Pes equinovarus neboli koňská noha

Možná vám lékař po podrobném ultrazvukovém vyšetření oznámil, že vaše nenarozené děťátko má Pes Equinovarus congenitus. Co to je?
Pes equinovarus neboli koňská noha

Pes Equinovarus neboli koňská noha je poměrně častou vrozenou vývojovou vadou dolních končetin. Pes equinovarus byl popsán již Hippokratem 400 př. n. l..

Noha je při této vadě propnuta ve špičce a vtočena dovnitř, takže se to trochu jeví, jako by člověk chtěl chodit po zevní straně chodidla. Vada se vyskytuje častěji u chlapců než u dívek a častěji na pravé noze než na levé. Bylo také zjištěno, že děti matek-kuřaček mají pes equinovarus častěji a také se častěji vyskytuje u dětí uložených v poloze koncem pánevním.

V některých případech je změněná poloha nohy způsobena polohou miminka v děloze a náprava je pak snadnější, v jiných případech je noha pevně v její poloze a léčba je obtížnější.

O této vadě se již delší dobu předpokládalo, že se vyznačuje i jistou genetickou predispozicí. Konkrétní informace a geny však ještě donedávna chyběly. Nová studie vědců z Washington University School of Medicine přináší první konkrétní informace o genetické podmíněnosti.

Za vše může zřejmě gen
Díky studiu několika generací rodiny s výskytem této vady vystopovali vědci gen (PITX1), který pravděpodobně hraje stěžejní úlohy při vývoji nohy. Nepochybně zde budou zúčastněné i další geny. Otázkou je rovněž, jaký zde mají vliv vnější faktory. Výzkum je tedy teprve na počátku. Význam identifikace zodpovědných genů pro tuto vrozenou vadu může být opravdu velký.

Postižení se netýká jen kostí, ale zasahuje i svaly šlachy a cévy. Neléčená vada může vést k závažným funkčním a bolestivým poruchám nohy. Léčba se provádí např. opakovanou manipulací a sádrováním. V některých případech se však náprava neobejde bez chirurgického zákroku.

Pokud se tato vývojová vada týká i vašeho miminka, nezoufejte, řešení existuje. Zkuste třeba projít internetové stránky, kde lze najít přímo konkrétní příběhy dětí s touto vadou. Jejich maminky tu popisují, jak se s koňskou nohou vypořádaly, najdete tu spousty praktických rad a dokonce i fotografie, na kterých je názorně vidět, jak se nožičky vlivem správné léčby zlepšovaly.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články