálních scén podle výzkumů ve světě podporují násilné chování. Podněcují agresivitu a oslabují zábrany.
Betynka na Facebooku


Nejčtenější články