Piercing v těhotenství, je to nebezpečné?

Propichování různých částí těla nebo-li piercing se stalo velkou módou hlavně mezi mladými dívkami. Ale i z těch se někdy stanou maminky.
Piercing v těhotenství, je to nebezpečné?
Dokud máte  náušničku v nose nebo třeba na bradě, tak to při těhotenství určitě nevadí. Horší je to v momentě, kdy jste si nechala ozdobit pupík nebo dokonce intimní části těla.
 
„Náušnici v pupíku mám už čtyři roky. Dříve mi to vůbec nevadilo, ani nedělalo problémy. V současné době jsem zjistila, že jsem ve třetím měsíci těhotenství a mám strach, aby to ale nějak nenarušilo klidný průběh vývoje mého miminka,“ napsala nám Sára Tobiášová na web. A protože náušnička v pupíku určitě není problém jen této nastávající maminky, podívali jsme se na toto téma trochu podrobněji. Takže, jak to je, je piercing pro těhulky resp. miminka opravdu nebezpečný?

Náušnička v pupíku chvíli nevadí
Na piercing v pupíku se názory vlastně shodují. Dobrá zpráva je, že opravdu není nebezpečný, určitě nemůže nijak ohrozit život miminka ani maminky. Ovšem přivést určité zdravotní komplikace ano. „Piercing v pupíku si lze většinou ponechat až do cca 6. měsíce gravidity, ovšem poté dosahuje zvětšení objemu břicha a tím i rozsah kůže, jíž prochází piercing, takového stupně, že je nutno šperk vyjmout. Pokud má být zachován i po, je možno provléci piercingovým kanálkem nylonovou šňůru, jež po dobu těhotenství zamezí uzávěru piercingu. Po porodu pak lze šperk pomocí zavaděče bez větších problémů vrátit na původní místo,“ tvrdí Martina Kalábková z tetovacího salónu Angel.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
S tím v podstatě souhlasí i soukromá gynekoložka Anna Polášková. „Piercing jako takový v pupíku určitě nevadí, nenese žádná životu nebezpečná rizika. Ovšem já svým pacientkách doporučuji si ho vyndat mnohem dříve vlastně vzápětí, co ujistí, že jsou těhotené. S hormonálními změnami v těle může dojít k nepříjemnému hnisání a pupík může otékat. Netvrdím, že se to stává často, ale někdy je lepší předejít i minimálnímu riziku než přivodit závažnější komplikace,“ vysvětlila MUDr. Polášková.
 
Ozdobená „intimita“
Odkud by si měly těhulky naopak vyndat šperk bezprostředně po zjištění těhotenství, jsou intimní místa a ňadra. „Prsní bradavky jsou od počátku těhotenství velmi citlivé, může dojít k náhlým zánětům, takže tady doporučuji opět vyndat šperk hned. A stejné je to, pokud má žena zavednou náušničku v klitorisu. Jednak je to bezpečnější vzhledem k častým prohlídkám, které bude absolvovat a u kterých často hrozí, že lékař může třeba o šperk zavadit, a pak je to lepší i pro blížící se porod,“ říká doktorka Polášková. A tatérka Martina Kalábková jen dodává, že se maminky nemusí bát, že místa zarostla: „Pokud si budou těhotné ženy nechat dát šperk zpět po porodu, není s tím žádný problém, opět se použije technika nylonové šňůrky...“

Text: Anna Berková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články