Zatímco na mateřské centimetry v pase ubývají žalostně pomalu, sebevědomí klesá rychlostí blesku. A tak i přes-to, že vás zákon chrání a váš zaměstnavatel má povinnost vám po třech letech rodičovské dát práci, váš comeback provází nejistota. Ale obavy ze „zakrnění“ po letech strávených mezi chrastítky a kyblíčky jsou zbytečné. Podle odbornice na pracovní problematiku Mgr. Jany Skalové z www.prace.cz, každá máma na plný úvazek zvládá time management (čili organizovat čas) i stress management (poradí si, i když je pod tlakem). A to ostatní můžete dohnat.
Připravena na štěstí?
Že štěstí přeje spíš těm připraveným si už uvědomuje spousta mamin a během své mateřské pečují nejen o rodinu, ale i o své profesní já a jistí tak svoji konkurenceschopnost, kdyby bylo třeba hledat novou práci. Některé sází na jazyková opáčka, jiné čerpají praktické informace z oblasti trhu práce. Semináře a kurzy na toto téma připravují různá sdružení v regionech, například Středočešky mohly během října a listopadu načerpat inspiraci díky bezplatnému motivačně-vzdělávacímu programu „Aktivní máma“, který připravilo Občanské sdružení pro aktivní rodinu Odolena Voda. Jestli vám to uteklo, nezoufejte, od ledna příštího roku se rozjíždějí další cykly. Jste-li z jiného kraje, a ten nic podobného nechystá, mrkněte na informačně-poradenský portál Aktivnimama.cz, pomoci vám může, ať jste odkudkoli.
Máte-li chuť si své místo v bývalém zaměstnání posichrovat (žádáte-li např. o prodlouženou rodičovskou a tušíte, že zájem o vaši bývalou pozici by mohl sílit), atakujte svého zaměstnavatele nabídkou na spolupráci už během své mateřské i rodičovské.
„Uvítám jakoukoli příležitost udržet se v pracovní formě, s bývalým zaměstnavatelem jednám o případné spolupráci během rodičovské,“ říká Bohumila Hanáková, která se současně chystá využít mateřskou k dokončení doktorandského studia. „Doufám, že to půjde, na úkor syna bych to nedělala.“
Mimina zaúřadovala
Babyboom zatočil nejen s místy na porodních sálech a ve školkách, ale i s myšlením zaměstnavatelů. Ti, kteří donedávna sázeli na mladé síly a investovali do jejich specializovaných školení, jako mávnutím proutku zaměstnávají ženy i muže na rodičovské dovolené, o něž (pochopitelně i o své investice) by neradi přišli. A tak se snaží o vstřícnější přístup k jejich soukromí a uvažují o možnostech zvýhodnění, a zavádějí flexibilní pracovní úvazky. Ve srovnání se západní Evropou jsme sice desítky let pozadu, ale… lepší později než nikdy. Průzkumy ukazují, že alespoň jednu z forem alternativních pracovních úvazků využívá téměř 80 % podniků, z čehož nejrozšířenější je právě klouzavá pracovní doba, méně pak zkrácená pracovní doba a práce z domova. Ostatní formy nabízejí tuzemské firmy jen výjimečně. Přesto je dobré se v nich orientovat: Smluvíte-li si „Částečnou práci z domova tzv. home office“, znamená to, že budete moci vykonávat práci během stanovené pracovní doby ve smluvených dnech (nebo jinak konkrétně stanoveném čase) a na konkrétním místě dohodnutém s přímým nadřízeným. Pokud vám firma nabídne „Sdílené pracovní místo, tzv. job-sharing“, budete se o jedno místo i 40hodinový pracovní týden dělit s kolegyní nebo kolegou.
Dobře se zapsat!
Dobrá zpráva (alespoň pro některé z vás) je, že pečujete-li o dítě mladší 15 let, má zaměstnavatel po vašem návratu do zaměstnání povinnost umožnit vám práci na zkrácenou pracovní dobu, ale jen tehdy, pokud to lze sladit s provozem firmy. Jeho ostatní vstřícné kroky záleží na něm a také na jeho zkušenostech s vámi. Osvědčeným – výkonným, flexibilním a loajálním zaměstnancům firmy poskytují výhody právě v podobě alternativních úvazků. Některé navíc uvažují o zřízení svých školek, které by dokonce mohly částečně suplovat hlídání školáků v době tak častých školních prázdnin. Právě finanční příspěvky na úhradu školkovného nebo umístění do vlastní školky jsou taktickými „taháky“ pro brzký návrat z rodičovské. Tento trend přeje samozřejmě těm zaměstnancům, kteří mají,co nabídnout, a tak ještě před odchodem na mateřskou či rodičovskou dovolenou si místo v takové firmě pojistí. Takže, kdo myslí na návrat do práce dřív než vůbec otěhotní, je ve výhodě. Podle toho si zřejmě vybere i variantu rodičovské dovolené.
