Pětinásobné štěstí i starosti

První česká paterčata jsou na světě, jejich rodiče si po úspěšném porodu mohou vydechnout, a zatímco miminka budou v péči lékařů, mohou sbírat síly na běžný život. Budou ho mít pětinásobně veselejší i pětinásobně dražší.
Pětinásobné štěstí i starosti

S narozením paterčat se vedle gratulací objevily i závistivé reakce, že rodiče dostali kočárek zdarma, chůvu navíc a spoustu dalších věcí. Závist ale rozhodně není namístě. Novopečení rodiče pětinásobného zázraku se budou muset pořádně ohánět, aby děti uživili.

Vyšší dávky? Zapomeňte!
Hned v úvodu počítání sociálních dávek, na něž rodiče prvních českých paterčat dosáhnou, si škrtněte porodné. Před několika lety by sice maminka Alexandra získala slušnou částku, ale dnes už to neplatí. Porodné se totiž vztahuje jen na první porod, a protože na svých pět sourozenců doma čeká prvorozený Antonio, mají rodiče smůlu. Otázku speciálních sociálních dávek, které by rodičům pomohly alespoň v prvních měsících, Ministerstvo práce a sociálních věcí zatím zvažuje. Žádná zvláštní dávka pro rodiny vícerčat totiž neexistuje.

Drahé plenky
Přídavky na dítě, které je možné brát ve výši 500 Kč měsíčně na jedno dítě, maminku Alexandru a jejího druha Antonín také nezachrání. Spočítejte si jen výdaje na plenky. Denně jedno dítě spotřebuje přibližně šest až osm plen. Balení těch nejlevnějších jednorázových plen stojí 140 Kč za 42 kusů, což je v případě paterčat jedno balení na den. Za měsíc by při používání těchto nejlevnějších plen utratila rodina částku 4200 Kč. Pokud by se maminka Alexandra rozhodla pro pleny látkové, na první pohled by sice ušetřila, ale na druhou stranu by rapidně vzrostla spotřeba energie, protože pračka by se téměř nezastavila.

Vítr v kapse
Od státu získají rodiče ještě rodičovský příspěvek ve výši maximálně 220 000 Kč. Pokud jej bude maminka pobírat po dobu čtyř let, pak dostane 7600 Kč do 9. měsíce věku dětí a po zbytek doby to bude 3800 Kč. Alexandra a Antonín, kteří dostali k užívání byt 3+1, mohou ještě požádat o příspěvek na bydlení a také o příspěvek na živobytí, který je posuzován individuálně vzhledem k potřebám žadatelů. V úvahu připadá také okamžitá finanční pomoc, která je poskytována jednorázově a rodiče z těchto prostředků mohou uhradit například zařízení bytu pro pět malých přírůstků. Rodina zřejmě dosáhne ještě na nějaké další dávky, ale ať počítáme, jak počítáme, mít doma šest dětí je pořádný finanční vítr v kapse. Jak jsme psali už v úvodu, závist rozhodně není namístě.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články