Opakovaně přicházíte o dítě? Složité řešení...

Ve 30 letech se mi narodilo dítě (otěhotněla jsem hned druhý měsíc). Nyní mi je 34 a už dva roky opakovaně potrácím v 7., 8. týdnu. Jak je to možné, co dělat? Elena, Bratislava
Opakovaně přicházíte o dítě? Složité řešení...
Opakované potrácení v časném těhotenství je problém a léčba není jednoduchá. I diagnostika je obtížná. Většina potratů v 1. trimestru je způsobena poruchou chromozomů embrya. Další velkou skupinou jsou imunologické příčiny a velkou skupinu tvoří příčiny neznámé. Obvykle se postupuje tak, že se vyšetří chromozomální výbava obou partnerů. Když je normální, žena absolvuje imunologické vyšetření. Pátrá se po anatomických odchylkách dělohy. Vyšetřují se komplexní hormonální regulace, funkce žlutého tělíska atd. Doporučuji oslovit specialistu na opakované (habituální) potrácení, ale bohužel ani ten nezaručí, že se tento stav nebude opakovat.

Jak je staré těhotenství
Byla jsem na vyšetření a podle ultrazvuku jsem ve 12. týdnu, ale podle poslední menstruace to vychází o dva týdny víc. Jak je to možné a co je tedy rozhodující?
Jitka, Brno

Aby mohlo dojít k oplození, musí se vajíčko uvolnit z vaječníku - říká se tomu ovulace. V té době musí být k dispozici spermie, ty putují do vejcovodu a splynutím vajíčka a spermie vzniká embryo. To putuje vejcovodem asi týden a potom se uhnízdí v děloze. Bohužel nejsme schopni tyto procesy sledovat, a tudíž nevíme, ani kdy došlo k ovulaci, natož kdy se vajíčko uhnízdilo v děloze. K ovulaci obvykle dochází v polovině menstruačního cyklu, ale teoreticky může nastat kdykoli (tj. vajíčko se může uvolnit z vaječníku kdykoli během menstruačního cyklu). Tudíž i oplodnění může nastat kdykoli, i když nejčastěji v polovině menstruačního cyklu. Pro praxi potřebujeme určit stáří těhotenství od nějakého dobře známého a jasného časového bodu a tím je menstruace. Proto hovoříme o menstruačním stáří a těhotenství datujeme od prvního dne poslední menstruace. (Paradoxně v té době žena ještě není těhotná.) Ultrazvukem v 1. trimestru můžeme určit stáří těhotenství s přesností asi +/- 7 až 10 dní. Takže pokud ve vašem případě bylo ultrazvukem zjištěno, že plod je o dva týdny starší, platí ultrazvukem stanovené stáří těhotenství. Znamená to, že u vás došlo k ovulaci o dva týdny dřív, než je obvyklé. Vše výše uvedené platí v případě přirozeného oplodnění. Při umělém oplodnění můžeme stáří těhotenství stanovit přesně, protože víme, kdy došlo k přenesení zárodku do dělohy.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články