Pěstují mobilní telefony v dětech sebestřednost?

Půjčujete svému mrňouskovi mobilní telefon na hraní a zjistili jste, že ho nejvíce baví focení sebe samého a prohlížení vlastních fotografií? Pak si tím podle psychologů zaděláváte na problém.
Pěstují mobilní telefony v dětech sebestřednost?

Můžeme si říct, že by se odborníci na lidskou duši mohli zabývat něčím zásadnějším než takovou zdánlivou banalitou, jakou je vliv vlastních fotografií na psychický vývoj dítěte, ale co když na tom přece jen něco je?

Já, já, já, jenom já

Děti dnes díky mobilním telefonům fotíme vždy a všude a tahle neustálá zvýšená pozornost nedělá podle psychologů dítěti dobře. Když k tomu přidáme prohlížení vlastních fotek a focení sama sebe, pak je to prý pořádný průšvih. I tady totiž platí – všeho s mírou. „Fascinace dítěte vlastním vzhledem je pro batolata normální, proto se ráda dívají do zrcadla. Prohlížení rodinných fotografií navíc buduje v dítěti pocit sounáležitosti s blízkými a umocňuje vzpomínkyKlepněte pro větší obrázek na dětství. Ovšem nic se nemá přehánět. Přílišné zaujetí vlastní osobou vyvolává pocit sebestřednosti, přílišné důležitosti a to pro zdravý psychický vývoj není dobré. Takové dítě pak hůře obstojí v kolektivu a nese těžko prohry," říká psycholožka Deborah Best z Wake Forest University ve vyjádření pro britský deník Daily Mail.

Všechno hned

Používání telefonů, kdy mohou děti fotografie nebo vlastní videa vidět okamžitě, s sebou přináší ještě jedno nebezpečí, a sice, že jsou netrpělivé, všechno chtějí hned. Nedokážou na výsledek svého snažení počkat. „Můj tříletý syn chtěl natočit krátké video pro svého bratrance k narozeninám. Uprostřed natáčení mi vzal telefon z ruky, aby hned viděl, co je natočeno," říká Julie Young, specialistka na behaviorální vývoj. „Zjistili jsme, že je syn stejně netrpělivý i v jiných činnostech, a začali jsme ho s manželem v trpělivosti trochu trénovat. Nyní, když natočí video nebo udělá nějakou fotografii, tak řekneme, že se na to společně podíváme například po večeři nebo až přijde babička, aby se mohla podívat také," vysvětluje Julie Young a dále dodává, že mobilní zrychlená doba má také vliv na paměť. „Děti si všechno chtějí fotit místo toho, aby si věci pamatovaly. Abychom rozvíjeli synovu paměť, prohlížíme si společné fotografie před spaním místo pohádky s tím, že k tomu vyprávíme příběh tak, aby si dítě k vizuálnímu vjemu vrylo do paměti i další události s tím spojené."

Tak co na to říkáte, možná na tom skutečně něco je.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články