Odstávající uši a co s nimi

Kdo v dětství bojoval s posměchem kvůli odstávajícím uším, ten ví, že takovýhle zdánlivě banální kosmetický problém může pěkně potrápit. Dneska už se to naštěstí dá vyřešit docela jednoduše a elegantně.
Odstávající uši a co s nimi

Plastická operace ušních boltců (tzv. otoplastika) je jedním z mála zákroků estetické medicíny, které se doporučují provádět už v nízkém věku. Uši dospělých mají totiž více nervových zakončení, která se v průběhu života vyvíjejí, a tudíž jsou mnohem citlivější. Otoplastika v pozdějším věku proto výrazně více bolí. Na druhou stranu nízký věk pacientů s sebou přináší také jistá úskalí. Od dětí je především v pooperačním období vyžadována relativně velká míra spolupráce a jejich vyspělost tím pádem hraje zásadní roli. Odborníci se shodují, že děti, které vnímají postavení nebo tvar svých uší jako handicap, všeobecně lépe spolupracují a mají radost z výsledku operace. Je proto důležité, aby rodiče na zákroku netrvali, pokud dítě samo tuto změnu nechce. „K rozhodnutí, zda výkon podstoupit a v jakém věku, by se rodiče neměli nechat zmanipulovat médii a trendy. Odstávající uši řadě lidí nevadí. Uši jednoduše nejsou módní doplněk, jako kabelka, či boty," říká ředitel portálu Plastická-chirurgie.info Pavel Hilbert.

Kdy a jak

U novorozeňat je odstátí boltců poměrně normální a následně se v kojeneckém věku samo upravuje. Uši jsou plně vyvinuty až u čtyřletých dětí. Otoplastika se proto nejčastěji provádí u dětí ve věku 5 - 10 let, do 10. roku věku je navíc zákrok hrazen ze zdravotního pojištění a lze jej běžně podstoupit na oddělení ORL. Největší poptávka přitom je po úpravě postavení ušních boltců, tzv. přišívání uší, méně častější jsou úpravy tvaru částí nebo celých boltců. Přitažení ušních boltců trvá v průměru zhruba jednu hodinu a je prováděno jak v celkové anestezii, tak v lokální. U malých pacientů převažuje celkové uspání, po kterém většinou zůstávají do druhého dne v nemocnici. „Celkově se názory odborníků na operace uší u dětí značně liší, vybírejte proto plastického chirurga, který prokazatelně dělá otoplastiku často. Pro jistotu si také nechte ukázat fotky výsledků práce daného lékaře," radí Hilbert.

Před a po operaci

Postup operace se liší podle toho, zda je zapotřebí odstranit část chrupavky. Někdy je dostačující ji pouze vybrousit a následně tvarovat. Pokud odstává pouze jedno ucho, velmi často se provádí operace na obou boltcích, aby byla zajištěna požadovaná symetrie. Jizva po operaci bývá malá a za ušním boltcem zůstává skrytá běžnému pohledu. Po operaci je nutné zabránit ohnutí ucha, aby se jizvy mohly dostatečně zahojit. Pacientům je nejprve hlava obvázána elastickou bandáží vypodloženou vatou, která je po několika dnech nahrazena čelenkou. Obvazy je nutné udržovat v suchu, aby nedošlo k zanesení infekce. Nejčastějším pooperačním projevem v několika prvních dnech je větší či menší bolení uší, které lze zmírnit tišícími léky. Uši také mohou otékat, a to někdy i jen na jedné straně. Otoky však obvykle vymizí do dvou týdnů.

Zpátky do školy se mohou děti navrátit po zhruba jednom týdnu od operace a to s alespoň jedno- až dvoutýdenním osvobozením od tělocviku a jiných aktivit, při kterých by mohlo dojít k ohnutí ušních boltců a tudíž opětovnému otevření rány. Dva týdny po operaci je také doporučováno úplně vynechat mytí vlasů, nebo o umytí zažádat na klinice při převazech. Ideálním termínem pro operaci je jaro nebo podzim, kdy děti nebudou muset oželit prázdninové radovánky, ať už v podobě plavání nebo koulování či sáňkování.

Zdroj: http://www.plasticka-chirurgie.info/zakroky/plasticka--operace-usi-otoplastika

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články