Pár kojících rad a tipů

Kojení je nevyčerpatelné téma, ke kterému se můžeme stále vracet a stále budeme objevovat něco nového, zajímavého. Dneska jsme se zaměřili na všemožné tipy a triky, které vám, jak doufáme, přijdou vhod.
Pár kojících rad a tipů

Maminky, zejména v šestinedělí, trápí občasné laktační krize, kdy se dočasně tvoří méně mléka. Není třeba panikařit, kromě klidu může při obtížích pomoci i mocná příroda respektive některé bylinky. Tvorbu mléka podporuje bazalka, která navíc účinně zvyšuje psychickou pohodu, takže ji přidávejte do jídla, jak jen to jde. Pokud ovšem nesnášíte její výrazné aroma, nezoufejte, „maminkovských“ bylinek je víc. Vyzkoušejte třeba čaj z jeřabiny sypané nebo si připravte speciální laktační směs:

Čaj na kojení

3-4 lístky mladé kopřivy (nebo špetka sušené), špetka anýzu, špetku kmínu a špetku fenyklu zalijte 200 ml vroucí vody a nechte 5-10 minut louhovat. Doporučuje se pít alespoň dva šálky denně.

Pokud si teď říkáte, že máte právě tak čas si ještě při všem tom shonu vařit složité odvary, není třeba se trápit. Stačí zajít do lékárny, drogerie nebo prodejny zdravé výživy a koupit již namíchaný čaj pro kojící matky.

Osvědčené triky

Kromě bylinkových odvarů podporuje tvorbu mléka i trnková šťáva. Nebo si zkuste připravit domácí mandlové mléko, což je směs rozmixovaných mandlí s vodou a sladidlem (nejlépe medem). Mandle obsahují řadu vitamínů a minerálu, které vás příjemně zbaví stresů, obohatí mateřské mléko a povzbudí i miminko. Naše babičky věřily, že tvorbu mléka podporuje také tmavé pivo, zvlášť když do něj zašleháte žloutek nebo med. Syrové vajíčko bychom dnes raději vynechali, ale sklenička nealkoholického tmavého piva s medem za zkoušku stojí.

Odsávat a odsávat

Když je mléka moc a tvoří se hlavně v době, kdy je miminko najedené, nezbývá než odsávat a odsávat. Kromě vlastních rukou vám mohou pomoci i speciální odsávačky .Ty se vyrábějí buď v mechanické nebo elektrické verzi. Oba typy jsou vysoce komfortní, mají své výhody a zaleží jen na vás, jaký si vyberete. U „manuálních“ typů si tlak i rychlost odsávání mléka určujete samy. Ty elektrické jsou zase rychlejší a mléko odsají v podstatě do poslední kapičky. Mají také různé masážní nástavce, které chrání a jemně rozmasírují ňadro. Odsávačky mateřského mléka má ve své nabídce celá řada firem, můžete je koupit ve zdravotnických potřebách nebo objednat po internetu.

Kam s ním?

Odstříkané mléko by bylo škoda vylít, lze jej uskladnit v ledničce nebo dokonce zamrazit. K tomuto účelu slouží nejrůznější sady speciálních sterilizačních nádob nebo sáčků. Některé lze přímo napojit na odsávačky. Máte-li doma malého hladovce, pak se rezerva vždycky hodí.

Něco pro maminku

Kromě klasických vložek do podprsenek a chráničů na bradavku, které zabrání samovolnému odtékání mléka, oceníte jistě i gelové polštářky. Používají se pro chladivý nebo hřejivý obklad prsou. Stačí je na pár minut vložit do teplé vody, mikrovlnné trouby nebo mrazáku a přiložit k namáhaným ňadrům. Přinesou úlevu v několika minutách. Díky textilnímu návleku je můžete pohodlně nosit i delší dobu, aniž by utrpělo oblečení.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články