Plaváček ve vaničce

Už velmi brzy po narození se miminko může vrátit do prostředí, jež dobře zná a ve kterém mu bylo tak dobře...
Plaváček ve vaničce
Určitě jste se v rámci sbírání informací, co všechno můžete podniknout se svým mrňouskem, dozvěděli o „plavání“ kojenců. Lze ho realizovat buď u vás doma, kam za vámi přijdou zkušené lektorky, nebo v rámci klubů, jež jsou vybaveny speciálně upravenou vaničkou. Navštívili jsme jeden z nich – nově otevřený Baby Club AquaBella v Poděbradech − a s instruktorkou plavání kojenců a batolat MUDr. Pavlou Loudovou a pětiměsíční Elly vám ukážeme něco z toho, co už takový zkušený plaváček umí.

Kdy začít?
Co možná všechny maminky nevědí, je, že miminka mohou „plavat“ ve vaničce už velmi brzy po narození. Odkdy přesně? „Vlastně od chvíle, kdy se jim zhojí pupíček, ideálně pak od šesti týdnů. Základem je, aby ‚plavání‘ probíhalo v příjemném prostředí, v klidu a pohodě. Z těchto důvodů je v našem klubu vanička umístěná v samostatné místnosti, aby nedocházelo při souběhu plaveckých činností k jejich vzájemnému rušení. Pitná voda se napouští do vaničky zvlášť pro každé miminko, teplota vody je zpočátku 37 °C, ale pozvolna se snižuje. Navíc na konec lekce zařazujeme otužování, aby děti mohly v půl roce přejít do velkého bazénu, který má teplotu 31 °C. Dnes jsme měly s Elly její poslední ‚vaničkovou‘ lekci ve vodě teplé 32 °C a vydržela v ní téměř půl hodiny,“ podotýká Pavla Loudová.

Vše podle miminka
Pokud maminka přijde se šestitýdenním miminkem, tak se nedá počítat s tím, že by ve vodě vydrželo dvacet pět minut… „Ano, zpočátku je to zhruba pět až sedm minut, postupně se doba pobytu ve vodě prodlužuje. Vše se řídí potřebami děťátka, jak se cítí, jakou má náladu a tak dále. Stane se, že je špatně vyspalé nebo mu rostou zoubky. Pak i s dítětem, které standardně vydrží ve vodě přes dvacet minut, musíme skončit po pěti minutách,“ vysvětluje Pavla Loudová a pokračuje: „Do tří měsíců plaveme s miminkem výhradně v poloze na zádíčkách. Novorozenci a miminka do čtvrtého měsíce věku nejsou schopni v poloze na zádech sami udržet hlavičku v ose těla, neboť mají slabé šíjové svaly, a je tedy nutné hlavičku neustále nadlehčovat rukou či nadlehčovací pomůckou. Na polohu na bříšku přecházíme až v době, kdy dobře udrží hlavičku. Jsou i děti, které kolem pátého až šestého měsíce po zesílení šíjových svalů dokáží samy splývat na hladině. Je to proto, že dětské tělíčko má výhodnou specifickou hmotnost, jež mu umožní se vznášet. V rámci vaniček trénujeme i ‚abecedu potápění‘, tedy systém na sebe navazujících prvků podporují u miminek vrozený reflex zadržení dechu při styku s vodou.“

Vodní živel
V čem je „plavání“ pro miminko dobré? „Jak už bylo řečeno, díky němu se vrací do teplé vody, tedy do prostředí, na něž je zvyklé. Dále, aby se udrželo na hladině, musí symetricky zapojovat vlastně všechny svaly na tělíčku. Tím se zajišťuje přirozený a klidný psychomotorický vývoj miminka. Do třetice se při ‚plavání‘ prohlubuje vzájemná důvěra mezi maminkou a děťátkem,“ říká Pavla Loudová. „V rámci lekce naučíme maminku i základní manipulaci s dítětem, protože ne každá ví, jak ho správně chytit. Předvedeme jí například ‚klubíčkování‘ miminka, které pomáhá při větříkách a střevních kolikách, i to, jak děťátko správně přetáčet. Také mamince ukážeme dětské masáže, jež jsou pro oba báječné. A základními prvky cvičení s miminkem ukončujeme celou lekci vaničky.“

Skvělé i pro mámu
Jak často lekce probíhají? „V našem klubu máme jako základ šest lekcí, na které maminky chodí s děťátkem jednou týdně. Ale musím říct, že ty, co začaly s děťátkem plavat od tří měsíců, tak absolvovaly do půl roku každý týden, protože je to baví. Po celou dobu lekce se miminku věnuje jedna lektorka. Snažíme se, aby si maminky zafixovaly úchopy a mohly plavat se svým děťátkem i doma ve vaně. I když maminka s miminkem ‚neplave‘, a nechává to na nás instruktorech, užívá si pohled na spokojené děťátko,“ usmívá se Pavla Loudová a dodává: „Nikdo neprokázal, že ‚vaničkové děti‘ jsou šikovnější plavci než děti, které vaničkami neprošly. Stejně tak nikdo neprokázal, že by na tom byly fyzicky lépe. Je to spíš o spokojenosti a pohodě. Maminka jde někam se svým dítětem, přijde do prostředí, kde se jí věnují, popovídá si s ostatními maminkami.“

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články