O dětské vlásky pečujte s láskou a kvalitní kosmetikou

Člověk má ve svém vývoji rozličné stupně ovlasení. Neplatí tedy, že by měl stejné vlasy celý život.
O dětské vlásky pečujte s láskou a kvalitní kosmetikou

V době před narozením, v tzv. prenatálním období, hovoříme o „lanugu“. To jsou tenké, měkké vlasy bez dřeně a často bez pigmentu, které vypadávají ještě před narozením. Lze je pozorovat u předčasně narozených dětí, vzácně v prvních dnech života některých novorozenců.

U většiny dětí po narození nalézáme velusové vlasy. Jsou velmi jemné, opět bez dřeně, příležitostně obsahují pigment, nebývají delší než dva centimetry. Současně se objevují vlasy intermediární, které představují přechodné stadium mezi vlasem dětským (velusovým) a dospělým (terminálním). Před pubertou je terminální vlas omezen na řasy a obočí, po pubertě se vlivem hormonálních změn mění velusové a intermediární vlasy na terminální. Změny ve kštici mohou být při této výměně dosti nápadné, může se měnit tvar, barva vlasů i fyzikální vlastnosti, jako je tažnost, pružnost a pevnost.

Vlasové folikuly (kořínky) netvoří vlas stále, pravidelně se střídají období růstu (anagen), klidu (telogen) a odumírání (katagen). Každý vlas roste do maximální délky (schopnost vlasu dorůst do určité délky je určena geneticky) a nějaký čas zůstává na místě. Postupně vypadává a je nahrazován novým. V prvních měsících života po narození je růst vlasů synchronizován, tzn., že všechny jsou najednou v růstové fázi, pak se růst zastaví, následovně dochází k hromadnému výpadu. Teprve ke konci prvního roku se jednotlivé kořínky „osamostatňují“ a růst kštice se stabilizuje.

Péče
Dětská kštice velusového nebo intermediárního typu je velmi citlivá k nadměrnému mytí šampony (detergenty). V prvním roce života bychom měli omezit používání šamponů, byť sebekvalitnějších, na minimum. Samotné opláchnutí dětských vlásků vlažnou vodou je postačující. Používání jiné vlasové kosmetiky je proto naprosto nevhodné.

Pro šetrnější mytí u dětí starších jednoho roku, je třeba vybírat šampony, které obsahují tzv. aniontové nebo amfoterické surfaktanty — ty totiž zpevňují povrch vlasu po umytí.

Zvláště v létě bychom si měli uvědomit, že u citlivých jedinců, zejména u těch s obecně sušší pokožkou, je třeba se mít na pozoru před chlorovanou vodou v bazénech, ale také před přímým sluncem, před větrem, před znečištěným ovzduším. Rovněž fénování horkým vzduchem je nezdravé. Nadměrné rozčesávání poškozuje třením povrch vlasu, výsledkem je jeho rozštěpení — třepení konečků.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články