Očkování dětí proti rotavirům může být ještě přístupnější

Rotaviry jsou nejčastějším původcem infekčních průjmů u malých dětí. Až 95 % z nich se nakazí ještě před svými pátými narozeninami. Nejčastěji však onemocní děti do dvou let.
Očkování dětí proti rotavirům může být ještě přístupnější

Jedním z preventivních opatření proti průjmům a zvracení způsobených rotaviry, je očkování. Díky akci Všeobecné zdravotní pojišťovny a zdravotní pojišťovny Metal-Aliance mohou rodiče letos pořídit svým dětem očkování proti rotavirům ještě výhodněji než v minulých letech. Partnerem akce je společnost GlaxoSmithKline, výrobce vakcíny proti rotavirům RotarixTM.

Rotavirové průjmy jsou vysoce nakažlivé onemocnění, které se šíří převážně orální cestou. Rotaviry jsou totiž všude kolem nás – třeba na hračkách nebo přebalovacích pultech pro novorozence. Veškerá hygienická opatření mají na šíření rotavirových infekcí pouze omezený efekt. Spolehlivou ochranou je očkování, které mohou absolvovat děti již ve věku šesti týdnů. Očkování proti rotavirům je navíc jediné nadstandardní očkování v prvním půlroce života dítěte. Očkovací látka se podává ústy bez nutnosti vpichu, což je pro děti šetrné.

V roce 2012 mohou rodiče využít akce zdravotních pojišťoven VZP a Metal-Aliance, které jim umožní ušetřit za očkování svých dětí proti rotavirům. Rodič či zákonný zástupce si vyzvedne na pobočce své zdravotní pojišťovny certifikát s uvedeným rodným číslem dítěte. U lékaře či v lékárně zaplatí za kompletní očkovací schéma maximálně 2600 Kč (cena bez aplikačních poplatků) a od své zdravotní pojišťovny získá po předložení potvrzeného certifikátu 500 Kč zpět. Celé schéma je tedy vyjde na 2 100 Kč.

Pediatr poradí
O očkování proti rotavirům se mohou rodiče informovat u svého praktického lékaře pro děti a dorost. Rozestup mezi jednotlivými dávkami je vždy minimálně čtyři týdny a vyberou-li si rodiče vakcínu s dvoudávkovým schématem, může být očkovací schéma dokončeno již v deseti týdnech věku. Obě dávky musí být podány nejpozději do konce 24. týdne věku miminka. Tato vakcína má v sobě oslabený lidský virus, který po dvou dávkách navozuje ochranu, tak jako po přirozeně prodělané infekci avšak bez závažných příznaků onemocnění.

Po aplikaci vacíny RotarixTM se také mohou vyskytnout nežádoucí účinky, mezi které nejčastěji patří krátkodobý průjem a podrážděnost.

Vakcína RotarixTM je registrovaný léčivý přípravek pro prevenci rotavirových gastroenteritid, je vázán na lékařský předpis a není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci. O očkování proti rotavirům se mohou rodiče informovat u praktického lékaře pro děti a dorost. Podrobnější informace o onemocnění a projektu VZP a ZP Metal-Aliance jsou k dispozici na internetových stránkách www.rotarix.czwww.vzp.cz/rotaviry.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články