Nepodařilo se vám včas zaháčkovat se u vstřícné firmy a teď hledáte lepší práci či kurz? Koukněte třeba na: www.prace.cz, www.job.cz, www.smr-ol.cz
Názor odborníka
Mgr.
Anna Šimková, odbornice v oblasti personalistiky
Rodič si může zvolit čerpání rodičovského příspěvku po dobu dvou, tří nebo čtyř let. Kdy je třeba se pro jednu z variant rozhodnout?
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Má tyto možnosti čerpání:
Rychlejší čerpání – po peněžité pomoci v mateřství (PPM) se rodičovský příspěvek vyplácí ve zvýšené výměře (11400 Kč) do dvou let věku dítěte. Tuto variantu si ale může zvolit pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den (přesnou částku zjistíte pomocí kalkulačky na www. mpsv.cz/ cs/5744). Požádat o něj může nejpozději ve druhém kalendářním měsíci následujícím po měsíci, v němž nejmladší dítě dosáhne 22 týdnů života (dvojčata a vícerčata – 31 týdnů). Počítejte ale s možnými změnami od ledna příštího roku.
Klasické čerpání – po PPM činí rodičovský příspěvek v základní výměře (7600 Kč) do tří let věku dítěte. Žádat o něj může pouze rodič, který má nárok na PPM, a musí tak učinit nejpozději v kalendářním měsíci, v němž je nejmladšímu dítěti jednadvacet měsíců.
Pomalejší čerpání – po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na PPM) se vyplácí rodičovský příspěvek v základní výměře (7600 Kč) do jednadvaceti měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte. Pokud rodič nepožádá o rychlejší či klasické čerpání rodičovského příspěvku, je mu tento po 21. měsíci věku dítěte vyplácen v režimu pomalejšího čerpání, tzn. ve snížené výměře (3800 Kč).
Je návrat do práce vaší černou můrou?
Martina Muldererová, grafička (33), Jonáš (6), Jakub (3), Praha
Po šesti letech strávených s dětmi jsem se nedávno vracela do práce. A přestože jsem před odchodem na mateřskou měla s firmou velmi dobré zkušenosti, žaludek se mi při nástupu přece jen trochu svíral. Od kamarádek z jiných oborů jsem věděla, že ani zákonem daná povinnost držet po dobu rodičovské dovolené maminkám místo není zárukou bezproblémového přijetí zpět. Některé podepisovaly nové smlouvy s novými, ne vždy výhodnými podmínkami. Naštěstí na mě čekalo velmi příjemné překvapení – firma mi sama nabídla zkrácený úvazek. Právě o tom jsem snila, protože osm hodin v práci se dvěma prvňáky (ve škole i ve školce), by byl pro mě, a hlavně pro kluky stres. Babičky máme daleko a manžel je pracovně velmi vytížen. Jeden kámen mi sice ze srdce spadl hned při nástupu, ale stále mě mrazilo v zádech z představy, že pověstné školkové kašle a rýmy hupnou na Kubíka sotva se tam rozkouká. Zákon schválnosti zafungoval a já jsem pár týdnů po nástupu řešila hlídání. Překvapení číslo dvě – práci jsem si mohla částečně vzít domů. Ve srovnání s kámoškami jsem měla štěstí.
Bohumila Hanáková, odborná asistentka, na RD (28), David (9 měs.), Ústí n. Orlicí
Po absolvování vysoké školy jsem díky internetové inzerci našla místo v soukromé firmě, kde jsem čtyři roky pracovala na pozici odborné asistentky. Řešila jsem výzkumné úkoly, připravovala projekty, dělala zákaznickou podporu uživatelům přístrojů a produktů. Návrat do práce mě sice čeká za pár let, ale uvažovali jsme o něm už v době těhotenství. Ačkoli moje práce byla mnohdy náročná – někdy psychicky, někdy fyzicky – rozhodně mám zájem se na místo vrátit. O změně zaměstnání bych uvažovala jen v případě, že by se mi naskytla příležitost pracovat blíž domovu. Do práce jsem totiž denně dojížděla 50 km, což mi celkově zabralo tři hodiny. Tři důležité hodiny v životě s malým dítětem. Teď už vím, že pro mne bude důležitá možnost zkrácené pracovní doby. Ze třech státem nabízených variant rodičovské dovolené jsem uvažovala o všech – každá má své výhody i nevýhody. Zrychlená varianta je jistě vhodná pro maminky, které mají jistotu v tom, že se o jejich dvouleté dítko někdo postará. Já ale nechci mé mamce plánovat život, a jesle v dosahu nemáme. Prodloužená forma je lákavá, ale značně by omezila naše možnosti financovat rodinu a splácet dluh. Splácíme hypotéku, na které se musíme podílet s manželem oba. Takže vyhrává tříletá varianta, při které budu mít dost času připravit dítě do školky.