Očkovat v těhotenství? Lékařka říká ano!

Tématu chřipky a očkování v těhotenství jsme se věnovali docela nedávno a následovala ho bouřlivá diskuse na našem Facebooku. Většina z vás by se v těhotenství očkovat nenechala. Zeptali jsme se tedy lékařky MUDr. Zuzany Blechové na její názor – očkovat v těhotenství, nebo ne?
Očkovat v těhotenství? Lékařka říká ano!

Může očkování ohrozit plod?

Vakcína proti chřipce nemůže očkovanou ženu ohrozit, a stejně tak nepůsobí negativně ani na dítě. Očkovací látka, používaná při očkování proti chřipce, neobsahuje živé viry, tudíž k nákaze dítěte dojít nemůže.

Může mít vakcína negativní vliv na těhotnou ženu?

Ani na tělo těhotné ženy nemá vakcína negativní vliv, což bylo prokázáno i výzkumy. Pakliže je ale těhotenství plánované, doporučují lékaři očkování proti chřipce spíše před těhotenstvím. Není to dáno tím, že by vakcína mohla těhotnou ženu či plod ohrozit, ale současným nedůvěřivým postojem veřejnosti vůči očkování. V případě jakýchkoli obtíží těhotné by byla tendence toto neodůvodněně přičítat vlivu očkování. Na druhé straně má očkování proti chřipce sezonní význam a očkuje se zejména v podzimních měsících, tudíž často je nezbytné očkovat během gravidity.

Je lepší posílit imunitu, nebo očkovat?

Organismus gravidní ženy je přizpůsoben zátěži a mnoha mechanismy chrání nenarozené dítě. Na druhé straně, změny, ke kterým v organismu dochází, mohou být příčnou častějších komplikací onemocnění. Prevence vůč infekcím zahrnuje přirozené posilování imunity zdravým životním stylem, vyváženou stravou, přirozeným přísunem vitamínů, dostatkem pohybu a otužováním. Navzdory tomu v epidemii chřipky k nákaze dojít může, tudíž nejbezpečnější ochranou je očkování.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články