Plastika břicha po porodu

Ženy se shodnou na tom, že mateřství je určitě jedním z nejkrásnějších období jejich života, představuje velké emoční naplnění a závazek na celý život. Většina žen se v roli matky plně realizuje, někdy až tak, že ji kladou na první místo nad vše, co pro ně dosud bylo důležité.
Plastika břicha po porodu

V prvních měsících života dítěte je to zcela pochopitelné, je třeba si na novou úlohu, která je náročná psychicky i fyzicky, zvyknout. Maminky by ale neměly zapomínat na to, že jsou stále také ženami, partnerkami, manželkami. A že vypadat dobře by měly kvůli sobě i kvůli svému vztahu.

Pokud patříte k těm, kterým se podařilo po porodu získat zpět původní konfekční velikost i váhu, máte z poloviny vyhráno. Znamená to, že asi víte, jak se správně stravovat a cvičit. Někdy ale cvičení a strava nestačí. Problém s poprsím, které změnilo po kojení tvar lze řešit plastickou operací. Stejně tak rozestup břišních svalů a povislou kůži na břiše. Pojďme se blíže podívat na chirurgický zákrok v oblasti břicha. V čem spočívá, jak probíhá a co přinese takzvaná abdominoplastika, neboli plastika břicha?

Abdominoplastika je chirurgický zákrok, jehož cílem je odstranit přebytečné tkáně a kůži a získat zpět hladší a lépe tvarované břicho. Někdy pomůže speciální cvičení, které napětí břišních svalů podpoří, ale pokud jsou již zcela ochablé, je pravděpodobné, že to nebude stačit. Kůži, která v oblasti břicha přebývá, bude třeba odstranit chirurgicky. „Pacienti s ochablými břišními svaly a povolenou kůží mají pocit těžkého břicha, diskomfortu, někdy si stěžují na svědění a samozřejmě je trápí estetická stránka věci,“ popisuje Anna Brandejs, majitelka a zakladatelka pražské kliniky estetické medicíny Brandeis Clinic.

Uvažujete o abdominoplastice? Nejprve je třeba se obrátit na lékaře, aby zhodnotil váš zdravotní stav a doporučil vhodnou techniku. Někdy se kombinuje abdominoplastika s liposukcí, někdy se provádí miniabdominoplastika, při které se neřeší rozestup břišních svalů. O tom všem vás bude informovat lékař, který většinou pro názornost na břiše nakreslí, kde bude jizva a kam se nově umístí pupík. Obecně lze říci, že plastika břicha je vhodná, pokud máte oblast povolenou v důsledku svalové uvolněnosti, trápí vás přebytečná kůže a tuk.

Měli byste vědět, že plastika břicha neřeší nadváhu a že ženy, které se pro abdominoplastiku rozhodnou, by měli mít jasno v tom, že už nebudou mít další děti. Další těhotenství by porušilo efekt operace a byla by pravděpodobně nutná reoperace.

Abdominoplastika je poměrně náročná operace a zůstane po ní jizva. Lékař se vždy snaží umístit ji tak, aby byla krytá horním lemem spodního prádla. I ve dvoudílných plavkách tak budete moci k vodě. Jestliže vám lékař abdominoplastiku doporučí, čekají vás předoperační testy a přípravy.

Stejně jako jiné operace, i plastika břicha nese s sebou určitá rizika jako celková anestezie, možný vznik krevní sraženiny, tzv. hematomu, pomalé hojení ran nebo jizvy. V rámci standardních předoperačních vyšetření bude lékaře zajímat, jaké léky užíváte, a budou vám provedeny testy, které slouží pro účely celkové anestezie, někdy bude nutné zajistit si ultrazvukové vyšetření břicha.

Samotná operace trvá přibližně dvě až tři hodiny a probíhá v celkové anestezii. Po operaci budete dostávat analgetika na zvládnutí bolesti a počítejte s delší dobou rekonvalescence, asi dva týdny. Kompresní pás budete nosit asi 6 týdnů, aby se zachovala pevnost břicha. Pozor si budete muset dát na ohýbání a zvedání zátěže, a to po dobu 3 měsíců. Jestli patříte mezi ty, které by chtěly brzy cvičit, tak počítejte, že s mírným cvičením to půjde asi za 2 týdny, běhat nebo posilovat břicho lze asi 3 měsíce po operaci. Každopádně respektujte pokyny svého lékaře, který nejlépe posoudí váš aktuální zdravotní stav.

Vyřeší abdominoplastika povislé břicho definitivně? Záleží na vás, jak se budete ke svému tělu chovat, Pokud pravidelně sportujete a zdravě se stravujete, je velká šance na to, že si ploché břicho udržíte. Jestli patříte k notorickým dietářkám, které celý život bojují s jo-jo efektem, bude břicho reagovat odpovídajícím způsobem. Podstatným faktorem je stárnutí, které přináší změny celého těla, tedy i břicha.

Další informace o plastice břicha a jiných zákrocích plastické chirurgie se dočtete na Univerzitě krásy.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články