Oblékání do chladného počasí: vsaďte na princip cibule

Oblékání dětí není žádná věda, pokud tedy víte, jak na to.
Oblékání do chladného počasí: vsaďte na princip cibule

Na rozdíl od dospělých je třeba dětem zajistit opravdu dobré oblečení, protože děti nemají tak dobrou termoregulační schopnost. Proto snadnou prochladnou nebo se naopak zpotí a máte zaděláno na nemoc – nachlazení, kašel, rýma. Děti oblékejte nejlépe dle principu cibule – tedy vrstveným oblečením a určitě dejte přednost funkčním materiálům, které odvádí pot a představují pro dítě tepelnou pohodu.

Princip cibule aneb princip tří vrstev 

Bavlněné oblečení je výborné pro volný čas trávený ve školce, škole i doma. Pro venkovní aktivity se ale vůbec nehodí.

1.    Vrstva odvádí pot

Oblečte dítě do savých materiálů – těmi jsou merino vlna, bambusové vlákno či konopí. Spodní prádlo, tričko a ponožky by mělo mírně přiléhat na pokožku, nemělo by být příliš volné, protože je třeba, aby tato vrstva odváděla pot.

2.    Vrstva odvádí vlhkost

Na první vrstvu oblékněte dětem mikinu, která jej zahřeje – ideálně z materiálu jako je fleece. Mějte doma více mikin z různé tloušťky fleecu – lehkou, střední a opravdu teplou a vybírejte podle aktuálního počasí. Nebojte se dítěti obléknout raději více slabších vrstev než jednu tlustou.

3.    Vrstva izoluje

Tahle vrstva zajistí dítěti ochranu před nepřízní počasí, ať už je to déšť, vítr, sníh. Oblečení třetí vrstvy by mělo být volnější, protože musí vzniknout prostor pro tepelnou akumulaci. Na jaře a na podzim volte bundu ze softsheelové materiálu, v zimě oblečte dítěti teplou bundu s membránou.

 

Víte, jak správně obléci na podzim miminko do šátku?

Víte, jak správně obléci na podzim miminko do šátku?

Tak a ještě čepici, nezbytné rukavice, nepromokavé boty, které něco vydrží a můžete vyrazit vstříc radostným zážitkům. A pamatujte, že ven se chodí i když prší, sněží a fouká vítr. Je to ta nejlepší věc, kterou můžete pro své dítě a jeho rodící se imunitu udělat.

 

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články