Plačte, slzy jsou zdravé

Oční lékaři z mnichovské Ludvíkovy-Maxmiliánovy univerzity během výzkumu zjistili, že ženy pláčou až 64krát do roka, muži maximálně 17krát.
Plačte, slzy jsou zdravé

Také délka pláče se liší, ženy roní slzy průměrně šest minut, což je zhruba o dvě minuty déle než u mužů. Pláč je až v 95 procentech spojený s emocemi.

U dětského pláče rozdíly podle pohlaví nejsou. Ty se začnou objevovat až kolem 13 let. Ženy jsou více citově založené a častěji projevují své emoce pláčem než muži. Kromě věku a pohlaví ovlivňují sklon k pláči i kultura a výchova. Například oblíbené rčení otců „chlapi přece nepláčou“ může být pro zrak nebezpečné. Slzy jsou pro správnou funkci oka nezbytné.

„Slzy jsou v určitém množství pro zdraví oka nepostradatelné. Zvlhčují povrch oka, aby byl hladký a lesklý. To je důležité pro kvalitu vidění a pro to, aby víčko mohlo po oku jemně klouzat. Někteří lidé ale plakat nedovedou,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini.

Nedostatek slz se vyskytuje například u lidí trpících autoimunitní nemocí zvanou Sjögrenův syndrom, který se častěji vyskytuje u žen. Plakat paradoxně nemohou někteří pacienti s těžkou depresí, což je způsobeno jejich psychickým stavem. Dále se slzy netvoří při nedostatku vitaminu A nebo vzácněji při nemocích mozku či vzácném vrozeném onemocnění vegetativního systému s názvem familiární dysautonomie či Rileyho-Dayův syndrom.

„Pokud má člověk málo slz nebo jsou nekvalitní, vede to ke zrakovým obtížím, k podráždění oka a zvyšuje se riziko infekce oka, což v extrémních případech může vést až ke slepotě. Paradoxně v počátečních stadiích některých onemocnění, kdy je slz méně nebo nejsou dostatečně kvalitní, může oko po nějakou dobu díky podráždění slzet více,“ popsal Pavel Stodůlka.

Slzy se tvoří v slzné žláze, která je uložena zevně pod horním víčkem. Slzy odtékají z oka slznými kanálky v očních víčkách do nosu. Dále v oku existují malé přídatné žlázky, které produkují slzy neustále a zajišťují potřebnou vlhkost povrchu oka, odplavují nečistoty a chrání oko před infekcí.

„Během pláče dochází k vyplavování slz do oka v nadměrném množství, které nestačí odtékat slznými odvodnými cestami do nosu, a slzy přetékají přes okraj víčka na tvář. Protože slzy částečně odtékají do nosu, při pláči nebo po něm lidé často smrkají,“ dodal Pavel Stodůlka. Více na www.gemini.cz

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články