Patnáct pravidel, jak vychovávat syny

Kdo má doma chlapečka i holčičku, ten vám potvrdí, jaký je to rozdíl. Je to tak, mužský svět je jiný než ten ženský, a to už od té chvíle, co se narodíme. A proto je třeba i jiná výchova. Jak tedy správně vychovávat syna? Máme pro vás patnáct pravidel, ale dost možná byste přidaly ještě mnohá další.
Patnáct pravidel, jak vychovávat syny

Syn potřebuje otce

Pokud žijete ve spokojeném vztahu s otcem syna, pak mu dopřejte stejný prostor v synově životě, jako máte vy. Pokud se synovým otcem nežijete, zkuste opět najít cestu, jak otce v synově životě ponechat. Malý muž zkrátka potřebuje dostat ty správné mužské rady od velkého muže, to vy jako žena nemůžete pochopit.

Naučte ho stolovat

Kdo má doma chlapečka, ví, o čem mluvíme. Zatímco holčičky mají slušné chování tak nějak v sobě, kluci mají od přírody vztah ke zlobení vždy a všude, tedy i u jídelního stolu. Neustále se vrtí, šklebí, neposedí. Začněte se správným stolováním už v raném dětství, v začínající pubertě budete sice muset některá pravidla znovu opakovat, protože dospívajícímu synovi se vykouřila z hlavy, ale až pozve dívku na rande, bude vám vděčný, že ví, jak správně jíst třeba špagety.

Ukažte mu ženský světKlepněte pro větší obrázek

Dopřejte synovi vliv zajímavých a silných žen z jeho okolí, babiček, tet, kamarádek. Bude-li odmalička znát ženský svět zblízka, v dospělosti bude mít k ženám velmi dobrý vztah a bude vyhledávaným partnerem.

Seznamte ho se zásadami správného džentlmena

Dát mamince kytku k narozeninám nebo svátku by se pro syna mělo stát samozřejmostí. Galantnost k matce a dalším ženám by v synovi měl podněcovat otec, který by mu měl jít příkladem, ale i vy můžete přiložit ruku k dílu. Naučit ho, že má pouštět sednout nejen starší lidi, ale i ženy, se mu v životě bude rozhodně hodit.

Nechte ho vyplakat

Říkat odmalička synovi, že kluci nepláčou, je chyba a moderní maminky to dávno vědí. Psychologové radí: nechte malé dítě plakat, pokud je smutné, protože zadržování emocí může později vyústit v psychické problémy. Buďte v takovém okamžiku s ním a povzbuďte ho, že může klidně plakat, pokud to tak cítí, a že není za co se stydět. V budoucnu bude empatický a vstřícný k problémům ostatních.

Naučte ho domácí práce

Vynechávat chlapečky z úklidu, pomáhání při vaření nebo praní s tím, že takové práce chlapi přece nedělají, je samozřejmě špatné. Vtáhněte ho do dění v domácnosti, nejenže se tak bude jako každé dítě cítit potřebný a pyšný, že vám může pomáhat, ale udržíte-li ho u toho i v teenagerovských letech, jeho budoucí partnerky vám budou neskonale vděčné. I kdyby už v dospělosti neměl nikdy uklízet, protože bude mít třeba paní na úklid, bude už jednou provždy vědět, že uklizený dům není jen tak, že to stojí pořádnou námahu.

Klepněte pro větší obrázekHygiena je základ

Tady je to podobné jako se stolováním. Ženám byla hygienická pravidla vložena do vínku, zatímco chlapečci by něco takového, jako je mytí, nejradši vypustili ze svého rozvrhu, protože je to prostě zdržuje. Je třeba na základních pravidlech hygieny pracovat už odmalička a i v počínající pubertě kontrolujte, zda se synáček umyl a vzal si čisté prádlo. Možná vám to přijde ponižující, ale až takového dospívajícícho synka budete mít doma, poznáte, že to nejsou plané řeči. Je klidně schopen chodit v jednom tričku čtrnáct dní a ze školy v přírodě vám po čtrnáctidenním pobytu přiveze celý kufr téměř netknutý, protože se zkrátka celou dobu nepřevlékal. To není fikce, ale realita.

Chvalte, chvalte, chvalte

Chlapečci, stejně jako holčičky, chtějí být chváleni. Která z žen by neznala pravidlo, že manželé se musejí chválit, chválit, chválit. Platí to už od dětství. Chvalte syna, že se mu to či ono povedlo, povzbuzujte ho, ale na druhé straně se ho nebojte upozornit na chyby. Jen tak z něho vyroste zdravě sebevědomý muž. A ruku na srdce, dámy, každá chceme takového muže mít vedle sebe.

Podporujte zručnost

Každá žena doufá, že získá muže, který bude doma umět leccos opravit a udělat. I tady je třeba, abyste na synovi pracovala už odmalička. Nechte ho pomáhat při jednoduchých domácích opravách. Pokud je po ruce tatínek, měl by si tuto část výchovy vzít na povel sám.

Nechte kluka být klukem

Přestože byste ráda, aby se z hřiště vrátil čistý, a nelíbí se vám jeho první skejťácké pokusy, Klepněte pro větší obrázekzkuste se zapřít a podpořte ho v jeho klučičích aktivitách. Chlapečci jsou jinak stavění, a mají-li z nich vyrůst pořádní chlapi do nepohody, o něž se bude moci jejich partnerka opřít, musejí projít všemi těmi odřenými koleny a roztrhanými kalhotami. Tak to v klučičím životě zkrátka chodí.

Naučte ho otevřenosti

Jakmile vidíte, že syna něco trápí, povzbuďte ho, aby se vám svěřil. Pomůže mu to psychicky už jen proto, že sdílené trápení je polovičním trápením, jak se také říká. Hlavní však je, že mu samozřejmě můžete pomoci. Musíte ho ale už odmalička naučit, že vám může věřit, že jeho tajné bolístky nikomu neprozradíte, že je nebudete zlehčovat, natož se mu posmívat. Vzájemná důvěra posílí váš vztah.

Berte jeho názor vážně

Tohle pravidlo samozřejmě neplatí jen pro kluky, ale i pro holčičky. Aby si děti zdravě důvěřovaly a naučily se prosadit, musíte je nechat říct jejich názor a brát ho v potaz. Poznámky typu „Mlč, jsi na to ještě malej" vyškrtněte ze svého rodičovského slovníku.

Klepněte pro větší obrázekDopřejte mu svobodu

Zatímco holčičky se klidně budou držet maminky za ruku ještě ve školním věku, od chlapečků to nečekejte. Není to ale známka toho, že by vás přestal mít rád, jen je z něj prostě chlap, který už teď touží být za tvrďáka. To mu zůstane po celý život, však to znáte. Nechte ho tedy, ať jím je. Dejte si pusu tajně za rohem, aby vás nikdo neviděl.

Mazlení povoleno

V soukromí mu samozřejmě dopřejte mateřské lásky co nejvíce. Dokud to jde, mazlete se s ním, hlaďte ho. I malí, naoko dospělí muži potřebují vědět, že je máte ráda. Maminka je zkrátka jen jedna a ten malý kluk je v nich pak až do dospělosti.

Dejte jí šanci

Dlouho jste jedničkou na žebříčku žen v synově životě, ale jednou budete muset nejvyšší příčku přenechat nějaké mladé a krásné dívce, která synovi učaruje. Neboje se ji přijmout. Pokud tak učiníte, pak o synovo srdce nikdy nepřijdete.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články