Pejsek, nebo kočička? My vám poradíme!

V posledním dílu našeho miniseriálu o domácích mazlíčcích se podíváme na nejčastější němé tváře v našich domácnostech – na pejsky a kočičky, po nich dětí touží nejvíce.
Pejsek, nebo kočička? My vám poradíme!

Kočka není pes
Kočička se může dožít i více jak 15 let. Musí se pravidelně očkovat a každý den se jí musí měnit záchod. Kočky jsou zvědavé a všude vlezou, takže můžete počítat s tím, že se vám budou s klidem procházet po kuchyňské lince a spát ve vaší posteli. Pokud se nerozhodnete pro bezsrstou varietu, musíte také počítat s tím, že kočka chovaná celoročně v bytě také celoročně líná.

Pokud se rozhodnete se o kočičku opravdu svědomitě starat a poskytnete jí vše potřebné pro kvalitní život, musíte počítat s tím, že to bude finančně náročnější. Kočky bývají velice vybíravé, co se stravy týče, takže se může stát, že budete muset pravidelně zkoušet nová a nová krmiva.

Kočka není pes a má svou vlastní hlavu. Nedá se ochočit, vždy si ochočí ona vás.  Kočička se chodí mazlit, jen když sama chce a tak se jí nemusí líbit, pokud ji bude vaše dítě tahat či jinak omezovat. Může se stát, že dítě sekne drápky. Vždy musíte dětem jasně stanovit pravidla, co smí a nesmí. U kočiček považujeme za velké plus fakt, že se nemusí pravidelně venčit, tak jako je tomu u psů.

Přítel nejvěrnější
Pokud se rozhodnete pořídit si psa, důkladně si proberte veškerá pro a proti. Argument, že pes do paneláku nepatří, není dnes již opodstatněný. Pes v paneláku, který má dostatek pravidelného pohybu a procházek je mnohem šťastnější než pes, který je celý den venku u boudy sám. Pes je totiž smečkové zvíře a tak bude vždy raději, když bude se smečkou (s vaší rodinou) než právě venku sám.

Není pes jako pes a proto je velice důležité vybrat si plemeno ideální pro vaši rodinu. Například pro sportovně založenou rodinu se bude více hodit aktivní a temperamentní pejsek (např. jack russell teriér) než takový buldoček, kterému dlouhé procházky zejména v horkých dnech nedělají dobře.

Vždy pečlivě vybírejte, odkud pejska pořídíte. Bohužel existuje spousta množitelů, kteří chovají zvířata pouze pro peníze a od toho se odráží i „kvalita“ jejich chovu. Často dochází k příbuzenskému křížení a vzniká tak veliká pravděpodobnost vzniku dědičných vad a jiných závažných onemocnění. Pokud chcete mít jistotu, že z vámi vybraného štěněte vyroste pejsek, po kterém, co se vzhledu týče, toužíte, vybírejte jen z registrovaných chovatelských stanic. Ovšem i takový útulkový voříšek potřebuje domov a udělá vám radost stejně jako pejsek s průkazem původu.

Až se rozhodnete, že je vhodná doba na pořízení pejska, mějte vždy na paměti, že si pořizujete „další dítě“. Pes vás bude potřebovat každý den. Musíte mu zajistit pravidelné procházky a aktivity, aby nedocházelo k tomu, že se pejsek začne nudit a vykazovat tak nežádoucí chování. Pokud je dítě ještě malé, nenechávejte ho nikdy chodit na procházky se psem samotné. A stejně tak dítě nikdy nenechávejte se psem o samotě. I když pes poslouchá jako hodinky, pořád je to jen zvíře, které se umí bránit jen a jen kousnutím. A pokud mu bude dítě bez vaší přítomnosti ubližovat, nezbývá mu nic jiného než se bránit.

Na závěr
Každopádně, ať už se rozhodnete dítěti pořídit jakékoliv zvíře, vždycky mějte na paměti, že jste za něj do poslední chvíle zodpovědní jen a jen vy. Že zvířátko může onemocnět a také že jednou zestárne a už s ním nebude taková „sranda“ jako dřív. Nikdy není výchovné pro dítě zvíře pořídit bez uvážení a pak ho dát zase pryč.

Pokud se i po přečtení tohoto článku zdráháte dítěti pořídit domácího mazlíčka, jelikož pravidelně jezdíte na dovolenou nebo na chatu a nevíte, jak se o zvíře během rekreace postarat, tak nezoufejte. V dnešní moderní době totiž existuje spousta hotelů anebo přímo agentur na hlídání mazlíčků. My doporučujeme: http://hlidanimazlicku.cz

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články