Péče o novorozence ve faktech

(Inzerce) Když vidíte to malé stvoření, máte strach, abyste mu něco neudělala. V porodnici je člověk pod dozorem a má pocit, že kdyby něco, tak sestra pomůže, poradí, zasáhne… Ale doma? Kde jste sama odkázaná pouze na sebe, případně partnera?! Nebojte se, všechno zvládnete!
Péče o novorozence ve faktech

Věnujte pozornost péči o pupík – pupeční jizva byla po porodu ošetřena podvazem nebo svorkou. Pupečník během prvních dnů zasychá a zhruba kolem 3. – 4. dne je možné pupeční pahýl odstranit. Nemusíte se bát, dítě odstranění necítí a nebolí ho. K ošetření pupíku používejte desinfekční prostředek – líh, hojící se jizvu jednou denně vyčistěte. 

Jak často by mělo novorozeně jíst?

Nemusíme zdůrazňovat, že nejlepší a nejvhodnější je pro dítě mateřské mléko. Kojení by mělo probíhat zhruba 7–10krát za 24 hodin. Doba kojení by neměla přesáhnout 30 minut, ale vše záleží na tom, jak moc je miminko hladové. Není-li kojení možné, existuje řada kojeneckých mléčných formulí. Po každém kojení, resp. krmení, by si mělo dítě odříhnout, může dojít i k ublinknutí (pokud dítě vyloženě nezvrací a vyblinká jen trochu mléka, nic se neděje).

Kolik by mělo počůrat plen?

Novorozeně s dostatkem tekutin by mělo za den počůrat 6–8 plen, stolice by měla být u kojených dětí zhruba 3–8krát denně, u nekojených pak 1–3krát denně. Přebalovat byste miminko měla pravidelně i osmkrát za den, předejdete tak případným opruzeninám. Pokožka novorozence je velmi citlivá, nezapomínejte proto mýt a ošetřovat zadeček a jeho okolí při každém přebalování.

Jak často je potřeba miminko mýt?

Řada maminek myje miminko každý den, to je ale zbytečné. Stačí, když jej umyjete obden, zejména v oblasti krku, podpaží, na tříslech a všech záhybech tělíčka. Není nutné používat mýdlo ani šampon na vlásky při každém mytí, přípravky stačí používat tak 1–2krát týdně. Po koupání dítě dobře usušte, pokožku můžete ošetřit např. slunečnicovým olejem, později vhodným krémovým masťovým základem, který se v pokožce lépe vstřebá, a kůže je pak vláčná a jemná a dobře hydratovaná. Olivový olej je nevhodný, protože kůži dítěte vysušuje.

Co by vás mohlo zaskočit?

•    Jemně červené skvrny v plínce: novorozeně si odbude svoji premiéru patrně ještě během porodu nebo krátce po něm. Na další močení si počkáte do 24 až 48 hodin. Během prvních dvou až tří dnů můžete registrovat jemně červené skvrny v plence. Nebojte, nejde o krev – tyto skvrny má na svědomí sůl kyseliny močové, jejíž vylučování je v tomto období zcela běžné.

•    Černá stolice? Ano! Černá stolice je zcela normální. Dítě začne přijímat potravu ústy a střeva se tak dají do pohybu. Během 24 až 48 hodin po porodu by měla odejít první stolice, tzv. smolka, která se nastřádala ve střevech dítěte během těhotenství. Zhruba po týdnu by se měla stolice změnit z černé na žlutou – připomínající míchaná vajíčka.

•    Tak malé a už má vyrážku? Druhý den po porodu se někdy objeví vyrážka (drobné červené kruhovité skvrnky velikosti čočky se zažloutlou čepičkou na vrcholu). Jedná se o tzv. novorozenecké akné. Objevuje se nejčastěji v obličeji a v místech zapářky, kde se oblečení otírá o kůži. Zmizet by měla poměrně rychle, ale může trvat i týden. Nemusíte se obávat, léčba není nutná.

•    Ublinkávání plodové vody: je zcela běžné. Ovšem pokud se vám zdá příliš časté, stupňující se nebo je-li ve vyblinkaném obsahu krev, žluč či jiná látka, nahlaste vše sestře nebo lékaři při vizitě.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články