Objevte tajemství Kačenčiny pohádkové říše, pěšky či na kole

Něžná krása Orlických hor a jejich romantická zákoutí lákají stále více turistů.
Objevte tajemství Kačenčiny pohádkové říše, pěšky či na kole

Kdo holduje aktivnímu odpočinku, tomu přijde mírný profil tohoto pohoří a nespočet historických památek vojenského původu vhod. Na vše dohlíží bytosti z místních pohádek a pověstí. Vládkyní je půvabná Kačenka, dobrotivá a spravedlivá princezna jako sama horská příroda. Když přes zimu odpočívá, její pohádkovou říši zatím hlídá Rampušák, dobrý duch hor.

Pásmo hor dosahující výšek přes 1000 m n. m. začíná nad městem Náchod a táhne se podél hranice s Polskem až k Zemské bráně, kde vytváří jedinečnou přírodní scenérii hluboké soutěsky. Kraj to je bezesporu kouzelný – horské stráně s dalekými výhledy, pestrobarevné vrcholové louky, typické roubené chaloupky. V podhůří zase na návštěvníky dýchne bohatá historie, připomínkou života šlechtických rodů jsou romantické zámky v Opočně, Častolovicích či Doudlebách nad Orlicí, oblíbené jsou též zříceniny hradů Potštejn a Litice.

Vraťme se na chvíli do třicátých let minulého století, kdy tehdejší československá vláda musela urychleně řešit otázku obranyschopnosti mladé republiky. Orlické hory patřily mezi oblasti, kde byla naplánována výstavba železobetonových pevností po vzoru francouzské Maginotovy linie. Mohutný systém opevnění po celé délce hraničního hřbetu byl doplněn hned čtyřmi tvrzemi Bouda, Adam, Hanička a Skutina, které zesilovaly obranu těžkých objektů. Dodnes dochované pevnostní stavby jsou pro svoji mohutnost a technickou dokonalost přirozeným magnetem pro návštěvníky Orlických hor.

Klepněte pro větší obrázek

Pro představu tvrz Hanička se skládá ze šesti bojových objektů, které jsou v podzemí propojeny 1500 metry chodeb a sálů. Pevnost měla plánovanou posádku přes 400 mužů. V současnosti je zajímavou ukázkou novodobého využití. Na původní prvky opevnění navázala přestavba na plně technologicky vybavený protiatomový kryt, ten však zůstal nedokončený. Díky těmto ojedinělým památkám se oblast dostala do finále prestižní soutěže EDEN (European Destinations of ExcelleNce) představující destinace s turisticky zajímavou nabídkou.

Poznání historie lze v Orlických horách vhodně spojit s aktivní turistikou. Výhodou je, že hlavní památky jsou dosažitelné pěšky i na kole. V Orlickém cyklo & in-line království si na své přijdou sváteční cyklisté, vyznavači náročnějších terénů v přírodě, ale i majitelé silničních kol při objevování jedné malebné vesničky za druhou. S dětmi oceníte kvalitní cyklostezky v údolí Tiché Orlice o celkové délce 60 km. Jejich minimální náročnost přitahuje rovněž in-line bruslaře.

Cyklistů si v tomto kraji skutečně cení a podle toho se jim dostává kvalitních služeb. Nově si mohou objednat převoz zavazadel při vícedenním putování nebo služby cykloprůvodce. Celý region už několik sezon protíná 11 linek cyklobusů, plánovaný výlet tak může získat nový rozměr bez nutnosti vracet se na výchozí místo. Navíc své služby nabízí i originální radiobus s možností přepravy turistů na telefonické vyžádání.

Klepněte pro větší obrázek

Cyklistický tip: Oblé vrcholky hor umožňují zdolání hlavního hřebene bez velkých převýšení. Královskou hřebenovou trasu ze Šerlichu přes Velkou Deštnou až k Haničce o délce 23 km zvládnete i s dětským vozíkem a užijete si krásných výhledů do Čech i Kladské kotliny.

Manuální zručnost našich předků můžete obdivovat v Muzeu řemesel v Letohradě. Kromě známých profesí ukazuje i práci těch méně obvyklých jako je puškař, paramentář, kovotlačitel nebo šindelář.

Areál již tradičně pořádá, letos 7. 7. 2012, akci Řemeslnická sobota, kde si bohatý program užijí především ti nejmenší. Vyzkouší si rozličná řemesla, budou držet palce četníkům při zadržení pachatele i s napětím sledovat vystoupení s medvědem.

Při akci Tavení skla dřevem 3. - 5. 8. 2012 oživíte spolu se sklářskými mistry z Nového Boru tradici sklářství v Orlických horách. Přímo u rozpálené pece Magdaléna v Deštném v Orlických horách uchvátí zrak příchozích ukázky tavení a foukání skla, svůj um předvedou i řemeslníci při leptání a broušení.

Více informací na http://www.orlickehory-cz.info. Přehled dalších regionů, které uspěly v soutěži EDEN, naleznete na stránkách www.kudyznudy.cz/eden.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články