Pes mi nahrazuje partnera…

V době, kdy stále více lidí zůstává, ať už dobrovolně, či nedobrovolně, single, bývá poptávka po blízké duši čím dál tím naléhavější. A nic na tom nemění fakt, že jde o duši němé tváře, a to konkrétně psa.
Pes mi nahrazuje partnera…

O psech se říká, že si spolu s nimi pořizujete i bezmeznou lásku, a chovatelé to jen potvrzují. Pes vás vítá po příchodu domů a je jedno, jestli je odpoledne anebo jsou tři ráno, nic vám nevyčítá, nevadí mu, že jste přibrala deset kilo, nenaštve se na vás, když mu občas místo vařeného masa podstrčíte konzervu, bude vám vděčný za pouhé pohlazení, odpustí vám, když mu nechtěně šlápnete na packu, bude vás milovat za hodinovou procházku v lese… Pořízením psa získáte zkrátka parťáka do pohody i nepohody, musíte mít ale neustále na mysli, že i když se vám zdá, že zrovna ten váš je nejchytřejší na světě, rozumí vám každé slovo a je nesmírně empatický, že je zkrátka a jednoduše stále jen zvířetem.

Pelech v posteli
Pes je stále jen pes. Zuzaně je něco málo přes třicet, pracuje v reklamní agentuře a vede si velmi dobře, je zkrátka úspěšná. Bohužel má ale smůlu na muže, má za sebou několik vážných vztahů, ale žádný nedopadl podle jejích představ. Po posledním hořkém rozchodu se rozhodla, že se na všechny chlapy může vykašlat a konečně si splní sen z dětství a pořídí si psa. Ten jí bude dělat společnost, budou spolu chodit na procházky a večer koukat na televizi. A tak se také stalo. Zuzka si koupila štěňátko, a to si ji získalo během pár týdnů. Dnes už je ze štěněte dospělý pes, kterého Zuzana bere všude s sebou, spí s ní v posteli, k narozeninám dostává vlastní dort a na každou sezonu má nový obojek a skříň plnou oblečků. Na všechny muže v blízkosti své paničky vrčí a absolutně neexistuje, aby se k ní dotyčný byť jen na vzdálenost podání ruky přiblížil. Zuzana to svému psovi toleruje a přátelům tvrdí, že její mazlík má šestý smysl. Okamžitě prý odhadne charakter člověka, a když se mu někdo nelíbí, dá to hned najevo, což je pro ni znamením, že nemá s dotyčným ztrácet čas…

Pes přece není člověk
Podobných příběhů se v současnosti odehrávají spousty. Pes mnoha ženám nahrazuje partnera a leckdy i potomka, což jistě není ideální. Jak z toho ven? Důležité je si prostě uvědomit, že pes partnera nenahradí, že je jen milým společníkem, ale k životu je potřeba víc. Pokud se vás to tedy týká, vezměte vodítko, na psí plavky nebo kšiltovku zapomeňte, vyrazte třeba do parku nebo na cvičák, zkrátka mezi lidi, a možná se vašemu psisku zalíbí fenka, jejíž majitel se zase zakouká do vás. 

Názor odborníka
Ing. Liza Alžběta Švejdová, pedagog volného času, cvičitelka psů, je šťastně zadaná a s partnerem se starají o devět psů.

V čem může pes nahradit partnera?
Pes má skoro za každé situace výbornou náladu a pokaždé svého pána vlídně uvítá. Má z vás vždy radost, a i když neumí mluvit anebo právě proto, můžete se mu svěřovat s čímkoliv. Někoho uklidňuje, že může své problémy povědět psovi, když není nablízku nikdo vhodný z „lidské říše“. Také hlazení psího kožichu působí na lidskou psychiku velmi příznivě.

Existuje něco jako nezdravý vztah k psovi? Kdy už jde o polidšťování zvířete?
Určitě není dobré dělat z psů lidi nebo děti. Pokud někdo nakupuje šatník svému psovi a převléká ho do oblečků pro různé příležitosti, tak to určitě není ten správný přístup. Ano, některá plemena potřebují, když je chladno, obleček, ale určitě je zbytečné nakupovat několik modelů a k tomu čepičky, botičky atd. Měli bychom mít stále na mysli, že pes je šelma a potřebuje znát své místo ve smečce.

Pokud si dotyčná přece jen najde partnera, jak na to připravit psa? Jak zvyknout psa na nového člena smečky?
Ve většině případů, pokud je pes dobře socializován, nemám s příchodem partnera do rodiny žádný problém. Každý pes by si měl na nového člena rodiny brzy navyknout. Občas se ale může vyskytnout problém a pes nechce nového člena do své lidské smečky přijmout. Poté se musí postupovat pozvolna a seznamovat nového partnera a psího miláčka na neutrálním místě, třeba v parku. Mohou také všichni tři chodit společně ven a později může venčit i nový partner sám, aby si na sebe se psem zvykli.

Doporučila byste osamělým lidem pořídit si psa a případně proč?
Určitě bych doporučila osamělým lidem pořídit si psa, pokud na něj mají samozřejmě čas. Pejsek na svého majitele doma oddaně čeká, a člověk se pak necítí tak sám. Není od věci, že pes je častým předmětem seznámení třeba s budoucím partnerem. Se psem musíte chodit ven, a to vás udržuje v dobré kondici. Se psem se dá dělat také mnoho kynologických sportů, a to je ideální místo pro navazování nových kontaktů a přátelství.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články