Plánujeme porod aneb sestavte si porodní plán

Porod je jedinečným zážitkem v životě každé ženy. Doby, kdy bylo vše jen v režii lékařů a samotná maminka byla druhořadá, už jsou naštěstí pryč. Nebojte se tedy vyjádřit všechna svá přání. Pomůže vám porodní plán.
Plánujeme porod aneb sestavte si porodní plán
Porodní plán, slovo neznámé
Cože, jaký plán? Říkáte si možná. Copak se dá porod naplánovat? Ne, to asi úplně nedá, ale minimálně se na něj můžete dopředu připravit. Sestavit si prostě osobní „itinerář“, který vám pomůže těžkou hodinku usnadnit, aniž by vás kdokoli nutil k něčemu nepříjemnému. Potvrzuje to i naše čtenářka Beáta: „Když mi o porodním plánu vyprávěly kamarádky, připadalo mi to jako zbytečnost. Přece si nebudu sepisovat, co chci nebo nechci na porodním sále. Myslím, že svou roli hrál možná až příliš velký respekt k lékařům. Nechtěla jsem jim zasahovat „do práce“. Ale na předporodním kurzu jsem pochopila, že porod je opravdu jen a jen moje záležitost a chci si o něm pokud možno rozhodovat sama. Takže jsem si plán sepsala. A byla jsem ráda. Když „to“ na mne přišlo, nebyla jsem schopná si vzpomenout ani jak se jmenuji, takže seznam mých přání na papíře byl na místě. A musím pochválit i personál Vinohradské porodnice v Praze, který se opravdu vším bez námitek řídil a mně tak porod zpříjemnil.“

Jak na to?
Porodní plán na rozdíl od ostatních zemí EU u nás ještě není tak rozšířený. Podle statistik si ho připraví jen zhruba 15 procent rodiček. Většina z nich se o možnosti sepsat si svá přání i požadavky dozví během předporodních kurzů. Ale protože vy máte svou Betynku, víte to také. :-)
 
Takže jen zbývá návod, jak na to. Zamyslete se, jak byste si představovala svůj ideální porod. Kdo by u něj měl být, co by vám lékaři měli – nebo naopak neměli dělat. Nenechte se moc ovlivňovat okolím, prostě si vezměte tužku a papír a sepište si základní body, ze kterých chcete vycházet. V úvodu byste měla stručně popsat váš obecný postoj k porodu, nějakým způsobem vyjádřit to, čeho se obáváte a na čem vám nejvíce záleží, případně z čeho vaše postoje vycházejí. V další části by měla být konkrétně vyjmenovaná vaše porodní přání. Zřejmě nejpřehlednější je rozčlenění podle jednotlivých fází porodu.
 
Jestliže máte požadavky i na dobu po porodu a pobytu v porodnici i s miminkem, připojte je na další stranu. Pokud máte zvláštní přání týkající se vašich zvyků, kultury, náboženství, určitě je také připojte. Rozsah porodního plánu by neměl být ale zbytečně dlouhý. Stačí stránka, a lépe než souvislý text je rozčlenit plán do jednotlivých bodů.
 
Klepněte pro větší obrázek 

Plán bod po bodu
Nevíte si stále rady, co všechno si sepsat? Zeptali jsme se za vás pár maminek a připravili seznam. Ten ovšem berte jen jako inspiraci. Ne všechny body jsou bezpodmínečně nutné, záleží jen a jen na Vás…

1) Kdo bude s vámi u porodu?
Chcete tam tatínka dítěte, kamarádku nebo třeba dulu? Tak to napište…
 
2) Vadí vám přítomnost mediků?
Nebojte se, bez vašeho svolení nemají na porodní sál přístup.
 
3) Chcete mít při porodu lékaře nebo stačí porodní asistentka?
 
4) Všechny zásahy před a během porodu byste rády konzultovaly a měly čas na rozmyšlenou.
Rozhodně byste neměly podstoupit nic s čím nesouhlasíte, pokud není ohroženo vaše zdraví nebo zdraví dítěte. Neodmítejte bezhlavě monitoring dítěte během porodu.
 
5) Klystýr, YAL nebo nic?
Ano, i dříve povinné vyprázdnění dnes můžete odmítnout.
 
6 ) Na holení, prosím?
Je to určitě hygieničtější, ale můžete se oholit samy doma.
 
7) V případě císařského řezu způsob anestezie.
Epidurál nebo celková narkóza.
 
8) Pomůcky při porodu.
Sepište, co byste ráda - stoličku, balón, žebřiny, vanu...
 
9) Pomůcky, které si přinesete.
Máte nárok si přinést, co vám zpříjemní porod. Třeba aromaterapii nebo relaxační hudbu.
 
10) Kde chcete strávit druhou dobu porodní?
Není nutné ležet celou dobu „na stole“. Můžete být na porodním křesle, stoličce, ve vodě.
 
11) V jaké poloze chcete rodit?
Rodit můžete, jak chcete, klidně vleže, ve dřepu, v kleče, vestoje.
 
12) Zda odmítáte nástřih, nebo s ním souhlasíte, po konzultaci a v případě případného natržení.
 
13) Budete fotit nebo filmovat porod?
 
14) Zda chcete miminko po porodu položit na břicho umyté či bezprostředně po narození…
 
15) Zda si přejete miminko hned po porodu změřit, či ne.
Není to životně důležité a pro miminko to může být nepříjemné.

Nenechte to na poslední chvíli
O svém porodním plánu ovšem informujte svého porodníka včas. Mávat mu před nosem papírem s dlouhým seznamem v době kontrakcí by nebylo zrovna vhodné. I váš lékař musí dostat šanci se s vašimi přáními seznámit v dostatečném předstihu. Ideální je přinést porodní plán alespoň šest týdnů před porodem a trvat na tom, aby byl založen do vaší zdravotní dokumentace. Takže si vše připravte včas, uvidíte, že se to vyplatí.

Text: Anna Berková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře